Krakowski rynek biurowy urośnie o prawie 100.000 mkw. w 2014 r.

1262
Bonarka 4 Business

Bonarka 4 Business

Z danych Jones Lang LaSalle wynika, że zasoby biurowe w Krakowie zwiększą się o prawie 20 proc. w nadchodzącym roku. Duża aktywność deweloperów oznacza więcej ciekawych opcji dla najemców w II połowie 2014 r.

Eksperci z firmy doradczej Jones Lang LaSalle podsumowali najważniejsze dane i trendy na krakowskim rynku biurowym na koniec III kw. 2013 r.

Podaż – drugi rynek w Polsce

Całkowite zasoby biurowe w Krakowie szacuje się na ok. 563.000 mkw., co czyni stolicę Małopolski drugim pod względem wielkości rynkiem w kraju (po Warszawie). Na koniec III kw. kolejne 124.800 mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych było w trakcie budowy.
Rafał Oprocha, dyrektor oddziału Jones Lang LaSalle w Krakowie, komentuje:
Nadchodzący rok będzie rekordowym od kilku lat pod względem skali nowej podaży. Deweloperzy planują oddanie do użytku około 100.000 mkw. biur, co oznacza prawie 20-procentowy wzrost w porównaniu do 2012. Spodziewamy się jednak w dalszym ciągu mocnego popytu, generowanego przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, poszukujące dodatkowych powierzchni ze względu na rozwój struktur. Najemcy z tej branży stanowią około 50 procent najemców w Krakowie.

Stabilny popyt generowany przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu

Popyt w Krakowie utrzymuje się na stabilnym poziomie – w okresie od I do III kw. podpisano nowe umowy najmu na ok. 65.000 mkw. (popyt netto). Na krakowskim rynku biurowym można zaobserwować obecnie lukę podażową w związku z niewielką podażą powierzchni biurowych w 2013 – powoduje to, że najemcy poszukujący dużych modułów, aby zabezpieczyć odpowiednią powierzchnię, podpisują często umowy najmu w projektach w budowie.

Współczynnik powierzchni niewynajętej – niski, ale z perspektywą wzrostu w 2014 r.

Mała liczba nowych inwestycji biurowych w całym 2013 roku (34.600 mkw. ogółem) przyczyniła się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętej do 4,4 proc. na koniec III kw. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika jednak, że w 2014 r. rynek stanie się bardziej zrównoważony, czemu będzie sprzyjać wysoka aktywność deweloperów.

Czynsze – na stabilnym poziomie

Czynsze bazowe w najlepszych budynkach biurowych kształtują się w przedziale od 13,5 do 14,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie i pozostaną stabilne. Najemcy mogą liczyć na niższe stawki w projektach o niższym poziomie wynajęcia oraz obiektach biurowych w budowie.
Krzysztof Jarocki, dyrektor w Dziale Wycen Nieruchomości, Jones Lang LaSalle, informuje:
Najwięcej nowych projektów przypada na południowo–zachodnią część Krakowa, gdzie buduje się około 40.000 mkw. biur oraz na północno–zachodni rejon miasta, gdzie deweloperzy rozpoczęli realizację 36.000 mkw. Taki rozkład nowych projektów biurowych wynika z szeregu czynników, do których należy zaliczyć m.in. dostępność terenów inwestycyjnych. Gęstość historycznej zabudowy w samym sercu miasta uniemożliwia realizację większych projektów biurowych w tym rejonie Krakowa. Z tego powodu działki pod nowe inwestycje biurowe nabywane są głównie w pobliżu centrum (np. Grzegórzki czy Podgórze) lub w lokalizacjach poza nim.

Na zdjęciu: Bonarka4Business