Ekspozycja Historyczna w nowej inwestycji przypomni dzieje XX-wiecznej fabryki na Powiślu

1124
Copernicus Square ul.Dobra

Copernicus Square ul.Dobra

Inwestor kompleksu biurowo-mieszkaniowo-handlowego realizowanego na warszawskim Powiślu na terenie dawnego zakładu przemysłowego wytwarzającego energię elektryczną ujawnia kolejne szczegóły rewitalizacji obiektu, których celem jest przybliżanie przeszłości tego miejsca. W ramach inwestycji HOCHTIEF Development Poland wyeksponuje tablicę pamiątkową z 1976 r. i nową tablicę przedstawiającą 110-letnie dzieje zakładu.

Z informacjami dotyczącymi historii fabryki i z rolą jaką odegrała ona dla Warszawy będą mogli zapoznać się wszyscy mieszkańcy, klienci i użytkownicy biur, bowiem tablice zostaną zlokalizowane w ogólnodostępnych przestrzeniach – w rewitalizowanym budynku dawnej maszynowni (D2), której parter zostanie zaadaptowany na pasaż handlowo-usługowy. Pierwszy element specjalnie tworzonej Ekspozycji Historycznej będzie stanowiła granitowa tablica pamiątkowa z 25 kwietnia 1976 r. ufundowana przez pracowników Energetyki Warszawskiej o treści: „W tym miejscu w dniu 25 kwietnia 1945 roku uroczyście uruchomiono pierwszy turbozespół odbudowany po wyzwoleniu jako symbol odnowy energetyki”. Tuż pod nią umieszczona zostanie nowa tablica informacyjna zawierająca wszystkie najważniejsze daty z przeszłości zakładu – począwszy od jego powstania w 1904 r. aż do 2003 r., gdy wyłączono go z użytkowania.
Budowa obiektu przemysłowego na stołecznym Powiślu, który z przerwami działał przez niemal 100 lat, wyznaczała początek epoki elektryczności w Warszawie. Przeszłość zakładu bezpośrednio wiąże się również z okresem Powstania Warszawskiego. Jego znaczenie dla stolicy jest nie do przecenienia, dlatego uważamy, że naszym obowiązkiem jest realizacja inwestycji w sposób, który łączy wymagania współczesnych czasów z poszanowaniem tradycji miejsca – mówi Piotr Stark, członek zarządu HOCHTIEF Development.
Umiejscowienie tablic pamiątkowych jest częścią całościowego programu rewitalizacji, który w ramach inwestycji obejmuje ponowne wykorzystanie kilkudziesięciu cennych historycznie detali i elementów. Na przykład na otwartym Placu Historii wyeksponowana zostanie zabytkowa lokomotywa, w ladach recepcyjnych znajdzie swoje miejsce suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni, odwzorowany zostanie przebieg torów kolejowych i kształt komina.
Przypomnijmy, że kompleks biurowo-handlowo-mieszkaniowy, którego inwestorem jest HOCHTIEF Development Poland powstanie między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. W budynkach historycznych, rewitalizowanych w ścisłej współpracy ze stołecznym konserwatorem zabytków oraz w pięciu obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 41 tys. mkw. powierzchni, w tym: ok. 26.295 mkw. biur, 9.500 mkw. handlu i usług, 103 mieszkania oraz 384 miejsca na parkingu podziemnym. W ramach inwestycji powstaną również otwarte dla wszystkich mieszkańców place miejskie: Plac Wiślany, Plac Przyrody, Plac Techniki i Plac Historii.
Kompleks zostanie oddany do użytku w ciągu 2 lat od rozpoczęcia budowy.