CALISIA ONE rewitalizowany zgodnie z systemem certyfikacji BREEAM

1136
Calisia rewital 1

Calisia rewital 1

Dawna fabryka fortepianów Calisia rewitalizowana jest zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego. Powstający biurowiec, będący częścią kompleksu hotelowo-biznesowo-kulturalnego CALISIA ONE, jest jedną z pierwszych inwestycji w Polsce, budowaną z uwzględnieniem kryteriów międzynarodowego systemu certyfikacji BREEAM RFO przeznaczonego dla budynków podlegających rewitalizacji (Breeam International Non-domestic Refurbishment and Fit-out).

CALISIA ONE, którego inwestorem jest kaliski deweloper i wykonawca FB Antczak, to kameralny biurowiec powstający w gruntownie rewitalizowanym budynku dawnej fabryki fortepianów Calisia, będący częścią kompleksu hotelowo-biznesowo-kulturalnego, w jednej z najbardziej eksponowanych lokalizacji w samym sercu Kalisza. CALISIA ONE będzie jednym z pierwszych biurowców w Polsce, realizowanym zgodnie z zasadami międzynarodowego systemu certyfikacji BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod). Biurowiec w trakcie procesu certyfikacji jest oceniany pod kątem wpływu na środowisko naturalne oraz komfortu przyszłego użytkownika. Inwestycja oceniana jest także w kategoriach: zarządzania projektem, prowadzenia procesu budowy, czy zużycia energii.
CALISIA ONE to przykład obiektu rewitalizowanego odpowiedzialnie – zarówno na etapie projektu jak i budowy, i zawsze z myślą o przyszłym użytkowaniu. W kompleksie zaprojektowano szereg rozwiązań zwiększających wydajność oraz komfort. Wodooszczędna armatura, odpowiednia ilość i jakość świeżego powietrza w budynku oraz wykorzystanie energooszczędnych lamp to standardy zrównoważonego budownictwa XXI wieku. Plany zakładają wyposażenie obiektu w nowoczesne technologie takie jak system sterowania oświetleniem zapewniający bezpieczny i optymalny poziom natężenia światła.
Uzupełnieniem biurowca CALISIA ONE jest ozdobione roślinnością patio dostępne dla użytkowników kompleksu oraz mieszkańców Kalisza. W procesie projektowania zieleni równie istotne jak estetyka były względy ekologiczne.
Całość prac rewitalizacyjnych przebiega pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz zgodnie z wielokryterialnym systemem certyfikacji środowiskowej BREEAM. Na inwestora taki model budowy nakłada dużo więcej obowiązków. Budowanie w sposób zrównoważony, z troską o zasoby naturalne to wyzwanie, któremu jednak musi podołać nowoczesny deweloper.
Certyfikację BREEAM prowadzi firma WSP Polska, licencjonowany asesor BREEAM International, odpowiedzialny za proces certyfikacji z ramienia brytyjskiej organizacji BRE (Building Research Establishment) i przy współpracy z inwestorem FB Antczak.