Słońce świeci nad mieszkaniówką

1251
TMiD NA Poznan 0914 2

TMiD NA Poznan 0914 2

Mimo upalnej, słonecznej pogody jesienne Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu uznać należy za udane. Klienci dopisali, zaś deweloperzy przygotowali dla nich wiele nowości.

Nad rynkiem mieszkaniowym słońce w tym roku jaśniej świeci. I mimo że podczas ostatniego weekendu pogoda bardziej sprzyjała wypadom w plener lub na grzyby, to odwiedzających halę nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich nie brakowało – nie ukrywał radości Grzegorz Zieliński, dyrektor poznańskiego projektu w spółce Nowy Adres organizującej targi. – Deweloperzy też mogą być zadowoleni – stwierdził.
Klienci mogą wybierać zarówno mieszkania już gotowe, czy takie, które zostaną ukończone niebawem, jak i w nowych inwestycjach. Jak zwykle po wakacjach na targach miało bowiem swe premiery wiele nowych projektów. Pojawiły się na nich także firmy uczestniczące w targach po raz pierwszy lub takie, które rozpoczynają wręcz dopiero swą przygodę z deweloperstwem i przygotowali swój pierwszy projekt.
Wśród mieszkań gotowych, do których klucze można odebrać nazajutrz po wpłaceniu pieniędzy, dominują jednak lokale duże, trudniej zbywalne. Te najpopularniejsze, 2-pokojowe dawno już znalazły nabywców.
Niemniej, jak oceniają deweloperzy, trudno obecnie wytypować jednoznaczne preferencje. Na pewno ludzie młodzi poszukują ofert mieszczących się w ramach programu kredytowego Mieszkanie dla Młodych, które z racji wysokiego limitu cenowego dla Poznania i okolic nietrudno znaleźć. Ale są również deweloperzy nie trzymający się limitu, którzy mimo to na brak zainteresowania swoimi ofertami nie narzekają.
Klienci pytają o mieszkania zarówno małe jak i duże.
– Teraz wszystko ma znaczenie: lokalizacja, rozkłady, infrastruktura, hala garażowa, komórki lokatorskie, czyli wszystkie elementy okołomieszkaniowe – wylicza Magda Deszczyńska, dyrektor sprzedaży Nickel Development. – Obserwujemy, że klienci ponownie są bardziej skłonni kupować mieszkania w trakcie realizacji inwestycji. Po wejściu w życie ustawy deweloperskiej woleli czekać na ukończenie inwestycji – dodaje Izabela Harendarz, szefowa sprzedaży w Atanerze.
Ataner na targach zaprezentował po raz pierwszy swój nowy projekt Towarowa II, który od razu spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze względu na swą lokalizację. Klienci dokonali wielu rezerwacji, zamierzając głównie zainwestować w tym miejscu w lokale do wynajęcia. – Nasi klienci sygnalizują nam, że ze znalezieniem najemców na oferowane lokale nie ma problemu – mówi I. Halendarz.
Z inwestycją przy ul. Kościelnej na Jeżycach startuje wreszcie Ronson Development. RBW rozpoczyna realizację nowego budynku wielorodzinnego na Starym Żegrzu. Przy ul. Wiejskiej w rejonie Głównej Light House Invest zbuduje osiedle Kwadrans. Dwie nowe inwestycje proponuje Konimpex Invest: Kamiennogórską na Grunwaldzie oraz Bosa Nova na Górczynie. Z Apartamentami Solna wchodzi na rynek deweloperski firma Moryson Trading, która do tej pory funkcjonowała na rynku wtórnym. Wstępną informację o nowej inwestycji wielorodzinnej przy ul. Gen. Fieldorfa na Strzeszynie zaprezentowało PBG Erigo.
Kolejny budynek na osiedlu Botanika wprowadziły do sprzedaży UWI Inwestycje, a przy ul. Rolnej – Wechta.
Nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane będą także poza granicami Poznania, w ościennych gminach. Osiedle Szafirowe w Suchym Lesie z mieszkaniami w zabudowie szeregowej to pierwszy pozapoznański projekt Monday Development. Nowością targową Grupy Deweloperskiej Łowiccy są Rodzinne Ogrody z domami bliźniaczymi w Plewiskach. W tym samym rejonie osiedle mieszkaniowe Grunwaldzka 606 przygotowała spółka Grand Project, a osiedle Słoneczne Tarasy 2 – Twoje M. Osiedle Cztery Kąty realizuje w Komornikach firma Comfortum.
Osiedle Przyjazne w Robakowie w gminie Kórnik, z bliźniaczymi domami 2-lokalowymi przygotowała firma R.F.Construction.
Nowe inwestycje mieszkaniowe powstaną również w Rokietnicy. Budowę niewielkich domów wielorodzinnych przy Trakcie Napoleońskim rozpocznie jesienią Ariel. Natomiast osiedle Zielone przygotował IKA House.
TMiD NA Poznan 0914 urbano
Platforma Deweloperska zaprezentowała na targach mieszkaniowych ofertę sprzedaży gruntów przez projekt deweloperski URBANO, w tym realizowane inwestycje mieszkaniowe: przy ulicy Wawrzyniaka 19, Wawrzyniaka 13, Suchej 5A oraz na Grudzieńcu i w miejscowości Wąsosz. Ta targach oferowane były także po raz pierwszy na sprzedaż nieruchomości klientów kancelarii urbanistyczno-prawnej: w Sadach k/Poznania pod projekt deweloperski osiedla domów jednorodzinnych z 80 budynkami, działek z pozwoleniami na budowę domów jednorodzinnych w Pobiedziskach przy ulicy Poznańskiej, w Kozichgłowach pod projekt deweloperski osiedla budynków wielorodzinnych ze 150 lokalami oraz w Nowym Tomyślu pod projekt deweloperski osiedla budynków wielorodzinnych ze 120 lokalami.
Organizator targów spółka Nowy Adres jak zwykle nagrodziła wystawców wyróżniających się stylistyką przygotowanych stoisk oraz profesjonalnością obsługi. I miejsce przyznano tym razem UWI Inwestycje, II miejsce uzyskał Jakon, a III – AOA Deweloper.
Zakończone targi mieszkaniowe będą prawdopodobnie jedynymi w Poznaniu tej jesieni, bowiem drugi organizator zrezygnował z realizacji swej edycji.