Inne klimaty Altusa

1452

W czasach panującego konsumpcjonizmu i przesytu na rynku hotelarskim, coraz większą rolę zaczynają odgrywać adaptacje wyjątkowych i unikalnych miejsc. Inwestorzy i architekci prześcigają się w pomysłach i coraz częściej interesują się zabytkowymi murami. Jednak nieodłącznym elementem rozwoju miasta jest zastępowanie starych budynków nowymi. Tak powstały Domy Towarowe „Alfa” w Poznaniu, w których skład wchodzi hotel Altus, a jego wnętrza zaprojektowała Magdalena Adamus – właścicielka i projektantka w pracowni Loft.

Domy Towarowe „Alfa” to pięć 12-kondygnacyjnych wysokościowców wybudowanych w latach 1965-1972 przy ul. Świętego Marcina w Poznaniu, które powstały na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic. „Alfa” miała nadawać centralnej części miasta wielkomiejskiego charakteru, a jej największą zaletą jest lokalizacja. Wysokościowce znajdują się zaledwie dwa kilometry od dworca głównego i kilometr od Starego Rynku. Położenie tych budynków ma kluczowe znaczenie dla inwestycji hotelowej, dlatego w jednej z pięciu kultowych wież w maju tego roku został oddany do użytku hotel Altus. Doskonale skomunikowane miejsce i nietypowe wnętrza zaprojektowane przez pracownię Loft Magdaleny Adamus, mają sprawić, że z trzygwiazdkowego obiektu będą korzystać goście biznesowi, którzy do dyspozycji mają ponad 100 pokoi.

Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania. Uwielbiamy realizować projekty zarówno wielkoprzestrzenne jak i małe mieszkania, biura. Zajmujemy się wnętrzami klasycznymi, ale stawiamy czoła również projektom awangardowym, pełnym detali i kolorów. Nasza pracownia jest elastyczna i nigdy nie boimy się wyzwań. Zaprojektowanie wnętrz Hotelu Altus było dla nas kolejną próbą sił, a inspiracją do stworzenia koncepcji wnętrz były czasy świetności domów towarowych Alfa. – mówi Magdalena Adamus. To właśnie PRL-owskie czasy stały się pobudką do zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań w hotelu. Lastryko na posadzce w lobby i na schodach prowadzą na pierwsze piętro, gdzie znajduje się restauracja oraz sale konferencyjne. Balustrada i tło dla recepcji zostały zrobione z dawno zapomnianej metalo-plastyki, która zaskakuje nowoczesnym i krwistoczerwonym wydaniem.

Zależało nam na tym, żeby goście odkryli we wnętrzach Hotelu Altus bezpretensjonalny klimat, który będzie idealny do wypoczynku, spotkań i prowadzenia dyskusji. Stylistyka aranżacji, która silnie osadzona jest w założonej przez nas koncepcji i tematyce, dodatkowo zainspirowała nas do umieszczenia na ścianach pokoi hotelowych graficznie przetworzonych fotografii modernistycznych i socrealistycznych budynków Poznania. Warto też zwrócić uwagę na układ funkcjonalny pokoi – dawniej były to większe pomieszczenia, które niegdyś byłu sklepami i biurami, ale udało nam się stworzyć ciekawą ofertę pokoi zwłaszcza dla biznesu.– podkreśla Adamus.