Domy puls energetyczne

1073

Standard budynku plus energetycznego jest przedmiotem rozważań wielu projektantów na niemal wszystkich kontynentach. Projektem interesują się rządy państw, masy zainteresowane rozwojem nowych technologii oraz architekci. Największe w historii wsparcie finansowe w wysokości ponad 2,2 miliardów dolarów rozpoczęło w 2009 roku poszukiwanie rozwiązań idealnych. Za sprawą projektantów i mecenasów dla tych idei sprawom przyglądają się naukowcy, którzy cały czas pracują nad przyszłością nowych domów.

Czy wiemy, że od 2021 roku wszystkie nowo budowane budynki mieszkalne powinny być samowystarczalne energetycznie? Nowe obiekty samorządów spełniać muszą ten warunek już w roku 2018.

Założenie jest proste. Inteligentne budynki energooszczędne, wyposażone w urządzenia produkujące energię, takie jak przydomowe turbiny, ogniwa fotowoltaiczne, łapacze wiatrowe, moduły kogenerujące wytwarzające prąd i ciepło sprawią, że ogólny bilans energetyczny naszego budynku jest plusowy (dodatni). Wtedy mówimy o plus energetycznym budynku, co znaczy, że obiekt produkuje więcej energii niż sam potrzebuje. To już nie mity. Rzeczy dzieją się na naszym podwórku. Ogromne pieniądze przeznaczone są na rozwój nowych technologii, które mają być w krótkim czasie dostępne dla każdego przeciętnego inwestora. Teraz produkcja dociera także do Wielkopolski!

   Jak podają źródła zbliżone do Unii Europejskiej budownictwo odpowiada za blisko 50 proc. zużycia wykorzystywanej energii. Europa to możliwości wielkich oszczędności. UE wprowadziła dyrektywami konieczność monitoringu rynku w postaci obligatoryjnych świadectw energetycznych dla nowych budynków. Celem jest badanie oszczędności energii w budownictwie oraz ujednolicenie sposobów wyznaczania charakterystyk energetycznych budynków. Problemy te reguluje dyrektywa 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

   Celem dyrektywy jest poprawa charakterystyk energetycznych budynków, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, z uwzględnieniem ekonomiki inwestycji oraz wypełnienie zobowiązań wynikających z pakietu 3×20. Tu właśnie dyrektywa wprowadza pojęcie budynków o „niemal zerowym zużyciu energii”. Określenie takie oznacza budynek o bardzo dobrej charakterystyce energetycznej (określonej zgodnie z załącznikiem nr 1 do dyrektywy). „Niemal zerowa” lub „bardzo mała ilość wymaganej energii” powinna pochodzić, w bardzo wysokim stopniu, z energii wytwarzanej w źródłach odnawialnych, w tym zwłaszcza energii wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu obiektu.

   Jak wiemy powstają już eksperymentalnie (w celu sprawdzenia wydajności energetycznej budownictwa pasywnego) domy o powierzchni powyżej 150 m kw., które umożliwiają zasilanie dwóch samochodów elektrycznych. Samochody nie są ładowane z sieci, a z akumulatorów domowych, co oznacza bardzo krótki czas „przelewania” energii. Komu się to będzie opłacało? Ano wszystkim.

 Domy plus energetyczne – Wielkopolska

   W Wielkopolsce powstaje fabryka budowy domów plus energetycznych. Platforma Deweloperska sp. z o.o. będzie monitorowała jej uruchomienie. Prowadzone są rozmowy wykorzystania tej technologii miedzy innymi w projektach Kompanii Deweloperskiej. Więcej informacji wkrótce na stronie projektu www.Golfort.pl, gdzie przy podpoznańskim polu golforwym powstanie około 70 domów. Być może plus energetycznych. Kto wie?

 Źródło: poznanskie-nieruchomosci.pl

www.Platforma-Deweloperska.pl