Rusza budowa OVO Wrocław – projektu przyszłości

1100
OVO elewacja1

OVO elewacja1

OVO Wrocław ma generalnego wykonawcę prac budowlanych – dzisiaj została nim firma Eiffage. Tym samym realizacja najbardziej oczekiwanej we Wrocławiu inwestycji staje się faktem. Niezwykły budynek, w którym znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel, luksusowe apartamenty, biura i lokale usługowe, zostanie oddany do użytku w 2016 roku.

W futurystyczny projekt z ekskluzywnymi apartamentami i hotelem zainwestowała spółka Wings Properties, która wchodzi w skład dużej grupy Star Group Poland. Spółka zrealizowała m.in. hotel The Granary we Wrocławiu i kompleks apartamentów Angel City w Krakowie.
Do budowy OVO Wrocław inwestor poszukiwał firmy, która będzie gotowa podjąć się realizacji projektu z takim zaangażowaniem i determinacją, z jakim koncept powstawał. Generalnym wykonawcą prac budowlanych została renomowana firma Eiffage Polska Budownictwo, jedna z największych firm budowlanych w Europie. Umowa została podpisana dzisiaj podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli przedstawiciele inwestora i generalnego wykonawcy.

Dbałość o detale

Na krajowym rynku Eiffage Polska Budownictwo jest firmą doświadczoną i uznaną. Na swoim koncie ma duże realizacje w wielu polskich miastach – to zarówno budynki hotelowe, jak i biurowe czy mieszkaniowe. Eiffage współpracuje obecnie z Wings Properties przy innej realizacji – Angel Wawel w Krakowie.
To wielka przyjemność ponownie pracować z partnerem o tak ugruntowanej pozycji, który stosuje rozwiązania techniczne na najwyższym poziomie. Nasze poprzednie doświadczenia dają pewność, że prace nad OVO Wrocław trafiają w dobre ręce, a projekt zostanie zrealizowany z dbałością o najmniejsze detale – mówi Ron Ben Shahar, inwestor OVO Wrocław.
W swoim portfolio firma Eiffage Polska Budownictwo ma kilka wrocławskich inwestycji, m.in. apartamentowiec Thespian, hotel Campanile Premiere Classe i biurowiec Aquarius Business House.
Wybór generalnego wykonawcy zamyka proces przygotowań budowy OVO:
* We wrześniu 2013 r. rozpoczęła się przedsprzedaż apartamentów OVO Wrocław. Tylko w ciągu kilku miesięcy osiągnęła poziom dwukrotnie wyższy od zakładanego – 40 proc. sprzedanych lokali (66 apartamentów).
* W listopadzie inwestycja miała już zagwarantowane pełne finansowanie.
* Koszt budowy wyniesie 260 mln zł, z czego 100 mln zapewnił inwestor, a pozostała część finansowania pochodzi z kredytu udzielonego przez Alior Bank.
Zdobyliśmy finansowanie i wybraliśmy generalnego wykonawcę, który odznacza się najwyższym poziomem i solidnością wykonywanych prac. Inwestycja nabiera tempa, a jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2016 roku – mówi Shuckie Ovadiah, inwestor OVO Wrocław, dyrektor projektu. – Ten budynek stanie się jednym z symboli nowoczesnego i kosmopolitycznego Wrocławia.
Podpisanie umowy oznacza, że realizacja tej oczekiwanej we Wrocławiu inwestycji staje się faktem. Prace rozpoczną się w drugiej połowie kwietnia i potrwają dwa lata.
Jest nam bardzo miło, że po raz kolejny zostaliśmy obdarzeni zaufaniem. Realizacja niezwykłego kompleksu OVO Wrocław będzie jednym z naszych najważniejszych projektów. Mamy nadzieję, że jest to początek współpracy ze znakomitym inwestorem przy przedsięwzięciach wymagających wielkiego zaangażowania, doświadczenia i dużej wiedzy budowlanej – mówi Marek Kowalik, dyrektor regionu południowego Eiffage Polska Budownictwo.

Bez kompromisu

Wrocław czekał na budowę kompleksu OVO. Inwestor planował rozpoczęcie prac sześć lat temu, jednak globalny kryzys i niepewna sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała, że trudno było znaleźć finansowanie tak niezwykłego i dużego projektu.
Firma nie chciała godzić się na kompromisowe rozwiązania, zmniejszać projekt tak, żeby dostosować go do możliwości rynku. Inwestycja czekała więc na lepszy czas i warunki, ale jej pomysłodawcy nie czekali bezczynnie.
Przez te kilka lat przeznaczyliśmy na projekt i jego utrzymanie znaczne sumy pieniędzy. Ciężko pracowaliśmy, żeby zachować pierwotną wizję oraz najwyższą jakość inwestycji – mówi Shuckie Ovadiah. – Sprzyjające warunki pojawiły się w drugiej połowie 2012 roku. Złapaliśmy wiatr w żagle, wyznaczyliśmy kierunek i rozpoczęliśmy intensywną fazę przygotowań.
Czas zadziałał na korzyść OVO Wrocław. Projekt powrócił w odświeżonej formie i będzie zrealizowany z użyciem niezwykłego materiału. Całą elewację zaokrąglonego budynku pokryje wytrzymały i dający się dowolnie formować Corian. Wcześniej nie byłoby to możliwe, ponieważ zastosowanie Corianu zostało dopuszczone w Polsce dopiero w 2013 r.

OVO penthouse

Skok w przyszłość

OVO Wrocław różni się od poprzednich realizacji firmy Wings Properties. Różni się też od wszystkich budynków, jakie można znaleźć w Polsce. Powstaje według wizjonerskiego projektu pracowni Gottesman–Szmelcman Architecture.
Koncept zakładał połączenie kilku funkcji w jednym budynku. Architekci wprowadzali wiele elementów na różnych piętrach, niekoniecznie o takiej samej powierzchni. Właściwym rozwiązaniem wydawało się więc połączenie ich w opływową formę. Tak powstał kształt OVO Wrocław, który przypomina kroplę wody. Budynek będzie pierwszym w Polsce przedstawicielem tzw. blobitektury. Ten architektoniczny nurt inspiruje się obłymi i miękkimi formami.
Uwielbiam Wrocław za to, że jest otwartym miastem, które nie boi się nowości. Dlatego projektując OVO, staraliśmy się dać miastu coś niezwykłego, ale jednocześnie wpisującego się w samą ideę Wrocławia – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław.To dla mnie bardzo ważny projekt, w który jestem zaangażowany osobiście.
Kształt OVO uda się osiągnąć dzięki zastosowaniu wspomnianego Corianu. Materiał opatentował specjalista od wytrzymałych tworzyw, firma DuPont, która wynalazła również teflon i kevlar. Corian jest: ekologiczny, bardzo trwały, może przybierać dowolne kształty, na jego powierzchni nie widać śladów łączenia.
OVO Wrocław to pierwszy projekt Gottesman–Szmelcman Architecture, przy którym pracownia zdecydowała się zastosować Corian do wykończenia elewacji.
W 2008 roku koncept został wyróżniony w Cannes przez Architectural Review, które przyznaje nagrody za projekty. Nagroda MIPIM Future Projects Award przyznana została w kategorii obiektów komercyjnych i rekreacyjnych.

Ekskluzywny dla wszystkich

Obecnie OVO Wrocław jest najbardziej prestiżowym adresem we Wrocławiu. Przedsprzedaż zakończyła się dużym sukcesem – do dzisiaj swoich mieszkańców znalazło już 40 proc. apartamentów. Sprzedano także 5 lokali biurowych.
Zaufało nam wiele osób zafascynowanych wizją OVO Wrocław. To pokazuje ogromne zainteresowanie ekskluzywnymi apartamentami w funkcjonalnej i atrakcyjnie położonej przestrzeni – mówi Ewa Omasta, manager ds. sprzedaży i marketingu OVO Wrocław. – OVO Wrocław znajduje się w samym centrum miasta i sąsiaduje z parkiem, na który widok z tarasów o powierzchni 50-200 m kw. będzie miało wielu mieszkańców. Dzisiaj trudno o takie mieszkania. Właśnie rozpoczynamy kolejny etap sprzedaży apartamentów, mieszkań i biur, a także komercjalizację lokali usługowych.
W budynku powstanie również pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton. Z jego oferty będą mogli skorzystać zarówno goście hotelu, jak i mieszkańcy apartamentów.
Do dyspozycji będzie: room service, obsługa concierge’a, strefa wellness & spa, zniżki na usługi z oferty hotelu.
Z udogodnień skorzystają również pracownicy biur w OVO Wrocław. Kompleks będzie miał dwa otwarte wejścia dla wszystkich. Wrocławianie będą mogli korzystać tutaj z restauracji, kawiarni, wielofunkcyjnego patio czy klubu fitness z basenem.
Chcieliśmy stworzyć projekt prezentujący inny stosunek budynku do przestrzeni miejskiej. Jeśli koncepcja biurowca zakłada niedostępną enklawę, to my chcieliśmy stworzyć OVO jako otwarty budynek, w którym wewnętrzny dziedziniec stanowi przestrzeń publiczną i łączy w sobie wiele aspektów miejskiego życia – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny. – Ten budynek będzie częścią miasta, miejscem różnorakich interakcji społecznych i kulturalnych.
W OVO Wrocław zrealizuje się idea stolicy Dolnego Śląska, miasta otwartego, inspirującego, wielokulturowego i przez to niezwykłego. OVO Wrocław to nowa wizja miejskiego życia.

Informacje dodatkowe

Liczby OVO
169 – tyle apartamentów znajdzie się w OVO Wrocław, w tym 26 penthouse’ów. Wszystkie będą miały taras (największy o powierzchni 250 mkw.) i panoramiczne (od podłogi do sufitu) okna;
2,85–3 m – to wysokość apartamentów;
28 – tyle będzie lokali biurowych;
9 – tyle kondygnacji będzie w OVO Wrocław;
6 – tyle pięter będzie się pięło ponad poziom ziemi;
25 m – tak wysoki będzie budynek;
48.627 mkw. – to całkowita powierzchnia OVO Wrocław;
4.600 mkw. – tyle powierzchni zajmie przestrzeń handlowo-usługowa;
7.150 mkw. – taka powierzchnię elewacji pokryje Corian;
189 – tyle pokoi będzie w hotelu DoubleTree;
380 – tylu maksymalnie gości przyjmie hotel;
300-500 – tylu gości skorzysta ze wszystkich usług hotelu: sali balowej, konferencyjnej, restauracji;
370 – to liczba hoteli DoubleTree na świecie;
260 mln zł netto – to całkowity koszt budowy OVO Wrocław;
700 – tylu pracowników będzie zaangażowanych w budowę.

Inwestor
Inwestorem OVO Wrocław jest spółka Wings Properties, która wchodzi w skład Star Group Poland – jednej z największych grup deweloperskich w Polsce.

Partnerzy sprzedaży OVO Wrocław: Iglica Nieruchomości, Park House, Noble Bank i KBSR Kamiński Baranowska-Seweryn Rajewicz Notariusze.

Generalny wykonawca
Eiffage Polska Budownictwo SA to generalny wykonawca usług budowlanych, który specjalizuje się w realizacji projektów budowlanych pod klucz. Eiffage jest obecny w kluczowych sektorach budownictwa: budownictwa mieszkaniowego, biurowego, hotelowego, przemysłowego, oświatowego i centrów handlowych. Początki historii firmy datują się na 1988 rok. W 2001 roku firma znalazła się w strukturach francuskiej grupy budowlanej Eiffage, jednej z największych grup tego typu w Europie, znanej m.in. z budowy linii TGV oraz najwyższego na świecie wiaduktu Millau we Francji. Obecnie Eiffage Polska Budownictwo funkcjonuje w grupie wzajemnie wspierających się firm działających na polskim rynku i współpracujących w ramach Grupy Eiffage. Firma zrealizowała około 500 inwestycji w całej Polsce, zarówno w charakterze generalnego wykonawcy jak i w formule zaprojektuj/wybuduj. Aktualnie Eiffage Polska Budownictwo realizuje m.in. Galerię Amber w Kaliszu, Centrum Handlowe Łacina w Poznaniu, Angel Wawel w Krakowie, osiedla Żoliborz Artystyczny, ArtEco i Aura w Warszawie, Enterprise II oraz hotel Hilton w Krakowie.