High5ive w centrum Krakowa już z kamieniem węgielnym

1077
High Five Kraków

High Five Kraków

Skanska położyła kamień węgielny pod swój trzeci projekt biurowy w Krakowie. – High5ive to coś więcej niż budynki biurowe. Ma to być nowe, energetyczne miejsce spotkań dostępne dla wszystkich krakowian – powiedział podczas wydarzenia Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

Na uroczystości spotkali się między innymi przedstawiciele Rady Miasta, architekci, przedstawiciele środowiska akademickiego Krakowa oraz Skanska – dewelopera i generalnego wykonawcy. Tubę z aktem erekcyjnym na miejsce wmurowania przewieziono specjalnie do tego celu zaprojektowanym rowerem.
Kraków to bez wątpienia jedno z najbardziej żywiołowych miejsc w Polsce. Gdyby wyjechali z niego wszyscy studenci, zapełniliby takie miasta jak Olsztyn lub Bielsko-Biała. Na jednego mieszkańca Krakowa rocznie przypada trzynastu turystów. Tempo życia tego miejsca zainspirowało Skanska do stworzenia projektu biurowego, który łączy w sobie różne energie generowane przez Kraków: różnorodności, kreacji, miasta, szczęścia oraz innowacji. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod przestrzeń biurową High5ive, która docelowo będzie składała się z 5 nowoczesnych budynków, dopełniających ul. Pawią.
High5ive jest największym projektem biurowym Skanska w miastach regionalnych. Mimo skali przedsięwzięcia inwestor zadbał o to, żeby każdy fragment tej przestrzeni został odpowiednio wykorzystany wiedząc jakie znaczenie dla Krakowa ma okolica ul. Pawiej. Powstaje tu miejsce pełne życia, ze świeżą energią, z którego skorzystają przyszli rezydenci i wszyscy krakowianie. Z tego względu zaproszono do współpracy miejscową pracownię architektoniczną i fundację, które najlepiej doradzą w którą stronę powinien iść projekt. Deweloper planuje dużo wydarzeń, które wciągną mieszkańców do energetycznej zabawy jeszcze podczas budowy i oczywiście po jej zakończeniu.
Między dwoma budynkami, które powstają w pierwszym etapie znajdzie się m.in. miejsce na kino letnie, stacja rowerów miejskich wraz z miejscami do ich mycia i naprawy, poidełka dla ludzi i zwierząt, mała architektura, ale i takie udogodnienia jak ładowarki do smartfonów, czy ogólnodostępne Wi-Fi. Wokół budynków, w porozumieniu z sąsiadami, Skanska planuje stworzyć miejsca na kształt miejskich podwórek, przeznaczone do gier zespołowych oraz na plenerową siłownię.
Kompleks High5ive będzie architektoniczną bramą do serca Krakowa, miejscem oznaczającym ścisłe centrum miasta. Projekt koresponduje z najbliższym otoczeniem jak gmach Politechniki Krakowskiej, klinkierowa elewacja Angel City, bliskie sąsiedztwo historyczne. Szlachetność materiałów fasady i ich lawowanie kolorystyczne wpisze się w historyczny kontekst centrum. Urbanistyczna realizacja będzie stanowiła otwartą, zapraszającą przestrzeń urozmaiconą placami i pasażami przyjaznymi dla przechodniów. Wzdłuż pierzei ulicy powstanie zadaszony pasaż, przy którym zlokalizowano m.in. restauracje, kawiarnie, miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. High5ive wypełni swoją estetyką, funkcją, otwartością dla mieszkańców ten fragment centrum, tworząc pretekst do spędzania także wolnego czasu oraz bycia zapamiętywalnym przez widzów, przechodniów – mówi Piotr Nawara, prezes nsMoonStudio.
Podczas projektowania terenów wokół inwestycji firma chce skorzystać z pomocy studentów Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz krakowskiej Fundacji Aktywnych Obywateli.
Wykonane Polaroidem zdjęcia przedstawicieli tych instytucji, wraz z fotografiami innych uczestników spotkania trafiły do tuby erekcyjnej wmurowanej pod budynek. Symboliczny kamień węgielny, zgodnie z tradycją Skanska, został przewieziony na miejsce wmurowania w nietypowy sposób – specjalnie na tę okazję zaprojektowanym rowerem cargo.

High5ive kamien wegielny 4High5ive – kluczowe fakty i liczby:

– Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 70.000 mkw. GLA;
– Powierzchnia najmu I etapu (budynek D i E): ok. 23.500 mkw. GLA;
– Planowany termin oddania do użytku I etapu: IV kwartał 2017 r.;
– W pierwszym etapie wybudowane zostaną dwa budynki, zlokalizowane między Hotelem Ibis a Galerią Krakowską;
– Pierwszy etap kompleksu dostarczy 175 miejsc parkingowych;
– Budynki I etapu będą składały się z sześciu kondygnacji naziemnych. Garaż w budynku D będzie znajdował się na parterze oraz na jedynej kondygnacji podziemnej, natomiast w budynku E na cele garażu będą zagospodarowane dwie kondygnacje podziemne;
– Certyfikacja: LEED Gold;
– Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia NS Moon Studio. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.