Zbliża się ważna decyzja dla Toru Wyścigów Konnych Służewiec

1171
Służewiec fot. M.Błaszczak

Służewiec fot. M.Błaszczak

29 listopada minął termin składania uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Kłobuckiej, w którego skład wchodzi w całości teren Toru Wyścigów Konnych Służewiec (TWKS). Jego uchwalenie sprawi, że służewiecki obiekt stanie przed historyczną szansą powrotu do przedwojennej świetności. Czekający na realizację projekt inwestycyjny został przygotowany według uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Od 2008 roku zarządcą TWKS jest Totalizator Sportowy, który podpisał umowę dzierżawy z Polskim Klubem Wyścigów Konnych. Dzięki wkładowi finansowemu, jaki zapewnił nowy gospodarz toru, możliwe było przeprowadzenie kolejnych sezonów wyścigowych na Służewcu oraz rozpoczęcie odbudowy podupadłej infrastruktury, zarówno konnej, jak i mieszkalnej. Przez 5 ostatnich lat Totalizator Sportowy zabezpieczył na ten cel ponad 55 milionów złotych środków własnych. Na całość prac modernizacyjnych do rozpoczęcia sezonu 2015 przeznaczonych zostanie w sumie ponad 41 milionów złotych. To największe tego typu prace w historii Służewca.
Dzięki nakładom finansowym wyścigi konne stają się coraz bardziej popularne wśród warszawiaków, a komfort korzystania z infrastruktury toru stale się podnosi. Zabytkowe budynki z okresu XX-lecia międzywojennego stopniowo odzyskują swój dawny blask. W trakcie przyszłego sezonu wyścigowego po wielu latach przywrócona do użytku ma zostać Trybuna II, która zostanie gruntownie odremontowana. Dzięki dodatkowym zadaszonym miejscom dla widzów TWKS spełni międzynarodowe warunki toru klasy A. Popularyzując wyścigi poza Warszawą Totalizator Sportowy działa w porozumieniu z innymi torami w Polsce, wspierając ich aktywność i tworząc zintegrowany plan gonitw.
Tor na Służewcu to miejsce rangi absolutnie ponadkrajowej. Architektura modernistyczna, stosunkowo młoda czasem tworzy złudne wrażenie łatwości ingerencji. W tym konkretnym przypadku inwestor wykazał zrozumienie dla szczególnej wartości Wyścigów opracowując studium historyczno- przestrzenne dla całości zespołu. Każde dodatkowe niezbędne analizy jak badania kolorystyczne, dobór materiałów były podejmowane wspólnie i pomagały nam, konserwatorom w podejmowaniu prawidłowych decyzji i osiąganiu właściwego efektu funkcjonalnego i estetycznego – mówi Ewa Nekanda Trepka, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Warszawy, wcześniej stołeczny konserwator zabytków.
Totalizator Sportowy przygotował szczegółowy proces inwestycyjny, który ma zwiększyć atrakcyjność samego obiektu i przywrócić jego należyte miejsce w Warszawie. Dzięki ambitnemu planowi, który zakłada zrealizowanie obiektów komercyjnych, z służewieckiego obiektu będzie można korzystać również poza weekendami wyścigowymi. W planach Totalizatora Sportowego znajdują się m.in. hotel, centrum wielofunkcyjne (sportowo, wystawienniczo-konferencyjne). Obecnie trwa proces selekcji potencjalnych inwestorów. Niezbywalne prawo własności do terenu TWKS ma Skarb Państwa, co oznacza, że jakiekolwiek naniesienia w ramach tego obiektu, po wygaśnięciu umowy z Totalizatorem Sportowym pozostaną własnością publiczną.
Tor wyścigów na Służewcu to dzisiaj jeden z najbardziej ambitnych projektów zagospodarowania terenów rekreacyjnych w Warszawie. Budujące jest to, że Totalizator Sportowy, który jest znanym mecenasem sportu i kultury, spółką Skarbu Państwa, angażuje się najpierw w modernizacje istniejącej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, a komponenty deweloperskie ma zamiar realizować w drugiej kolejności. To odwrotna logika niż w normalnych warunkach rynkowych. Niemniej to drugi etap rozwoju z centrum konferencyjnym, hotelami i halą widowiskowo-sportową jest dla Warszawy bardzo istotny mając na uwadze strategie miasta w zakresie budowania korzyści w oparciu o turystykę biznesową, a w szczególności o sektor przemysłów spotkań. Ten projekt dopełni proces regeneracji całego obszaru Służewca, który przechodzi w ostatnich latach głęboką metamorfozę – stwierdza Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Aby możliwe było rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, niezbędne jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez Radę Warszawy, który do 29 listopada był wyłożony w Urzędzie Miasta. Ten dokument określi opcje inwestycyjne poprzez wyznaczenie funkcji poszczególnych obszarów terenu TWKS, a także precyzyjnie zdefiniuje maksymalne rozmiary potencjalnych naniesień, jakie zaplanował Totalizator Sportowy. Realizowany program rewitalizacji Służewca uzyskał pozytywną opinię Polskiego Klubu Wyścigów Konnych i został zatwierdzony przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Plany inwestycyjne Totalizatora Sportowego uzyskały pozytywne uzgodnienie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dalsze działania są uzależnione od tempa prac przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

fot. M.Błaszczak (trosluzewiec.pl)