Nowa Papiernia finiszuje

1397

Dwa nowe budynki Nowej Papierni na Przedmieściu Oławskim osiągnęły właśnie stan surowy. Trwają intensywne prace wykończeniowe. Wygląd elewacji i wystrój wnętrz nawiążą do loftowego stylu inwestycji, która wcześniej przywróciła blask zabytkowej fabryce papieru i drukarni. Budowa zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Na terenie Nowej Papierni przy ul. Kościuszki 142A widać wyraźny postęp. Przez ostatnie miesiące prace budowlane poszły znacznie do przodu, a w zasadzie go góry. Dwa 7piętrowe budynki, które nawiązują do historycznego charakteru całego osiedla, są już prawie gotowe. Budowa powinna zakończyć się w lutym 2019 r.
– Został osiągnięty stan surowy otwarty tj. konstrukcja budynków C1 i C2. Trwają bardzo intensywne prace wykończeniowe przy elewacji i w środku. Aktualnie montujemy okna oraz instalacje sanitarne i elektryczne – informuje Marek Wryk, dyrektor techniczny RED Development, inwestora projektu. Głównym wykonawcą jest giełdowa spółka AWBUD SA, która na rynku budowlanym działa od prawie 30 lat i ma w portfolio ponad 450 zrealizowanych inwestycji.  – Zakładamy, że wszystkie roboty do zakończenia projektu będą zrealizowane zgodnie z harmonogramem określonym w umowie z generalnym wykonawcą – dodaje Marek Wryk.
Enklawa w ścisłym centrum
Powstające budynki wyróżniają się stylem architektonicznym na tle innych zabudowań Przedmieścia Oławskiego. Nową Papiernię zaprojektowała czołowa wrocławska pracownia AP Szczepaniak, która zadbała o wyjątkowy industrialny styl elewacji i wewnętrznych części wspólnych, które zostaną wykończone charakterystyczną dla loftów czerwoną cegłą i betonem dekoracyjnym. Takie analogie były priorytetem już na etapie projektowania. – We wszystkich budynkach staraliśmy się zachować ducha historii i jednocześnie tchnąć w nie nowoczesność – mówi Ewa Skibińska, marketing manager Nowej Papierni.  Przykładem rozwiązań idących z duchem czasu są wózkownie, rowerownie i internet światłowodowy, a także prestiżowy standard wykończenia wybranych apartamentów. – Rozpoczęliśmy już prace w mieszkaniach o standardzie Ultra Nova, którego pięknym dekoracyjnym elementem jest m.in. ręcznie robiona cegła – mówi Ewa Skibińska.
W obu budynkach powstaje łącznie 156 apartamentów stylizowanych loftami, o zróżnicowanym metrażu (od 30 do 95 mkw.) i układzie pomieszczeń (od 1 do 4 pokoi). 57 mieszkań jest w budynku C1, dobudowanym do już istniejącego, a 99 w budynku C2. Większość z nich ma tarasy i balkony – z tych na najwyższych kondygnacjach rozciąga się panoramiczny widok na Wrocław. – To klimatyczne wnętrza, w których znajdziemy wytchnienie i spokój. Budynki są bowiem osłonięte od zgiełku miasta, choć znajdują się w samym centrum – mówi Ewa Skibińska. – Przemyślane układy pozwalają m.in. na wydzielenie sypialni z mieszkań typu studio i dają duże możliwości aranżacyjne. Mieszkania cieszą się popularnością ze względu na ponadstandardową wysokość do 3 m i industrialny klimat inwestycji. Ich dużą zaletą są także wysokie okna.
Nowa Papiernia to osiedle chronione i monitorowane, z garażem podziemnym i zielonym patio, które zostanie rozbudowane. Na dziedzińcu pojawi się m.in. niewielki plac zabaw dla dzieci i miejsca na rowery. Ta inwestycja przywróciła dawną świetność dwóm budynkom: po fabryce papieru i drukarni z 1889 roku. RED Development postawił obok nich trzeci budynek w podobnym stylu. Łącznie mieści się w nich 129 wyjątkowych loftów i apartamentów. Ich mieszkańcami są m.in. przedstawiciele wolnych zawodów, branży IT, biznesu i przedsiębiorcy. Po zakończeniu budowy drugiego etapu, w pięciu budynkach mieścić się będzie 285 loftów i apartamentów. Ceny mieszkań zaczynają się od 343 tys. Przykładowy apartament 2-pokojowy kosztuje 363 tys. zł.