Wielki powrót Zodiaka

1212

W najbliższy weekend swoją działalność zainauguruje Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. To miejsce i organizowane w nim wydarzenia, są otwartą dla mieszkańców przestrzenią do rozmowy o architekturze i potencjale gospodarczym Warszawy.

    – Oddajemy dziś naszemu miastu modernistyczny Zodiak, który powraca w nowej odsłonie i z nowymi funkcjami. Pawilon ma przede wszystkim służyć Warszawie i jej mieszkańcom. Tu będą odbywały się dyskusje o architekturze, planach, studium Warszawy, przyszłości i potencjale gospodarczym. Nie zabraknie wystaw. Zapowiada się forum debaty publicznej, laboratorium pomysłów na nowoczesne miasto, miejsce badań i refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed metropoliami w XXI wieku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodaje: – Zachęcam warszawiaków i nie tylko, do odwiedzania tego miejsca i aktywnego uczestnictwa w tworzeniu i rozwoju naszego miasta.

   W najbliższy weekend, 1 i 2 grudnia, na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Odbywać się będą warsztaty dla dzieci, a projektanci budynku oprowadzą po swojej realizacji. Zaplanowano też spacer architektoniczny z Dariuszem Bartoszewiczem, który opowie o „Przemianach Ściany Wschodniej”.

   W Zodiaku na odwiedzających czeka wystawa „Futurama Warszawa”, oprowadzi po niej kurator Jakub Szczęsny. Wprowadzeniem do niej jest mapa warszawskich rezerw terenowych, które od lat czekają na różne planowane inwestycje, np. budowę dróg. Jakub Szczęsny zaproponował ośmiu warszawskim pracowniom architektonicznym, by przyjrzeli się „uśpionym” działkom pod przyszłą Trasę Tysiąclecia, której pomysłodawcą przed wojną był prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

    Wielka arteria nie powstała. Czy jest potrzebna? Jak połączyć najlepiej Pragę Północ z Pragą Południe? W pawilonie stanie też Stół Architekta, który zaprojektował Maciej Siuda, przemycając na nim swój manifest na temat Trasy Tysiąclecia.

     W sobotę odbędą się dwa wykłady: „Futurama Warszawa suplement” i „Retrofuturologie. Jak mieliśmy mieszkać w roku 2000?”. Wieczorem o godz. 20 rozpocznie się koncert – ensemble okolicznościowy złożony z muzyków i grających architektów. W niedzielę, pierwszy weekend z Zodiakiem, zakończy o godz. 17 wykład przedstawicieli z pracowni JEMS Architekci „Futurama Warszawa suplement”.

     Pawilon jest dostępny i otwarty dla wszystkich. Organizowane w ramach programu wydarzenia mają charakter bezpłatny.Zodiak Warszawski Pawilon Architektury tworzy budynek składający się z zarysu pawilonu dawnej kawiarni Zodiak oraz znajdujący się przed budynkiem plac. Projekt powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP.

Fot. mat. pras. (E. Lach)

– Oddział Warszawski SARP od samego początku był zaangażowany w koncepcję i realizację projektu Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. Dla środowiska architektów otwarcie pawilonu jest świętem szczególnym z wielu powodów. Po pierwsze, Zodiak to jeden z ważniejszych budynków towarzyszących założeniu Ściany Wschodniej, dziś w odnowionej formie przywracamy go mieszkańcom – mówi Maria Saloni-Sadowska, prezes Oddziału Warszawskiego SARP