Wiecha na gdańskiej Zaspie

1525

W grudniu 2019 r. zakończy się rozbudowa Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. W trzykondygnacyjnym budynku będzie blok operacyjny, oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej i urologii oraz nowoczesny sprzęt medyczny. Na obiekcie zawieszono we wtorek (27 listopada) wiechę.

– To już jest namacalne dzieło rąk ludzkich. Mamy nadzieję, że będzie to rzeczywiście szpital na miarę XXI wieku. Mamy bowiem świadomość, że szpital na Zaspie służy nie tylko mieszkańcom Gdańska, ale ze względu na odpowiednie wyposażenie i znakomitą kadrę medyczną, także wielu mieszkańcom Pomorza – powiedział podczas uroczystości marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Szpital św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie zostanie rozbudowany o trzykondygnacyjne skrzydło (przyziemie, parter i I piętro) z blokiem operacyjnym (8 sal) i salą wybudzeń oraz oddziałami chirurgii urazowo-ortopedycznej (39 łóżek) i oddziałem urologii (29 łóżek). Budowa rozpoczęła się w kwietniu tego roku.

Obecny blok operacyjny w szpitalu powstał w 1984 r. według projektu z lat 70. i od tej pory nie podlegał większym modernizacjom. – W ciągu ostatnich lat to największa inwestycja w tym szpitalu, nasz sztandarowy projekt – powiedział dziennikarzom prezes zarządzającej szpitalem spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Dariusz Kostrzewa.

Inwestycja poprawi głównie leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworowych i profilaktykę chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Rozbudowana część szpitala otrzyma też nowoczesny sprzęt medyczny. Kupione zostaną m.in. kardiomonitory, łóżka, stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, tor wizyjny laparoskopowy, lampy zabiegowe i operacyjne, aparaty USG, aparaty RTG z ramieniem C, respiratory, pompy infuzyjne, defibrylatory, angiograf sufitowy, diatermie, cieplarki, aparat do krążenia pozaustrojowego, stoły operacyjne mobilne i materace grzewcze.

Nowoczesna hybrydowa sala kardiologiczna pozwoli na zastosowanie innowacyjnych i skutecznych metod leczenia. W ramach inwestycji, sfinansowane zostaną także szkolenia dla 55 osób z kadry medycznej, mające podnieść jej kwalifikacje zawodowe. Ponadto przebudowany zostanie wewnętrzny układ komunikacyjny na terenie szpitala. Powstaną nowe przejścia dla pieszych i 75 bezpłatnych miejsc parkingowych.

Inwestycja będzie kosztować ponad 83,3 mln zł, w tym niespełna 47 mln zł to dotacja z budżetu Unii Europejskiej. Resztę wydatków pokrywa samorząd województwa pomorskiego (prawie 31,7 mln zł) i spółka Copernicus (niecałe 4,9 mln zł). Z kwoty ponad 83,3 mln zł koszt robót budowlano-montażowych wyniesie prawie 60 mln zł, a około 21,7 mln zł przeznaczone zostanie na wyposażenie i zakup urządzeń.

Szpital Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie jest trzecim pod względem wielkości szpitalem w Gdańsku i w Pomorskiem. Jest w nim prawie 9 proc. wszystkich łóżek szpitalnych województwa.