W porównaniu z imprezą wiosenną pierwsze jesienne Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu zaowocowały większą ilością nowych projektów deweloperskich wprowadzonych na rynek oraz nieco mniejszym zainteresowaniem gości targowych.
Trudno powiedzieć czy to piękna, słoneczna pogoda bardziej zachęciła poznaniaków do skorzystania z ostatnich intensywnych promieni tego lata, bowiem szczególnie w niedzielę wystawcy Targów Mieszkań i Domów zorganizowanych przez Nowy Adres w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich mogli czuć się nieco rozczarowani. W sobotę jednak frekwencja osób poszukujących dla siebie lokum była całkiem przyzwoita i pracownicy na stoiskach mieli co robić. Tym bardziej, że spora ich grupa kusiła potencjalnych klientów zupełnie nowymi lokalizacjami, które właśnie na targach miały swe debiuty.
Nickel Development zaprezentował projekt Botaniczna – nowe osiedle po zielonej stronie miasta, obok Ogrodu Botanicznego i kompleksu jeziora Rusałka.
– Botaniczna wzbudziła od razu duże zainteresowanie klientów. Wielu pytało właśnie o tę lokalizację, która przypadła do gustu głównie młodym rodzinom z dziećmi, szukającym mieszkania blisko terenów zielonych – mówi Agata Olszyńska, kierownik marketingu Nickel Development. – Klienci akceptują lokalizację i zaproponowane ceny.
Ataner wystartował z nową inwestycją przy ul. Bóżniczej. To oferta dla osób chcących zamieszkać lub zainwestować w lokum w centrum. Nieopodal, przy ul. Podgórze na Wzgórzu Św. Wojciecha Konimpex-Invest będzie realizował projekt Adalberto.
Nowością Agrobexu są segmenty w zabudowie szeregowej w inwestycji Swarzędz Południe przy ul. Mokrej w Zalasewie. Po sąsiedzku w tej samej miejscowości osiedle Ułańskie przygotowała firma Kos-Dom.
Budimex Nieruchomości swoją nowa inwestycję mieszkaniową zlokalizował przy ul. Rolnej na Wildzie. Nowym projektem nowego inwestora jest Riverpark austriackiej firmy Immofinanz, zlokalizowany nad Wartą przy Drodze Dębińskiej. Lokalizacja może być już jednak znana uczestnikom poznańskiego rynku nieruchomości, bowiem kilka lat temu w tym właśnie miejscu ekskluzywne Ogrody Ludwiki chciała budować niemiecka Frankofonia. Przy ul. Orzeszkowej firma Wechta planuje wybudować nowe i zmodernizować istniejące kamienice. Skwer Jagiellonki to oferta TK Invest na os. Stefana Batorego.
Wiele nowości pojawiło się w okolicy Poznania, w miejscowościach leżących w niedalekiej odległości od stolicy regionu. Są to kolejne etapy większych projektów lub inwestycje niedalekich rozmiarów, po części realizowane przez firmy od niedawna obecne na rynku deweloperskim lub po raz pierwszy szukających swego powodzenia na targach.
Trzeci etap osiedla Leśnego IV w Czapurach wprowadził Family House. Również trzeci etap Świerkowej Polany w Robakowie rozpoczyna Skaland. Domy bliźniacze na osiedlu Przy Dębach w Rogalinie oferuje Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk. Osiedle domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej o nazwie Soplicowo w Komornikach zaproponowała firma Pajo. Niewielkie domy przy ul. Sobieskiego w Luboniu realizuje firma Chronos.
Od niedawna na rynku jest firma IKA House budująca osiedle Zielone w Rokietnicy. Po raz pierwszy na targach pojawił się AOA Deweloper, który zaoferował domy na osiedlu Białym w Baranowie. Mieszkania w budynkach 4-lokalowych w Lusówku na osiedlu Bursztynowym proponuje Q Developer. Domy bliźniacze na osiedlu Miodowym w Czmoniu to oferta firmy Oceanic, której partnerem jest firma Luk-Pol realizująca osiedle Bnińskie w Kórniku (nota bene po sąsiedzku znajdują się dwie inwestycje o tej samej nazwie realizowane przez dwóch różnych inwestorów).
Z jakimi oczekiwaniami klientów spotkali się na targach wystawcy?
– Klienci są zdecydowani, szukający konkretnych mieszkań i nastawieni na transakcje, wiedzą czego chcą – ocenia Agata Olszyńska z Nickel Development. Klientów podzieliła na dwie grupy: tych, którzy szukają lokali w centrum, przy głównych ulicach oraz młode rodziny z dziećmi zainteresowane zieloną okolicą. Dla pierwszych deweloper miał Kamienicę za Teatrem z gotowymi mieszkaniami mocno przecenionymi, dla drugich nowy projekt Botaniczna oraz Rycerską w Dąbrówce, choć nie brakowało zainteresowania Warzelnią w dzielnicy Kobylepole.
– Coraz częściej pojawiają się też majętni klienci, którzy potrzebują duże mieszkania na najwyższych piętrach. To różnica od poprzednich targów – informuje A. Olszyńska. Zjawisko to potwierdza też Izabela Harendarz z Atanera. Dla takich klientów na osiedlu Marcelin trzeba było łączyć lokale, aby uzyskać wymagany metraż.
– Konkretni klienci o sprecyzowanych oczekiwaniach – potwierdza Lucyna Jarczyńska, zastępca dyrektora sprzedaży i marketingu w Agrobexie. – Dużo pytało o mieszkania przy Wilczaku, dwu- i trzypokojowe.
– Klienci pytają o mieszkania w Poznaniu, nawet większe, trzypojowe, 70-metrowe – informuje Joanna Jaworska z Family House. – Ale zainteresowanie wzbudził też nowy etap w Czapurach, bo mieszkania mają tam ogródki.
Zainteresowanie 3-pokojowymi lokalami potwierdza też Katarzyna Weller z J.W.Construction budującego Oazę Piątkowo. Kilka osób przymierza się do kupienia lokum w celu inwestycyjnym, ale większość myśli o własnych potrzebach, bo chcą mieszkać na Piątkowe. W ofercie jest jeszcze niemal pełen wybór z wyjątkiem mieszkań 4-pokojowych z promocją targową do końca września wartości 20 tys. zł na lokal.
Swoje stoisko na targach miała jak zwykle Platforma Deweloperska, prowadząca m.in. salon mieszkaniowy DOM-Broker dysponujący ofertami wielu deweloperów.
– Wiele osób pytało o gotowe mieszkania do 50 metrów do kupienia od zaraz w północnej części Poznania. To głównie rodzice poszukujący lokum dla studentów przed rozpoczęciem roku akademickiego – informuje Rafał Gorączniak.
Na targach nie brakowało też instytucji finansowych oferujących kredyty hipoteczne.
– Klientów jest mniej niż wiosną. Na wiosnę jest zawsze większy popyt niż jesienią. Teraz ludzie czekają co przyniesie nowy rok, co się zmieni – ocenia Katarzyna Filipowska z Domu Kredytowego Notus. Jej zdaniem wśród zainteresowanych było wielu młodych ludzi, którzy analizowali rynek nawet z myślą o inwestycjach finalizowanych w 2014 czy 2015 r. Pytają o sytuację na rynku dziś oraz jakie marże będą w przyszłym roku – wzrosną czy zmaleją?
– Patrząc na WIBOR jest szansa, że gdy zacznie rosnąć, to marże się zmniejszą. Dziś banki podnoszą marże – komentuje K. Filipowska. Jej zdaniem dla młodych ludzi górna granica kredytu, jaki mogą zaciągnąć to 300 tys. zł. Ale dziś wielu ma umowy ,,śmieciowe” i nawet na taką kwotę trudno uzyskać zdolność kredytową. W takim przypadku ratunkiem mogą być współkredytobiorcy, przystąpienie do kredytu na przykład rodziców.
Nowością na poznańskich targach był zorganizowany pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sektor Mieszkań i Domów Energooszczędnych/ Oszczędny DOM.
– Ludzie pytają co to jest dom pasywny, mała jest jeszcze wiedza na ten temat. Są zdziwieni, że koszt budowy domu jest przystępny, rzędu 3500 złotych za metr, a więc tyle co normalny – mówi Irena Arabei, właścicielka KNDF&Oszczędnydom z Warszawy. Firma pod patronatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego koordynuje budowę domów energooszczędnych od początku do końca: projektuje, buduje, pozyskuje dofinansowanie z NFOŚiGW i certyfikaty Darmstad.
– Naszą rolą jest edukować rynek – dodaje I. Arabei. Firma na targach poprowadziła jedno z seminariów. Ponadto zrzesza architektów z międzynarodowymi certyfikatami projektowania domów pasywnych, propaguje materiały używane do budowy domów energooszczędnych.
Organizator Targów Mieszkań i Domów spółka Nowy Adres jak zwykle wręczyła nagrody wystawcom za najciekawsze stoisko i najlepszą obsługę. Pierwsze miejsce otrzymało Echo Investment, drugie – Ronson Development, a trzecie – Immofinanz Group.
Następne targi mieszkaniowe odbędą się w Poznaniu w dniach 26 i 27 października.