Trwa budowa Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy

1825
pulmonologia Bydgoszcz

pulmonologia Bydgoszcz

Trwają prace przy rozbudowie bydgoskiego Centrum Pulmonologii. Jesienią 2014 roku pacjenci i personel medyczny będą mogli korzystać z nowego, czterokondygnacyjnego obiektu.

 

Pojawią się nowe bloki operacyjne i sale dla pacjentów, co zdecydowanie zwiększy komfort i poziom świadczonych usług medycznych w szpitalu.
Inwestorem są Kujawsko- Pomorskie Inwestycje Medyczne w Toruniu. Kontrakt o wartości 32,7 mln zł brutto realizuje firma Skanska.
Placówka mieści się w przedwojennym budynku. Obiekt powstał przed I wojną światową i ostatni raz rozbudowywany był przed II wojną światową. Nowy obiekt jest dobudowywany do istniejących pomieszczeń szpitalnych.
Na parterze czterokondygnacyjnego, częściowo podpiwniczonego budynku znajdzie się m.in zespół pomieszczeń diagnostycznych (endoskopia, tomograf komputerowy, USC, RTG, gabinety badań), zespół pomieszczeń do dezynfekcji, sterylizatornia, pomieszczenia techniczne.
Pierwsze piętro zajmą sale operacyjne, oddziały OIOM i apteka. Ostatnie dwie kondygnacje będą przeznaczone na cztery oddziały dla 130 pacjentów.

Postęp prac

Teren, który przejęliśmy był uzbrojony, w związku z tym na początku realizacji mieliśmy do czynienia z dużym zakresem robót przygotowawczych – mówi Marcin Grzebień, kierownik budowy, Skanska.Konieczne było przełożenie lub usunięcie istniejących kolizji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i telekomunikacyjnych, a także rozbiórka dwóch budynków i bunkra podziemnego. Z rozbiórek wywieźliśmy ponad 520 ton gruzu. Aktualnie wykonujemy prace konstrukcyjne w zakresie zbrojenia i betonowania. W części niższej (piwnica) są już gotowe fundamenty i ściany fundamentowe, w najbliższym czasie przystąpimy do zalewania stropu. W części wyższej (parter) wykonujemy kanał wentylacyjny żelbetowy pod fundamentami, następnie fundamenty i ściany fundamentowe.
Do końca roku wykonawca planuje zakończyć roboty żelbetowe i zamknąć w całości obiekt. Następnie rozpocznie roboty wykończeniowe wewnątrz budynku, później także roboty drogowe i prace wykończeniowe zewnętrzne (m.in. zagospodarowanie terenu). Zakończenie inwestycji przypada na koniec września 2014 r.
W największym natężeniu prac na budowie będzie pracowało 120 osób.

Wyzwania

Sporym wyzwaniem realizacji było przełożenie wszystkich podziemnych sieci na terenie powstającego budynku – mówi Małgorzata Grzybowska, menadżer projektu, Skanska.Przełożyliśmy 300 metrów przewodów elektrycznych zasilających szpital, 150 m rury z wodą zasilającą szpital, 110 m kanalizacji sanitarnej, istniejącą rozdzielnię szpitala. Wykonaliśmy tymczasowe przyłącze wody oraz studnię głębinową, zapewniając tym samym szpitalowi podstawowe zasilanie w wodę.
Ze względu na trudne warunki gruntowe (piaski, iły i wysoki poziom wód) prace ziemne i fundamentowe prowadzone są pod ścisłym nadzorem uprawnionego geologa. Wykonano odwodnienie wykopu za pomocą igłofiltrów i pomp głębinowych. Zastosowane zostały dodatkowe wzmocnienia płytami betonowymi i grodzicami.
Rozbudowa Centrum Pulmonologii prowadzona jest na terenie czynnego obiektu, co wymaga od wykonawcy szczególnej troski, by nie zakłócać jego funkcjonowania, np. bezwzględne trzymanie się precyzyjnie ustalonego harmonogramu dostaw materiałów budowlanych.