Warszawa wyprzedza Wiedeń, Rzym i Madryt

1099
eurocentrum-office-complex

eurocentrum-office-complex

Warszawski rynek nieruchomości komercyjnych jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. W rankingu „Emerging Trends in Real Estate Europe 2013″ przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute Warszawa zajęła 10. miejsce (na 27), wyprzedzając takie miasta jak: Wiedeń, Rzym czy Madryt.

 

Radość studzi fakt, że przed rokiem stolica Polski zajmowała trzecią pozycję.
Spadek pozycji Warszawy jest powodowany tym, że miasta ze stabilnych gospodarczo państw, takich jak Monachium, Berlin, Hamburg oraz Londyn poprawiły swoje notowania na tle Warszawy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Polska jest nadal ceniona przez światowych inwestorów. Wynika to nie tylko z wielkości oraz płynności rynku, ale również z poczucia dobrego stosunku jakości do ceny. Dodatkowo, wraz z rosnącą siłą polskiej gospodarki (20 gospodarka na świecie) oraz rozwojowi rynku kapitałowego, Warszawa jest biznesowym i finansowym centrum naszego regionu – mówi Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.
W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości Warszawa zajęła 8. miejsce (rok wcześniej była 6.). Stolica Polski zajęła również 6. miejsce w kategorii perspektyw dla działalności deweloperskiej. Praga uplasowała się na 18. pozycji, a Budapeszt – na 23.
Najlepszym rodzajem inwestycji w Warszawie – zdaniem inwestorów – będą w 2013 roku powierzchnie handlowe (8. miejsce w tym segmencie) oraz powierzchnie biurowe (6. miejsce w tym segmencie) – podają autorzy raportu. W ogólnym zestawieniu trzy pierwsze miejsca należą odpowiednio do: Monachium, Berlina i Londynu.