Targowe oblężenie

1508
TMiD NA Poznan wiosna 14 3

TMiD NA Poznan wiosna 14 3

Tłumy poszukujących mieszkań i nowe projekty inwestycyjne. Tak w jednym zdaniu można scharakteryzować pierwsze w tym roku w Wielkopolsce Targi Mieszkań i Domów. Wystawcy i organizatorzy nie kryją zadowolenia.

W sobotę 22 marca już w godzinach przedpołudniowych w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich tłum odwiedzających zaczął gęstnąć. Wielu wystawców (a w sumie było ich prawie 120, w tym 75 deweloperów) przeżywało prawdziwe oblężenie. Intensywna praca trwała niemal do zamknięcie o godz. 17, co nie zdarza się na każdej tego typu imprezie. Odrobinę słabsza frekwencja była w niedzielę, choć i w drugim dniu wystawcy nie mogli narzekać.
Deweloperzy przyznają niemal zgodnie, że początek roku przyniósł dostrzegalne ożywienie w sprzedaży mieszkań. Oczywiście daleko do euforii i wyników osiąganych w okresach boomu sprzedażowego, ale pozytywne symptomy daje się odczuć.
Jak widać poszukujący mieszkań znów ruszyli na zakupy. Oczekiwały na nich mieszkania i domy już gotowe (choć tych nie ma już obecnie za wiele, bo posiadacze oddanych do użytku obiektów mają już do zaoferowania z reguły ostatnie lokale), obiekty w trakcie budowy do odbioru za kilka miesięcy oraz zupełnie nowe oferty, dopiero wprowadzane do sprzedaży.
Jak to zazwyczaj bywa pierwsze wiosenne targi mieszkaniowe są dla inwestorów dobrą okazją do wprowadzenia na rynek nowych projektów lub zaanonsowania tych, których należy spodziewać się w najbliższym czasie. Tak było i tym razem. Nowe inwestycje mieszkaniowe planowane są zarówno w Poznaniu, jak i w ościennych gminach. Największe chyba zainteresowanie wzbudził projekt UWI Inwestycje Malta Nowa 2 pomiędzy ul. Inflancką a Milczańską. Pracownikom firmy trudno było oderwać się od potencjalnych klientów. Być może dlatego, że oferta nowych mieszkań na Ratajach jest obecnie dość uboga, a zwolenników zamieszkania w tej części Poznania nie brakuje. Jakon zaprezentował projekt Cytadela Centrum przy ul. Północnej w rejonie Garbar.
Najwięcej nowych propozycji pochodzi chyba z Grunwaldu. Ataner wprowadza do sprzedaży czwarty już etap osiedla Marcelin. A tuż za jego plecami, przy ul. Świerzawskiej rozpocznie się budowa Marcelin Park – inwestycji PWD Deweloper na około 400 mieszkań. Echo Investment pokazało po raz pierwszy wstępną koncepcję Parku Sowińskiego przy ul. Sowińskiego/Słonecznej. Także wstępną zapowiedzią jest inwestycja FreeDom przy ul. Traugutta na Wildzie firmy Masterm. Konimpex-Invest poinformował o przygotowywaniu inwestycji przy ul. Bosej oraz Kamiennogórskiej.
Dużo nowych propozycji realizowana będzie również w miejscowościach okalających Poznań. W sprzedaży Agrobexu znalazła się Kamienica przy Rynku w Przeźmierowie. Pajo przygotowało nowe zespoły zabudowy w Plewiskach przy ul. Południowej oraz Miętowej. Także w tej miejscowości, przy ul. Skrytej małe domy szeregowe proponuje Invest Complex, który po raz pierwszy zdecydował się wystawić na targach. Świerkowe Tarasy w Swarzędzu-Rabowicach to nowa propozycja firmy Chronos Development. Skaland na targi przygotował osiedle Nowe Koninko II, a nowością Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk są domy w zabudowie bliźniaczej w Kamionkach. Zabudowę szeregową na Osiedlu Tęczowym w Dachowej przygotował RGR Developer. To inwestycje w gminie Kórnik. Mieszkania w Ceradzu Dolnym proponuje RBW. Plandex prezentuje kolejną inwestycję w Stęszewie.
Na targach Nowego Adresu zaprezentowano też inwestycje mieszkaniowe w innych miejscowościach Wielkopolski: Osiedle Zielone w Wągrowcu firmy Igielski Deweloper, która po raz pierwszy pokazała się na poznańskich targach, Osiedle Ogrodowe w Nekli firmy Piotrowscy, Osiedle Leśne w Buku. Już spoza Wielkopolski pochodzi Wioska Żeglarska w Sławie Śląskiej nad jeziorem Sławskim realizowana przez wrocławską firmę V-Motors.
Z przebiegu targów zadowoleni byli wystawcy.
Zainteresowanie klientów wzbudzały głównie inwestycje przy Wilczaku w Poznaniu oraz w Przeźmierowie, ale też pytano o ulicę Mokrą na osiedlu Zamojskiego w Swarzędzu-Zalasewie – mówi Lucyna Jarczyńska, zastępca dyrektora sprzedaży Agrobexu. – Dominują oczywiście oferty w programie Mieszkanie dla Młodych, 2-pokojowe, choć nie brakuje pytających o mieszkania 3-pokojowe.
Zdaniem Lucyny Jarczyńskiej w tym roku sprzedaż wyraźnie poprawiła się. Jest duże zainteresowanie i sporo transakcji. Luty i marzec są dla firmy bardzo interesujące. Ceny mieszkań są stabilne, choć kolejne etapy inwestycji przy Wilczaku i w Zalasewie są nieco droższe i na razie jest to akceptowane przez rynek.
– Myślę, że ceny podskoczą nieco i w drugim półroczu należy spodziewać się zwyżki – prognozuje Jarczyńska.
U nas największe zainteresowanie wzbudzało Osiedle Botaniczna na Ogrodach. To lokalizacja, na którą klienci czekali. Podobają się układy mieszkań, akceptowane są ceny – ocenia Agata Olszyńska, kierownik marketingu Nickel Development.Sprzedaż jest na etapie płatnych rezerwacji, a lada moment będziemy podpisywać umowy deweloperskie.
I tu pewne zaskoczenie.
Dziś najwięcej rozmów przeprowadziłam na temat największych mieszkań, 3-4-pokojowych, nawet około 90 metrów. Być może mamy ich nawet za mało. Więcej będzie ich w drugim etapie inwestycji. Nieliczni pytali o małe – stwierdza Olszyńska.
Na drugim miejscu plasuje się zakończona już inwestycja Rycerska na Osiedlu Księżnej Dąbrówki.
Od kiedy po sąsiedzku jest nowa S11 to ta inwestycja sama się sprzedaje. Tam pytają o mieszkania 2-pokojowe lub 3-pokojowe z dużymi tarasami. Niedługo wchodzimy z nowym etapem Księżnej Dąbrówki, dostosowanym do programu MdM, który planujemy pokazać na targach majowych – mówi przedstawicielka Nickel Development.
Na targach jak zwykle nie brakowało instytucji finansowych oferujących kredyty hipoteczne. Specjalną ofertę kredytową tylko dla gości targowych we współpracy z organizatorem przygotował Eurobank. Klienci targowi zainteresowani zaciągnięciem kredytu na kupno lokum otrzymywali certyfikat zwalniający z zapłaty prowizji (poza korzystną zdaniem przedstawicieli banku ceną kredytu z marżą zaczynająca się od 1,39 proc.). Jak mówią bankowcy o kredyty pytają zarówno klienci zaczynający dopiero szukać lokalu i oczekujący pomocy finansowej w odleglejszym czasie, w 2015 roku, jak i tacy, którzy chcą go kupić za 2 tygodnie i potrzebują kredytu od razu. Większości, którzy przyszli z zapytaniami można zaoferować kredyt pomiędzy 200 a 300 tys. zł.
Według zgodnej opinii wystawców i organizatorów targi były dużym sukcesem. Goście dopisali. Poza stałymi wystawcami jak zwykle pojawiło się kilku nowych, były także nowe projekty inwestycyjne. Klienci mogli liczyć na specjalne rabaty targowe – podsumowuje Grzegorz Zieliński, dyrektor Targów Mieszkań i Domów Nowy Adres w Poznaniu.
Jak na każdej imprezie organizator nagrodził wystawców wyróżniających się atrakcyjnością przygotowanych stoisk i jakością obsługi. I miejsce tym razem otrzymał Nickel Development, II – Agrobex, a III – Masterm.

TMiD NA Poznan wiosna 14 2

TMiD NA Poznan wiosna 14 1