P3 sfinalizowało zakup 467.000 m kw. magazynów od CA Immobilien

1091
P3 Bucharest

P3 Bucharest

P3 Logistic Parks, wyspecjalizowany właściciel, deweloper i zarządca europejskich obiektów logistycznych, sfinalizował transakcję nabycia dwóch parków logistycznych w Polsce i jednego w Rumunii, o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 467.000 m kw., od firmy CA Immobilien Anlagen AG.

Zakup, którego część stanowi prawie 165 ha gruntu pod zabudowę, zwiększa całkowite portfolio magazynowe P3 do 2,9 mln m kw. i potwierdza status firmy jako jednego z wiodących ogólnoeuropejskich dostawców magazynów logistycznych.
Ian Worboys, dyrektor generalny firmy P3, powiedział:
Są to wysokiej jakości aktywa w lokalizacjach, w których dostrzegamy rosnący poziom wynajęcia i wysokie zapotrzebowanie klientów na rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb (Build-To-Suit). Transakcja ta stanowi kontynuację naszej strategii zakupów i dalsze umacnianie obecności P3 na szybko rozwijających się rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma, od czasu jej przejęcia przez TPG Real Estate i Ivanhoé Cambridge w październiku 2013 roku, odnotowała znaczący rozwój, dzięki czemu oferuje swoim klientom platformę o odpowiedniej skali i zasięgu geograficznym.

Obiekty nabyte od CA Immobilien to:
– park w Błoniu, o powierzchni 177.000 m kw., położony w odległości 30 kilometrów na zachód od centrum Warszawy. Do jego najemców należą m.in. Bayer, IBM, Orange, a także Triumph i Allegro, co odzwierciedla atrakcyjność parku dla dużych sprzedawców poszukujących lokalizacji w pobliżu stolicy Polski. Park oferuje 17 ha gruntu pod zabudowę;
– park w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego, w centralnej Polsce, oferujący 75.000 m kw. powierzchni i bezpośrednie połączenia drogowe z Warszawą, Wrocławiem i Katowicami. Park znajduje się na działce o powierzchni 120 ha, która oferuje możliwości dalszej zabudowy. Do największych najemców parku należą Kühne & Nagel, FM Logistic oraz InPost;
– park w Bukareszcie składa się z 215.000 m kw. powierzchni, która jest wynajęta prawie w całości oraz 40 ha gruntu pod zabudowę. Ze względu na dostęp do głównej obwodnicy miasta i autostrady A1 oraz lokalne możliwości obsługi ładunków w ramach ogólnoeuropejskiego korytarza kolejowego, jest to ważny ośrodek dla zewnętrznych dostawców logistycznych. Bliskość centralnego Bukaresztu przyciąga najemców z branży handlu internetowego, mianowicie firmę eMAG, a także firmy międzynarodowe, takie jak Carrefour, Tibbett Logistics, Gebrüder Weiss oraz Interbrands.
Sfinalizowany zakup wzmacnia platformę P3 w „Trójkącie Logistyki Europy Środkowo-Wschodniej” – na przecięciu połączeń transportowych Europy Wschodniej i Zachodniej oraz dynamicznie rozwijającym się rynku przemysłowym Niemiec. Zakup ten podwaja liczbę parków logistycznych firmy P3 w Polsce i wzmacnia jej pozycję na kluczowym rynku warszawskim. Dzięki transakcji P3 jest obecnie jednym z liderów rynku w Rumunii, która staje się ważnym produkcyjno-logistycznym węzłem w Europie.
Firma P3 jest właścicielem 141 magazynów w dziewięciu krajach i stworzyła ogólnoeuropejską platformę obejmującą obszar od Madrytu do Bukaresztu. P3 posiada również jeden z największych banków gruntów w Europie, z możliwością wybudowania magazynów logistycznych o powierzchni 1,6 mln m kw. na terenie całej Europy.
Ian Worboys podsumował:
W dalszym ciągu będziemy poszukiwać możliwości zakupu lub budowania magazynów w kluczowych lokalizacjach logistycznych, aby móc wspierać naszych klientów w realizacji ich działań i planów. Obecnie podaż nadal nie nadąża za rosnącym popytem na powierzchnię logistyczną na wielu rynkach, co stwarza pozytywne perspektywy dla wzrostu ilości wynajmowanej powierzchni.

Foto: P3 w Bukareszcie