W Krośnicach powstaje basen z ruchomym dnem

1180
basen Krośnice

basen Krośnice

W Krośnicach (pow. milicki) na Dolnym Śląsku trwa budowa krytej pływalni z ruchomym dnem. Będzie to czwarty tego rodzaju obiekt w Polsce.

Inwestycję o wartości ok. 19,8 mln zł netto realizuje firma Skanska. Pod inwestycję wmurowano kamień węgielny.
Obiekt powstaje na terenie krośnickiego Centrum Edukacyjno -Turystyczno-Sportowego. Celem centrum jest stworzenia kompleksowej infrastruktury na terenie powiatu milickiego, co przyczyni się do poprawy konkurencyjności gminy oraz powiatu w skali regionu i pozytywnie wpłynie na wzrost turystycznej atrakcyjności tego terenu.
Inwestycja obejmuje budowę krytej pływalni wraz z łącznikiem scalającym halę basenową z istniejącym budynkiem hali sportowej. Powstający dwukondygnacyjny obiekt, częściowo podpiwniczony, kryty dwuspadowym dachem, będzie miał wysokość 12 m. Na parterze znajdzie się pełnowymiarowy sześciotorowy basen pływacki z ruchomym dnem o szerokości 8,5 m, na którym będą mogły się odbywać zawody sportowe, basen rekreacyjny wyposażony w zjeżdżalnię rurową, strefa SPA oraz brodzik.
Na piętrze powstaną trybuny na 152 osoby. Do dyspozycji użytkowników będzie także gabinet kosmetyczny, fitness, solarium, sauny, kawiarnia, siłownia i kręgielnia z czterema 28-metrowymi torami.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Na placu budowy

Budowa ruszyła w drugiej połowie października. Do tej pory zakończone zostały prace ziemne – wykopy w ilości 10 tys. m sześc., do głębokości 6 m. Łącznie wykonanych zostanie 13 tys. m sześc. robót ziemnych.
Rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji płyty fundamentowej o grubości 60 centymetrów – mówi Łukasz Żalik, kierownik budowy, Skanska. – Do końca roku planujemy wykonać wykop i płytę fundamentową. W dalszej kolejności będziemy wykonywać konstrukcję żelbetową podbasenia, niecki żelbetowe, stropy żelbetowe, dach z pokryciem. Konstrukcję dachu będą stanowić dźwigary z drewna klejonego o rozpiętości do 30 metrów.
W przyszłym roku będziemy prowadzić także roboty instalacyjne technologii basenowej, roboty wykończeniowe, a także montaż ruchomego dna – dodaje Łukasz Żalik.
Budowa części basenowej, wraz z pozwoleniem na użytkowanie, będzie ukończona do marca 2015 r. Natomiast budowa łącznika pomiędzy basenem a halą sportową zostanie sfinalizowana do końca 2016 r.
Do budowy basenu zużytych zostanie 6 tys. m sześc. betonu konstrukcyjnego i 300 ton stali zbrojeniowej.

Czwarte w Polsce ruchome dno

Basen w Krośnicach będzie wyposażony w ruchome dno. Podobne obiekty funkcjonują w Olsztynie, Szczecinie i Rudzie Śląskiej. Krośnicki basen będzie czwartym w kraju tak skonstruowanym.
Cechą ruchomego dna jest opatentowany system. Ta innowacyjna technologia umożliwia płynne regulowanie zanurzenia dna. Ruchome dno zwiększa możliwości wykorzystania basenu, pozwala na zagospodarowanie niecki basenowej tak, by równocześnie mogły się w niej odbywać różne zajęcia wodne wymagające zróżnicowanej głębokości wody – mówi Mariusz Niewiadomski, menadżer projektu, Skanska.To rozwiązanie jest bardzo korzystne również pod względem ekonomicznym. Przy zróżnicowanym poziomie dna ilość wody do ogrzania jest mniejszaniż przy tradycyjnym rozwiązaniu, co pozwala na oszczędność energii.
Pierwsze ruchome dno zostało zamontowane na basenie w Holandii w 1968 roku i spełnia swoją funkcję do dziś.