Galeria Posnania otwarta

1074
Posnania otwarcie front

Posnania otwarcie front

300 użytkowników, w tym 25 marek strefy premium, 40 restauracji i kawiarni, strefa fitness z basenem, 8-salowe kino Helios rozlokowane na 100 tys. m kw. 3300 miejsc parkingowych zajmujących podobną powierzchnię, a do tego 35 rodzajów usług. Galeria Posnania, największe w Wielkopolsce centrum handlowo-lifestylowe otworzyło swe podwoje.

Po kilkunastu latach starań i przygotowań francuska firma Apsys ukończyła swą inwestycję, na którą wydała ponad 1,2 mld zł (300 mln euro). Na 100 tys. m kw. ulokowano 300 marek, spośród których część debiutuje na rynku poznańskim. Największą powierzchnię zajmują dwa sklepy wielkoformatowe – Carrefour i Leroy Merlin. Ponadto 200 butików – od marek popularnych, poprzez koncepty polskich projektantów, po marki premium. Do tego oferta lifesylowa zajmująca 25 tys. m kw. powierzchni najmu: 8-salowy multiplex Helios, Grawitacja – bowling i bilard, Fabryka Formy – klub fitness z basenem, interaktywne place zabaw oraz Dining Village z ogrodem zimowym i ogródkami letnimi, tworzący zróżnicowaną ofertę kulinarną. Na starcie galeria wynajęta jest w 88 proc.
Posnania otwarcie ekran
Posnania została zaprojektowana jako przestrzeń interaktywna i mobilna. Zaawansowane rozwiązania technologiczne i cyfrowe służą rozrywce i informacji oraz wzbogacają ofertę usług tworząc ,,customer experience”. Ważną częścią tej koncepcji jest siatka 22 ekranów oraz ścian kinetycznych z oprogramowaniem oraz aplikacjami do ich obsługi. W Posnanii zawisł pierwszy w Europie transparentny ekran eliptyczny o wymiarach 9,7 x 9,2 m. Dzięki aplikacji mobilnej wykorzystującej geolokalizację klienci są nawigowani po obiekcie i parkingu, informowani o specjalnych wydarzeniach odbywających się w centrum, a także ofertach i promocjach.
Galeria oferuje klientom 35 rodzajów usług typu concierge, m.in. hand free shopping (dostarczenie do recepcji zakupów z różnych sklepów), click&try, czy valet parking (odprowadzenie przez obsługę samochodu na parking i następnie przyprowadzenie przed wyjście). Utworzono punkt ładowania samochodów elektrycznych oraz usługi dla rowerzystów.
Inwestycja zajęła 9 ha. Jej powierzchnia użytkowa wynosi 200 tys. m kw. Do budynku wchodzi się czterema wejściami. Obiekt ma 9 tys. m kw. fasad szklanych, 5.800 m kw. fasad z kamienia, 19.700 m kw. posadzek marmurowych i drewnianych, 117.000 m kw. nawierzchni z żywic dekoracyjnych, 206 m kw. kryształowej instalacji świetlnej. Art touch to 13 instalacji wykonanych przez artystów z Polski, Francji, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Do tego designerskie meble i duża strefa wypoczynku.
Posnania otwarcie instalacja
Także przestrzeń wokół galerii ma stwarzać przyjemny klimat. Służyć temu ma 9,5-metrowa rzeźba Davida Mesguich’a, multimedialna fontanna, która zima przekształci się w lodowisko oraz 135-metrowa promenada łącząca centrum z rondem Rataje. Umiejscowiono tu mebel miejski zaprojektowany przez Dorotę Koziarę i Tomasza Augustyniaka oraz 30-metrową stałą konstrukcję umożliwiającą wystawy plenerowe.
Wokół galerii inwestor zbudował nowe ulice, 6 km ścieżek rowerowych, kanalizację sanitarną i deszczową. Uporządkowano tereny wokół i odremontowano domy sąsiadujące z galerią.
Gwiazdą otwarcia Galerii Posnania była Eva Longoria – amerykańska aktorka, modelka i projektantka mody. Wraz z jury wybrała zwycięska kreację w konkursie dla młodych polskich projektantów ,,Dress for the Star – zaprojektuj sukienkę dla Gwiazdy”. Zaprezentowała też swą autorską kolekcję The Limited.
Podczas następującej później 4-godzinnej nocy zakupów Posnanię odwiedziło 42 tysiące klientów. Skorzystali oni z licznych promocji i atrakcji przygotowanych przez centrum i najemców.
Posnania otwarcie przed budynkiem
Uroczystość otwarcia zbojkotowały natomiast władze Poznania, które nie aprobują wybudowania wśród osiedli mieszkaniowych tak ogromnego obiektu handlowego, co umożliwił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2007 r. Pozostałe niezabudowane tereny na Łacinie przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe. Większość jest własnością miasta i należy się spodziewać, że niebawem przystąpi ono do ich sprzedaży deweloperom. W sąsiedztwie galerii jest jednak także pewien obszar rozdrobnionych działek o złożonej strukturze własności i skomplikowanym stanie prawnym. Apsys chce je wszystkie skupić. Tymczasem Rada Miasta przystąpiła do procesu nowelizacji planu miejscowego.

Inwestorami galerii są firmy Apsys i Fonciere Euris. Generalnym wykonawcą były francuskie firmy Eiffage i Colas, za architekturę i wykończenie wnętrz odpowiadają firmy: BEG, RTKL, Tebodin, Bird Eye View, Bielfinger, AND Architects & Desing. Inwestycję skredytowały banki: ING, Berlin Hyp i BGK.
Działająca od 20 lat firma Apsys ma 10-procentowy udział w rynku centrów handlowych w Polsce (działalność w naszym kraju rozpoczęła w 1999 r.). Należą do niej 22 obiekty o powierzchni 900 tys. m kw. GLA. Posnanię inwestor traktuje jako centrum o znaczeniu regionalnym. Według jego oceny w odległości umożliwiającej dojazd do niej w ciągu 45 min. zamieszkuje ponad milion ludzi.