IVG kupuje biurowiec Feniks

1123
feniks office building

feniks office building

Warszawski Fundusz IVG, fundusz inwestycyjny zarządzany przez IVG Institutional Funds GmbH, nabył za kwotę około 39 mln euro biurowiec Feniks – budynek będący wspólnym dziełem firmy deweloperskiej Europlan oraz funduszu wchodzącego w skład Griffin Group, który sfinansował projekt w formule mezzanine.

Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Żelaznej 32 w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie. Fundusz IVG, który przez ostatnie 18 miesięcy zainwestował w Europie łącznie ponad 1,9 mld euro, w latach 2011-2013 dokonał w Warszawie 10 transakcji zakupu i sprzedaży.
Budynek Feniks oferuje łącznie 10 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 1 tys. mkw. przeznaczonych na lokale usługowo-handlowe na poziomie parteru i parking podziemny na 48 miejsc. Powierzchnia biurowa jest w całości wynajęta przez Grupę Banku Ochrony Środowiska S.A. na podstawie umowy najmu na 12 lat. Powierzchnie handlowe zajęte zostały m.in. przez Green Coffee Nero czy Hebe.
Feniks to bardzo atrakcyjny i nowoczesny budynek. Położony w bliskim sąsiedztwie najważniejszych instytucji i punktów na mapie stolicy. Jest jedną z najciekawszych obecnie lokalizacji na rynku warszawskim. Feniks jest już zauważalny na mapie stolicy, czego wyrazem jest choćby nagroda w plebiscycie na Budynek Przyjazny Warszawie w 2012 roku – zachwala Artur Kozieja, właściciel Europlan.
Feniks charakteryzuje się znamienitą lokalizacją i doskonałą komunikacją. Dobrą widoczność i dostępność obiektu zapewnia frontowe umiejscowienie na rogu ulic Żelaznej i Siennej, blisko głównych warszawskich arterii komunikacyjnych: ulicy Świętokrzyskiej (Wschód-Zachód) i al. Jana Pawła II (Północ-Południe). W pobliżu inwestycji znajduje się kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych, stacja metra Świętokrzyska oraz planowane przystanki II linii podziemnej kolejki – Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego. Okolica wokół inwestycji dynamicznie rozwija się od strony urbanistyczno-komunikacyjnej, również dzięki podejmowanym w najbliższych miesiącach inwestycjom miejskim – m.in. modernizacjom ulic Prostej i Świętokrzyskiej.
Wybraliśmy budynek Feniks jako naszą już dziesiątą transakcją kupna oraz sprzedaży w Warszawie w ciągu ostatnich 3 lat, bowiem w symboliczny sposób odzwierciedla ona strategię firmy. Naszym celem jest inwestowanie w budynki klasy A, gwarantujące „najlepszy adres”, czyli położone w świetnych lokalizacjach i cechujące się przyjaznym, miastotwórczym otoczeniem, pozwalającym na harmonijne połączenie pracy z odpoczynkiem i funkcjami użytkowymi, m.in. dzięki bliskości restauracji, punktów usługowych, zabytkowej architektury czy skwerów miejskich – mówi Maciej Zajdel, dyrektor zarządzający IVG Poland.
Ulica Żelazna historycznie związana jest z handlem i przemysłem. W miejscu Feniksa od 1972 r. do lat 90. funkcjonował Dom Handlowy Feniks, oferujący artykuły spożywcze i przemysłowe. W dwudziestoleciu międzywojennym działało tu kilka znanych zakładów z branży żelaznej i metalurgicznej, m.in. walcownia metali Norblina, braci Buch i Wernera, wytwórnia resorów i osi Tyszki czy skład złomu żelaznego Eisenberga. Nowoczesny budynek Feniks, oddany do użytku w 2012 r. odtwarza część dawnej wschodniej pierzei ul. Żelaznej, harmonijnie łącząc ocalałe po wojnie kamienice ze współczesnymi biurowcami w sąsiedztwie.
Przekazujemy Feniksa w dobre ręce. Byliśmy przy tej inwestycji od początku, zapewnialiśmy jej finansowanie, a teraz nadszedł czas na jej finalizację. Cieszymy się, że ten prestiżowy projekt rozwija się zgodnie z planem i pozwala nam skutecznie realizować nasze cele biznesowe – mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra, senior partner w Griffin Real Estate.
Feniks jest pierwszym w Polsce projektem korzystającym z finansowania w formule mezzanine. Pozwala ona pozyskać przez inwestora obok kredytu bankowego, dodatkowe środki. Pożyczkodawca w zamian za przekazane kwoty, otrzymuje odsetki płatne na koniec okresu kredytowania oraz udział w zyskach z projektu.
Nabyty przez IVG budynek Feniks dołącza do grona biurowców klasy A zakupionych przez fundusz IVG w ostatnim czasie: Le Palais przy Placu Grzybowskim, Royal Trakt Offices przy Alejach Ujazdowskich, Norway House w okolicach Placu Konstytucji czy Pałac Młodziejowskiego zlokalizowany w zabytkowej części Starego Miasta.
Colliers International był wyłącznym agentem sprzedaży reprezentującym Europlan i Griffin, natomiast Linklaters oraz MDDP doradzały stronie sprzedającej. IVG w transakcji kupna obiektu doradzały firmy: Dentons, Hogan Lovells, C&W oraz DIL.

***
O IVG IMMOBILIEN AG

IVG Immobilien AG jest jedną z największych w Europie firm na rynku nieruchomości i inwestycji infrastrukturalnych. Zarządza aktywami o wartości 22 mld euro. Zatrudnia 590 pracowników zlokalizowanych w 19 biurach w głównych miastach w Niemczech i w Europie. Poprzez sieć lokalnych oddziałów IVG zarządza między innymi stabilnymi inwestycjami o rynkowej wartości 4 miliardów euro. W północnych Niemczech IVG buduje i zarządza podziemnymi magazynami ropy naftowej i gazu. W segmencie funduszy IVG jest wiodącym dostawcą funduszy inwestycyjnych adresowanych do inwestorów instytucjonalnych. W połączeniu z zamkniętymi funduszami dla inwestorów prywatnych, IVG zarządza funduszami zarówno swoimi, jak i powierzonymi o łącznej sumie zbliżającej się do poziomu 15,2 mld euro.

O IVG INSTITUTIONAL FUNDS GmbH

IVG Institutional Funds należy do IVG Immobilien AG i oferuje wyspecjalizowane produkty inwestycyjne. Zarządzając 12,4 mld euro aktywów, IVG Institutional Funds GmbH jest jednym z wiodących europejskich dostawców produktów inwestycyjnych dla inwestorów instytucjonalnych.

O GRIFFIN GROUP

Griffin Real Estate został założony w 2006 roku jako platforma do zarządzania funduszami, inwestującymi w sektor nieruchomości. Od początku istnienia inwestuje w nie także swój własny kapitał. W marcu 2013 Griffin pozyskał inwestora strategicznego – Oaktree Capital Management, z którym współpracuje od 2010 roku. Oaktree jest hedgingowym funduszem wywodzącym się z USA. Posiada biura na całym świecie, zatrudnia ponad 650 osób oraz zarządza środkami w wysokości prawie 90 miliardów dolarów.
Griffin to wiodący na polskim rynku nieruchomości inwestor, który w imieniu zarządzanych przez siebie funduszy, aktywnie lokuje środki w prestiżowe projekty. Celem strategicznym jest zbudowanie w ciągu kilku lat unikatowego portfela nieruchomości. W portfolio grupy Griffin znajduje się obecnie m.in. Hala Koszyki w Warszawie, Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu, Prima Court w Warszawie oraz inne obiekty biurowe i handlowe, a także działki inwestycyjne.
Griffin wspiera liczne inicjatywy, w tym Fundację Jana Karskiego. W przestrzeniach należących do funduszy zarządzanych przez Griffin realizowane są również projekty artystyczne, inicjowane przez Griffin Art Space, instytucję powołaną przez Griffin, aby wspierać sztukę i promować jej obecność w przestrzeni publicznej.

O EUROPLAN

EUROPLAN jest polską spółką deweloperską, która od 2005 roku realizuje w Warszawie projekty budownictwa mieszkaniowego oraz biurowego.