Tereny położone w większej odległości od miejskich aglomeracji do niedawna wydawały się mało atrakcyjne. Dziś zyskują na wartości. Pomaga w tym rozwój infrastruktury komunikacyjnej.
Jeszcze nie tak dawno uwagę kupujących przyciągały głównie grunty w najbliższym otoczeniu Warszawy (do 25 km). Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tereny położone nawet 25-65 km od stolicy. Przyczyną tych zmian jest postępująca modernizacja kolei oraz rozbudowa sieci dróg, dzięki czemu znacząco skraca się czas dojazdu do Warszawy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że działki na terenach położonych w większej odległości od centrum aglomeracji są tańsze od gruntów leżących bezpośrednio przy jej granicy. Można zatem prognozować, że coraz więcej Polaków będzie się osiedlało na terenach oddalonych od stolicy. Przyjrzyjmy się zatem, które zmiany służące rozwojowi komunikacji w okolicach Warszawy są najistotniejsze z punktu widzenia inwestora.
Wyjątkowo atrakcyjne na mapie inwestycji drogowych wydają się tereny położone na zachód, południowy zachód i południe od Warszawy. Obecnie przez obszar ten przebiegają trasy S7 oraz S8, biegnące do Krakowa, Kielc, Radomia, Katowic, Łodzi czy Wrocławia. Nie można jednak zapomnieć o otwartej już autostradzie A2. Jako jedna z istotniejszych inwestycji tworzy szybkie połączenie stolicy z innymi ważnymi ośrodkami miejskimi, takimi jak Poznań czy Łódź, a także bezpośrednio łączy polską stolicę z Berlinem. Obecnie powstają również Południowa Obwodnica Warszawy czy łącznik Salomea–Wolica, który pozwoli ominąć zakorkowane Janki. Do tej listy należy dodać kierunek północno-wschodni — dzięki deklaracjom rządu, że znajdą się środki na obwodnicę Marek.
Ważny jest również rozwój zaniedbanej przez lata komunikacji szynowej, ponieważ coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten środek transportu. Na uwagę zasługują chociażby tereny położone na trasie Warszawskiej Kolej Dojazdowej, łączącej centrum stolicy z miejscowościami takimi jak np. Grodzisk Mazowiecki czy Milanówek. Spółka ta może się od niedawna pochwalić nowym taborem. Dla pasażerów oznacza to możliwość podróżowania w klimatyzowanych, nowoczesnych, wyposażonych w monitoring wagonach. W 2011 r. WKD odnotowała wzrost liczby pasażerów o 6 proc. w porównaniu do 2010 r. Zmieniają się także Koleje Mazowieckie, które modernizują elektryczne zespoły trakcyjne. Ponadto w 2011 r. spółka wdrożyła do eksploatacji 16 nowych pociągów o wysokim standardzie. Obsługują one ruch na terenach podmiejskich oraz dowożą podróżnych do lotnisk w Modlinie i na Okęciu.
Poprawa sytuacji komunikacyjnej rodzi realną szansę wzrostu cen gruntów położonych w większej odległości od stolicy.
— Na atrakcyjności i co za tym idzie na cenie zyskają działki, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie nowych dróg i szlaków kolejowych, ale te, które otrzymają sprawne połączenia z dużymi ośrodkami — mówi Kuba Karliński z Wealth Solutions—Inwestycje Ziemskie. – Na tych obszarach znajduje również spora ilość gruntów rolnych, które z powodu dobrego połączenia ze stolicą mogą szybko zmienić swój charakter i zapełnić się domami jednorodzinnymi. To również szansa dla inwestorów, którzy chcieliby wykorzystać ten trend.
Niebagatelne zyski może przynieść zakup dużej działki ziemi rolnej, którą następnie przekształci się na mniejsze działki budowlane. Pierwsza kosztuje obecnie w powiatach podwarszawskich średnio 26 zł/m kw., druga już 193 zł/m kw. Takich danych dostarcza nam Centrum AMRON, które dla Wealth Solutions przebadało podmiejski rynek ziemi. Warto w związku z tym wykorzystać zachodzące zmiany.
— Całym procesem inwestycyjnym powinni się jednak zająć fachowcy. To oni bowiem dysponują specjalistyczną wiedzą, dzięki której możemy wygenerować ponadprzeciętne stopy zwrotu — dodaje ekspert.