Gdzie deweloperzy mają teraz więcej mieszkań z dopłatą?

1093
Central Park Ursynów Marvipol 2

Central Park Ursynów Marvipol 2

Od października wybór mieszkań, przy zakupie których można skorzystać z rządowej dopłaty do kredytu najbardziej zwiększył się w Warszawie. Po zmianach limitów cen, kwalifikujących oferty do programu Mieszkanie dla Młodych, w niektórych miastach łatwiej jest znaleźć mieszkanie, do którego dopłaci państwo, a w niektórych trudniej niż dotychczas.

Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl przeprowadzili sondę, aby ustalić, w których inwestycjach deweloperzy mogą zaoferować teraz więcej mieszkań w programie MdM.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal
Nowe limity w programie Mieszkanie dla Młodych pozwalają naszym klientom kupić mieszkanie dopłatą w pierwszym etapie osiedla Mieszczańskiego we Wrocławiu, gdzie lokale są dostępne w cenie 4950 zł za mkw. i Nowe Polesie w Łodzi, gdzie oferujemy wykończone mieszkania o pow. 42-54 mkw., w cenie 4300 zł za mkw. W łódzkiej inwestycji co drugi lokal kupowany jest z dopłatą. W Warszawie w projekcie Nowe Bemowo w MdM oferujemy mieszkania o pow. 28-85 mkw. w cenie 6000 zł za mkw. W stolicy zainteresowanie dopłatami jest niewielkie, z 33 zawartych przez nas umów tylko dwa mieszkania finansowane były preferencyjnym kredytem.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa
Program dopłat obejmuje teraz wszystkie mieszkania, jakie mamy w ofercie na osiedlu Tarasy Dionizosa w Warszawie, pomimo że w tym projekcie oferujemy mieszkania o podwyższonym standardzie. Niestety limit cenowy w MdM dla miejscowości podwarszawskich nie wzrósł aż tak dużo jak dla stolicy, dlatego w gotowym kompleksie Rezydencja Kościuszki w Piastowie możemy zaoferować tylko pojedyncze mieszkania w programie.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex
Jeśli chodzi o ofertę Dantex, obecnie kryteria programu spełniają gotowe, dwupokojowe lokale w warszawskiej inwestycji Dobra Wola I etap. Wielu klientów pyta o możliwość zakupu mieszkania z dopłatą, dlatego aby włączyć więcej ofert do programu, zdecydowaliśmy się obniżyć ceny. W tej chwili w sprzedaży na tym osiedlu dostępnych jest w programie jeszcze 8 lokali w metrażach 56-68 mkw.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan
Do programu Mieszkanie dla Młodych kwalifikują się obecnie 163 mieszkania w naszych inwestycjach w Warszawie i okolicach. Podobna liczba mieszkań będzie dostępna w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy do sprzedaży wprowadzimy kolejne etapy już istniejących osiedli, np. osiedla Konik Polny.
Mieszkania mieszczące się w podwyższonych limitach programu oferujemy obecnie na osiedlu Kamyk Zielony, w którym mamy 3 lokale z dopłatą o pow. od 68 do 74 mkw., i na Osiedlu Konik Polny na Białołęce, gdzie dostępnych jest 120 mieszkań w MdM , a także w Rembertowie w inwestycji Rudy Rydz z 8 mieszkaniami z dopłatą i Rudy Rydz Las z 14 lokalami. Na osiedlu Pasikonik w Markach program obejmuje 7 mieszkań o metrażu 74 mkw., a w projekcie Żółte Tulipany w Rembelszczyźnie 11 mieszkań o metrażu od 57 do 70 mkw.
Od października faktycznie obserwujemy nieco większe zainteresowanie mieszkaniami w programie ze względu na ich większy wybór. Nie możemy jednak mówić o tak dużym zainteresowaniu, jak na początku roku, kiedy program wszedł w życie.

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development
W wyniku podwyższenia limitu w MdM pula mieszkań w inwestycjach Dom Development spełniających wymogi programu poważnie się zwiększyła i obejmuje teraz ok. 40 proc. naszej oferty. Możemy zaoferować 730 mieszkań z dopłatą, głównie w osiedlach Palladium, Klasyków, Derby, Regaty, Wilno i Adria. W osiedlach Derby, Regaty, Adria i Klasyków mieszkania dostępne są od ręki, natomiast w osiedlach Palladium i Wilno będą przekazywane klientom w czerwcu i lipcu 2015 roku. Obserwujemy obecnie większe zainteresowanie mieszkaniami w ramach MdM, ponieważ z tak obszernej oferty klienci mogą wybierać lokale spełniające wszelkie indywidualne wymagania.

Katarzyna Daszkiewicz reprezentująca Grupę Inwest
Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie realizacji inwestycji na Pradze-Północ przy ulicy Siedleckiej w Warszawie, gdzie zaoferujemy wiele mieszkań kwalifikujących się do programu dopłat.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro
Inpro oferuje mieszkania objęte programem MdM w inwestycji Wróbla Staw Mieszkania w Gdańsku-Jasieniu. Obecnie w sprzedaży jest II i III etap, gdzie pozostało blisko 30 mieszkań spełniających kryteria programu. Pod koniec roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży ostatni etap tej inwestycji, w którym powstanie 120 mieszkań i przy zakupie sporej części z nich będzie można skorzystać z dopłat.

Kaja Mirgos, dyrektor ds. sprzedaży JHM Development
Mieszkania dostępne w programie Mieszkanie dla Młodych oferowane są w naszych inwestycjach w Rumi, Koninie, Skierniewicach, Bełchatowie, Rawie Mazowieckiej oraz Brzezinach. Wśród naszych klientów największą popularnością program cieszy się w Rumi oraz Koninie, gdzie oferta mieszkań z dopłatą jest największa. Obecnie w ramach programu MdM możemy zaoferować ok. 30 proc. lokali. Stopniowy wzrost popularności programu obserwujemy od początku roku i oczekujemy, że przed jego zakończeniem odsetek mieszkań sprzedawanych w ramach programu może jeszcze wzrosnąć.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding
W samej Warszawie posiadamy blisko 150 mieszkań objętych programem dopłat MdM i planujemy rozszerzenie oferty w ramach kolejnego etapu inwestycji Zielona Dolina położonej na stołecznej Białołęce. Po ostatniej zmianie limitów cen w MdM na osiedlu Villa Campina, niedaleko warszawskiego Bemowa, pula mieszkań dostępnych w ofercie z rządowymi dopłatami zwiększyła się o ok. 40 lokali, a w projekcie Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie przybyło 10 mieszkań. W ramach MdM sprzedaje się ok. 20 proc. naszych lokali. Spodziewamy się, że taki poziom utrzyma się.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp
W naszych warszawskich inwestycjach trzykrotnie wzrosła dostępność mieszkań z dopłatą. Lokale w MdM dostępne są w inwestycji Osiedle na Woli, Poborzańska, Przy Promenadzie oraz Mała Praga. W Krakowie oraz Wrocławiu zmiana limitu cen była niewielka i trudno tu mówić o rewolucji. Za wcześnie jest też by dał się zauważyć wzrost zainteresowania klientów mieszkaniami, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat.

Marta Jagłowska, marketing manager w Marvipol
Od października ilość mieszkań dostępnych w programie MdM zwiększyła się znacznie w naszej inwestycji Central Park Ursynów w Warszawie. W ofercie mamy obecnie ponad 100 mieszkań objętych dopłatami. Zauważyliśmy większe zainteresowanie programem klientów, którzy kupują mieszkanie na kredyt. Ok. 80 proc. z nich to młodzi ludzie, którzy mogą ubiegać się o dopłatę.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska
Wzrost limitów cen w MdM pozwolił nam dołączyć do puli mieszkań objętych programem dopłat lokale z inwestycji Księżycowa 60 w Warszawie, gdzie większość mieszkań z obowiązującego wcześniej cennika spełnia w tej chwili kryteria programu Mieszkanie dla Młodych.

Michał Skwarek, reprezentujący firmę Okam
Ze względu na niski próg cenowy program dopłat obejmuje tańsze projekty mieszkaniowe, których koszt wybudowania jest niższy, choćby ze względu na cenę gruntu. Nieruchomości, które spełnią kryteria finansowe programu zlokalizowane są na obrzeżach dużych aglomeracji. Nasza oferta skierowana jest do klientów poszukujących wysokiej jakości mieszkań w prestiżowych lokalizacjach, dlatego nie oferujemy mieszkań w programie MdM.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord
W ofercie mamy duży wybór mieszkań, które obejmuje program dopłat i praktycznie w każdej naszej inwestycji klienci znajdą mieszkania, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat do kredytu. Zmiana limitów cenowych w MdM wpłynęła na zwiększenie ilości mieszkań objętych programem.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg
W Warszawie w ramach MdM oferujemy mieszkania w dwóch inwestycjach, na Bemowie w Young City w cenie od 6250 zł za mkw. i w Wilanowie w inwestycji Młody Wilanów, w której ceny zaczynają się od 6100 zł za mkw. W Gdańsku, w każdej z trzech inwestycji Grupy mieszkania również kwalifikują się do programu rządowego wsparcia.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development
Po wzroście limitów liczba mieszkań, które objęte są programem MdM w naszych inwestycjach pozostała na podobnym poziomie. Mieszkania w ramach programu oferujemy głównie w Poznaniu w projekcie Młody Grunwald i Kamienica Jeżyce. Także za sprawą MdM mieszkania w tych inwestycjach cieszą się powodzeniem wśród kupujących, choć zmiana limitu nie miała istotnego wpływu na zainteresowanie klientów.

Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin
Mieszkania objęte programem MdM oferujemy w Dobrym Osiedlu zlokalizowanym przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu. Zwiększenie limitu cen spowodowało wzrost ilości dostępnych mieszkań w MdM.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych wciąż są za niskie, szczególnie w Krakowie. Pomimo to mieszkania w ramach programu czekają na nabywców w naszych energooszczędnych inwestycjach: Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach oraz w kompleksie Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach, w których klienci mają również możliwość otrzymania bezzwrotnej dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania energooszczędnego w wysokości 11 tys. zł.

Agnieszka Wójcik dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana
Limity proponowane w MdM w wielu miastach, w których obecnie prowadzimy działalność wciąż dość istotnie odbiegają od realiów rynku. Wyjątkiem jest Zamość, gdzie po zmianie limitów mieszkania kwalifikują się do dopłat. Nie przełożyło się to jednak na większą liczbę zapytań klientów. Pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym, jakie teraz obserwujemy należy raczej wiązać z typową sezonowością sprzedaży.

Edward Laufer, prezes Vantage Development
W naszej ofercie nie ma mieszkań kwalifikujących do programu dopłat. Cena metra kwadratowego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji wciąż daleka jest od takiej, która umożliwiałaby skorzystanie z rządowej dopłaty. Taka sytuacja powoduje, że osoby chcące skorzystać z dopłat skazane są na poszukanie mieszkań na obrzeżach miast.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl