Wmurowano kamień węgielny pod domknięcie Półwiejskiej w Poznaniu

1065
P47 2

P47 2

Przy Półwiejskiej 47 w Poznaniu wmurowano kamień węgielny pod budynek usługowo-mieszkalny. To ostatnia niezagospodarowana działka przy najbardziej popularnej ulicy Poznania.

 

W miejscu, gdzie dzisiaj pracują robotnicy, jeszcze niecały rok temu zalegały tymczasowe budki handlowe. Dzięki nowej realizacji Inwestycji Wielkopolski ten fragment miasta zyska zupełnie nowe oblicze.
Bardzo wiele osób gratulowało nam tej inwestycji i dziękowało za to, że pięknieje kolejny fyrtel. Cieszymy się, że w ten sposób przyczyniliśmy się do zmiany wizerunku tego miejsca – mówi Andrzej Marszałek, wspólnik Inwestycji Wielkopolski. Przypomina, że pomysł na projekt powstał już w 2003 r. Sporo czasu zajęły kwestie zakupu nieruchomości, regulowanie stanów prawnych, uzgodnienia. Rok trwały rozmowy z konserwatorem zabytków, trzeba było szukać kompromisów.
Zdegradowane miejsca staramy się włączać do życia miasta. Do niedawna takim właśnie miejscem była Półwiejska 47 – przypomina Marszałek. – Do końca wojny stała tu kamienica i teraz ta zabudowa powraca. Przy sąsiedztwie takim jak kompleks na placu Andersa, czy Stary Browar wstydem były budki i stragany.

P47 3
Półwiejska 47 to nowoczesny budynek mieszkalno-usługowy, który powstaje na narożniku ul. Półwiejskiej oraz Królowej Jadwigi. Obiekt będzie miał 7 kondygnacji. Pod ziemią, na parterze i pierwszym piętrze zaplanowano lokale usługowe. Na piętrach 2-6 przewidziano lokale mieszkalne. Łączna powierzchnia przekracza 2000 metrów kwadratowych, z czego prawie 1300 przeznaczono na 29 nowoczesnych mieszkań. Każde z nich będzie wyposażony w klimatyzację i elektrycznie sterowane żaluzje okienne.
Na najwyższym piętrze znajdą się ekskluzywne apartamenty dla najbardziej wymagających mieszkańców. Efektowne widoki na Stary Browar, wieżowce Andersia i PFC będzie można podziwiać z przestronnych tarasów, których powierzchnia sięga nawet 46 metrów!
Na usługi przeznaczono 1100 m kw. Jak podkreśla Andrzej Marszałek chętnych do wynajęcia pomieszczeń w tej lokalizacji było tak dużo, że inwestor mógł wybierać najemców. Głównym będzie PKO BP – największy polski bank..
To nie jedyny powód, dla którego budowa Półwiejskiej 47 jest istotnym przedsięwzięciem dla miasta. Budynek domknie zabudowę popularnego deptaka i zakończy erę niezagospodarowanych działek przy najbardziej ruchliwym trakcie w Poznaniu. Ponadto kształt jego bryły będzie nawiązywać zarówno do nowoczesnych biurowców przy pl. Andersa, jak i historycznych kamienic przy ul. Królowej Jadwigi. Przyjmie on tym samym funkcję łącznika łagodzącego różnice wysokości i stylów architektonicznych między istniejącymi budynkami.
To duża radość, że to miejsce będące przez dziesięciolecia raną w tkance miejskiej będzie zabudowane w bardzo dobrym stylu – podkreśla Andrzej Nowicki, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.Cieszy, że ten budynek stanie się eksponowanym miejscem na piękniejącej Półwiejskiej. To miejsce wyjątkowe. Determinacja inwestora, sięganie po trudne lokalizacje w centrum budzą szacunek. Mamy oczywiście do czynienia z działalnością komercyjną, ale jakość architektury, materiałów, wpisanie w otoczenie świadczą, że ambicje idą dalej. Działania inwestora są działaniami rewitalizacyjnymi, na czym zależy miastu. Życzę aby adres pozytywnie się kojarzył.
Architekt Marcin Sucharski z pracowni Easst.com podkreśla, że to miejsce ważne, bo widoczne z wielu najazdów. Budynek będzie kontynuacją, domknięciem pierzei ul. Półwiejskiej. Jego elewacja jest grą kompozycyjną, dużo w niej przeszkleń zestawionych z betonem. Od strony ul. Królowej Jadwigi będzie miał dach dostosowany do sąsiednich kamienic.
Prace przy realizacji Półwiejskiej 47 biegną bardzo szybko i zgodnie z planem. Budowa rozpoczęła się w październiku zeszłego roku, a dziś robotnicy są już na poziomie pierwszego piętra.
– Najtrudniejszy był pierwszy etap prac. Musieliśmy uporać się z potężną betonową płytą, która zalegała w ziemi jako pozostałość po poprzednich budynkach. Bez tego nie mogliśmy wylać fundamentów – tłumaczy Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski. Na placu budowy wycięto i wywieziono z niego 800 ton betonu. Dalsze etapy również nie należą do najłatwiejszych – roboty są prowadzone na bardzo ciasnym terenie.

P47 1
Zainteresowanych mieszkaniami przy Półwiejskiej 47 nie brakuje. W tej chwili sprzedano 9 z 29 lokali, a kilka dodatkowych zostało już zarezerwowanych. Według informacji inwestora prace budowlane mają zakończyć się w trzecim kwartale 2014 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się w połowie przyszłego roku.
W piątek 28 marca 2014 roku inwestor zorganizował wmurowanie kamienia węgielnego w budynek.
Chcemy uroczyście zainaugurować budowę, podziękować tym, bez których inwestycja by się nie udała i życzyć powodzenia tym, którzy są za nią teraz odpowiedzialni – mówi Andrzej Marszałek.