Copernicus Square w Elektrowni Powiśle

1247
Copernicus Square

Copernicus Square

Rusza pierwszy etap działań w ramach budowy zespołu biurowo-mieszkaniowo-handlowego Copernicus Square na terenie dawnej warszawskiej Elektrowni Powiśle z 1904 r., polegający na rozbiórce części dawnych budynków kompleksu, niewpisanych do rejestru zabytków.

W ciągu 2 lat firma HOCHTIEF Development Poland odda do użytku projekt, który dzięki zachowaniu i wyeksponowaniu większości historycznych obiektów kompleksu oraz połączeniu ich z nowymi powierzchniami, zachowa postindustrialny charakter, uzupełniając dzielnicę o nową przestrzeń publiczną, otwartą dla mieszkańców.
Demontaż – zaakceptowany przez stołecznego konserwatora zabytków – obejmie pięć obiektów XX-wiecznej elektrowni, nieewidencjonowanych jako zabytki: kotłownię, warsztat, rozdzielnię, łącznik między budynkami D2 (dawnej maszynowni), D3 (biurowca elektrowni z 1920 r.) i D5 (budynkiem dawnego kesonu), a także budynek transportu i budynek inwestora.
Ta część działań pozwoli na oczyszczenie i uporządkowanie obszaru inwestycji, a jej celem jest przygotowanie terenu do dalszych prac budowlanych. Rozbiórka prowadzona będzie przy jednoczesnym zabezpieczeniu elementów konstrukcyjnych i ścian zewnętrznych przyległych obiektów zabytkowych.
Copernicus Square powstanie na warszawskim Powiślu między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. W zrewitalizowanych budynkach historycznych XX-wiecznej Elektrowni Warszawskiej i w pięciu nowych obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 41 tys. mkw. powierzchni, w tym: 26.295 m kw. biur (nowoczesne biurowce klasy A, zbudowane i wykończone z materiałów najwyższej jakości), 8.359 m kw. handlu i usług, 5.912 m kw. mieszkań i parking podziemny.
To dla nas zaszczyt realizować kolejny w Warszawie współczesny kompleks, silnie czerpiący z tradycji miejsca, przywracający mu dawny blask w nowej formie. Copernicus Square wyróżnia się postindustrialnym charakterem, specjalnie zaprojektowaną dodatkową przestrzenią publiczną, a także doskonałą śródmiejską lokalizacją. Wierzymy, że ten adres zagwarantuje prestiż za rozsądną cenę – mówi Piotr Stark, członek zarządu HOCHTIEF Development Poland.
W ramach adaptacji kompleksu, w ścisłej współpracy ze stołecznym konserwatorem zabytków zostaną utrzymane i wyeksponowane historyczne elementy, np. stare konstrukcje i stalowe szkielety, leje z dawnej kotłowni, olbrzymi bębnowy filtr do wody rzecznej czy suwnice z budynku maszynowni. Ponadto Copernicus Square wzbogacając nadwiślańską część stołecznego śródmieścia o dodatkową przestrzeń publiczną może stać się tzw. „social hub-em” – żyjącym 24 godziny na dobę miejscem spotkań i wymiany myśli, doświadczeń – którego ideą jest ciągła interakcja. W ramach kompleksu powstaną dostępne dla wszystkich mieszkańców place miejskie: plac Wiślany, plac Przyrody, plac Techniki i plac Historii.
Inwestycja zostanie oddana do użytku w ciągu 24 miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych.