Z końcem roku inwestor Deo Plazy może poszczycić się zamknięciem pierwszego etapu prac budowlanych jednej z najbardziej prestiżowych inwestycji w Polsce. Na całym terenie inwestycji Deo Plaza wykonano obudowę wykopu w systemie ścian szczelinowych, które stanowią jednocześnie zewnętrzne ściany konstrukcyjne budowanego kompleksu. Wykonano również poziomą przesłonę w technologii jet-grouting.
Wykonawstwo pod obiema częściami inwestycji – budynkami A i B – prowadziła firma Keller.
Prace budowlane na obecnym etapie prowadzone były nawet na głębokości 9 m poniżej poziomu ulicy Chmielnej, co oznacza, że realizacja odbywała się 5,5 metrów poniżej poziomu wód gruntowych.
Roger Kostarczyk, project manager w firmie 4Developements stwierdza:
– Prace prowadzone poniżej poziomu wód gruntowych są zawsze dużym wyzwaniem, jednak tak szczególna rola Wyspy Spichrzów w historii Gdańska stanowi dużą mobilizację do pracy. Wiemy jak ważna jest to inwestycja choćby po tym, jak wielu mieszkańców na co dzień dopytuje nas o szczegóły budowy. Opieramy się na niemałym doświadczeniu w tym zakresie, dlatego nie było mowy o większych komplikacjach w czasie realizacji tego etapu. Wszystko poszło zgodnie z planem i możemy przystępować do kolejnych etapów prac.
W części hotelowej (A) została wykonana płyta fundamentowa wraz z izolacją typu ciężkiego. Obecnie trwają prace związane z wykonywaniem konstrukcji żelbetowej na poziomie -2 oraz -1. W części (B) prace żelbetowe zostanę rozpoczęte w najbliższym czasie.
Z początkiem roku rozpoczną się prace rewitalizacyjne przy istniejącym Spichlerzu Deo, który z pewnością będzie jednym z najważniejszych akcentów estetycznych Deo Plazy. Konstrukcja tego historycznego obiektu to jedyna w pełni zachowana bryła spichlerza w najbardziej prestiżowej części wyspy, prace renowacyjne prowadzone będą pod okiem firmy, specjalizującej się w renowacji elewacji obiektów tej klasy. Prace nad tą częścią inwestycji są planowane na 16 miesięcy. Jej zakończenia można spodziewać się w II kwartale 2018 roku.
Deo Plaza to inwestycja, która po blisko 70 latach od zakończenia II Wojny Światowej zakończy trudny okres rewitalizacji tej części północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Przez lata teren ten czekał na odbudowę, jednak szereg komplikacji uniemożliwiał wcześniejsze zagospodarowanie terenu. Budowa Deo Plazy rozpoczęła się w maju 2016 roku, a podmiotami odpowiedzialnymi za inwestycję są SOW Apartamenty 10 oraz SOW Hotel, powołane przez pomorskiego przedsiębiorcę Zbigniewa Nowaka. Obecny etap prac wykonuje firma PORR . Trwają prace nad wyborem kolejnych wykonawców prac budowlanych Deo Plazy.
Kompleks składać się będzie z hotelu o standardzie 4**** z 374 pokojami, części usługowej obejmującej kawiarnie i restauracje wzdłuż nowo utworzonego nabrzeża Motławy, a także części apartamentowej ze 121 lokalami. W obiekcie dostępne będzie centrum rekreacji z basenem oraz SPA. Inwestor przygotowuje w Deo Plazie największe na Pomorzu centrum bankietowo-konferencyjne, w ramach którego zostanie oddanych do użytku 9 sal, umożliwiających organizację wydarzeń dla ok. 900 uczestników. Pod budynkiem zaprojektowano dwupoziomową halę garażową obejmującą 220 miejsc postojowych.
Kompleks składać się będzie z dwóch części: Budynku A – części hotelowej, w którym znajdzie się siedem kondygnacji oraz budynku B – części apartamentowej z ośmioma kondygnacjami.
Marcin Kozikowski, architekt Deo Plazy opowiada:
– Przez kilka dziesięcioleci od wojny zdewastowana i niezabudowana część Północna Wyspy Spichrzów stanowiła temat dla wielu konkursów i projektów koncepcyjnych, które nigdy nie zostały zrealizowane. Rozpoczęcie prawdziwego procesu inwestycyjnego w tej zaniedbanej części miasta stało się możliwe po uchwaleniu przez Radę Miasta Gdańsk miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i uporządkowanie przez gminę spraw własnościowych. Od tego czasu na Wyspie Spichrzów rozpoczął się zakrojony na szeroką skalę proces inwestycyjny. Jednym z projektów, realizowanych na Wyspie Spichrzów w jej najbardziej eksponowanej części jest zespół Deo Plaza. Odbyła się i trwa nadal szeroka debata publiczna na temat tego, jak należy projektować w tej części miasta: stale nurtujące pytanie brzmi czy ma być to odtwórstwo nieistniejącej dawnej zabudowy czy ma być to współczesna architektura, identyfikująca budynki z okresem, w którym powstają. Przystępując do projektowania zespołu, jak również innych inwestycji, które projektuję na Wyspie Spichrzów przyjąłem jednoznaczne założenie, iż wszystkie elementy historyczne, które się zachowały należy rewitalizować i wkomponowywać w nową zabudowę. Nowe budynki powinny w moim przekonaniu mieć współczesny wyraz architektoniczny, przy uwzględnieniu warunków określonych w mpzp. Odnoszą się one do odtworzenia dawnych podziałów parcelacyjnych, gabarytów budynków i dawnego układu urbanistycznego. W projekcie Deo Plaza wszystkie te warunki zostały spełnione, natomiast nowym elewacjom nadałem współczesny wyraz architektoniczny przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Niemniej, materiały takie, jak cegła klinkierowa, płyty włókno-cementowe, beton architektoniczny, metalowe detale np. balustrad nawiązują do materiałów dawniej stosowanych w nieistniejącej w tym miejscu zabudowie. W niektórych elewacjach nawiązałem wprost do zabudowy dawnych spichlerzy poprzez wprowadzenie rysunku odzwierciedlającego konstrukcję szachulcową.
Za sprzedaż apartamentów w Deo Plazie odpowiedzialna jest spółka Tekton Capital, której wiceprezes zarządu Piotr Nitka może pochwalić się dobrymi wynikami sprzedaży nieruchomości:
– Część hotelowa bardzo szybko pozyskała przyszłego operatora, którym będzie spółka Dobry Hotel, natomiast poziom sprzedaży apartamentów z końcem roku osiągnął 50 procent lokali dostępnych w ofercie. Z dużą satysfakcją mogę zdradzić, że wśród nabywców znajdują się osoby, z chęcią stałego zamieszkania, które zakup traktują jako element budowania ich majątku na pokolenia. Wśród nabywców są również klienci, którzy dokonują zakupu apartamentów w celach inwestycyjnych. O wysokim prestiżu inwestycji świadczy również fakt, że duża część klientów pochodzi z zagranicy, głównie ze Skandynawii. Prowadzimy też daleko zaawansowane rozmowy z klientami z Azji, ale mamy również zapytania z kilku innych europejskich krajów.
Powierzchnia oddanych do użytku lokali Deo Plazy obejmie powierzchnię ok. 40.000 m kw., zabudowanych na obszarze nieruchomości o powierzchni ok. 7.000 m kw. Wśród najbardziej spektakularnych części inwestycji wymienia się plan umiejscowienia restauracji na jednej z najwyższych kondygnacji hotelu Deo Plaza, wraz z punktem widokowym na całą panoramę Głównego Miasta. W sprzedaży znajduje się także wyjątkowy dwupoziomowy apartament z widokiem na Motławę o powierzchni ok. 300 m kw. z 40 kw.2 przeszkolonych loggi, do którego prowadzić będzie winda bezpośrednio z wyodrębnionej prywatnej hali garażowej.