Panattoni Europe – 10 lat na rynku

1253
Panattoni Europe 10 lat

Panattoni Europe 10 lat

Panattoni Europe, lider powierzchni przemysłowych podsumowuje swoją dziesięcioletnią obecność w Europie. Od 2005 roku deweloper dostarczył 3,1 miliona metrów kwadratowych powierzchni dla ponad 200 klientów, ustanawiając wspólnie z firmą Amazon rekordową transakcję wynajmu powierzchni magazynowej w regionie CEE.

Panattoni Europe wprowadził trend budowy obiektów BTS, zwłaszcza w specjalnych strefach ekonomicznych, a także otworzył rynek kapitałowy dla powierzchni magazynowych, a co najważniejsze stał się inspiracją i wzorem dla kolegów zza zachodniej granicy.
10 lat temu Panattoni, gigant powierzchni magazynowych zza oceanu – jak przedstawiano firmę matkę Panattoni Development Company – wszedł do Polski, a wprowadził go Robert Dobrzycki, stawiając czoło największym deweloperom obecnym nad Wisłą. Dzisiaj firma zajmuje pozycję lidera powierzchni przemysłowych zdobywając gigantyczne kontrakty, bijąc własne rekordy w podpisywanych umowach najmu, realizując zaawansowane inwestycje produkcyjne, czy prowadząc w kategorii popytu netto. To, w jaki sposób wygląda ostatnia dekada w branży okiem dewelopera, zaprezentowano podczas konferencji prasowej z okazji 10-lecia istnienia firmy w Europie. Odbyła się ona 24 marca w słynnej polskiej restauracji Atelier Amaro, która jako pierwsza – i jak dotąd jedyna – zdobyła prestiżową gwiazdkę Michelin.

Polska, 2005 rok. Czas i miejsce szczególne – 16 lat po obradach Okrągłego Stołu, który był silnym impulsem do dynamicznego rozkwitu sektora logistycznego, nieruchomości magazynowych i produkcyjnych, jak również rok po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i wreszcie moment pojawiania się w branży powierzchni przemysłowych kolejnego gracza – Panattoni Europe. Cel – na początku zaznaczenie swojej obecności. Taktyka – metoda małych kroków.

Pierwsze sukcesy. Już w 2006 roku Panattoni Europe ustanowił rekord w branży na wynajem powierzchni magazynowej – było nim 52.000 m kw. dla H&M w Panattoni Park Poznań I. Kolejne lata to nowe umowy i budowa własnych parków w okolicach Poznania, Bielska-Białej, Teresina, a także Wrocławia. I kolejny ustanowiony rekord – w 2008 roku Panattoni Europe podpisuje ówcześnie największą umową najmu na budowę 56.000 m kw. dla Leroy-Merlin w Panattoni Park Stryków, pobijając jednocześnie swoje dokonanie sprzed 2 lat. Na koniec roku deweloper osiąga rekordowy wynik wybudowanej powierzchni – blisko 500.000 m kw. w ciągu 12 miesięcy.

Panattoni Europe utrzymuje pozycję lidera pomimo ogólnoświatowego kryzysu, który był następstwem ogłoszenia przez amerykański bank Lehman Brothers swojej upadłości w 2008 r. W tym samym roku deweloper powołuje do życia nową strukturę BTS Group zarządzaną przez Marka Foryńskiego. Kolejne lata mijają pod znakiem budowy obiektów szytych na miarę, w ramach których Panattoni staje się liderem, podpisując umowy z największymi inwestorami w branży FMCG, a także farmacji.

Lata 2010-2014 to potwierdzanie pozycji lidera Panattoni Europe. Pomimo trwającego kryzysu, deweloper rozbudowuje portfolio własnych parków w sąsiedztwie A1, A2, A4 czy A8, wykorzystując tzw. efekt Euro 2012 i jednocześnie utrzymując bardzo niski poziom powierzchni niewynajętej. Pobija kolejne rekordy na wynajem powierzchni – w 2010 roku informuje branżę o budowie 57.000 m kw. dla Tesco, a w 2013, w dość trudnym okresie na rynku, podpisuje umowę na budowę 50.000 m kw. magazynu centralnego dla Castorama. Rozpoczyna także trend realizacji obiektów produkcyjnych poza własnymi parkami w specjalnych strefach ekonomicznych – przykładem jest budowa fabryki dla firmy Bosch (dawniej Zelmer). I wreszcie w 2014 roku podpisuje gigantyczną umowę najmu na budowę 246.000 m kw. dla firmy Amazon w dwóch lokalizacjach – w okolicach Poznania i Wrocławia – finalizując obiekty w równie rekordowym terminie.

Wkład w rozwój rynku Panattoni Europe jest bezprecedensowy. Deweloper ma na swoim koncie nie tylko rekordowe transakcje, ale przede wszystkim ustanowił nową jakość i podział dostarczanych na rynek produktów. Nie są to już tylko powierzchnie magazynowe przeznaczone dla wielu najemców, ale obiekty dedykowane konkretnemu najemcy w ramach parku. Trzecim rodzajem produktu są obiekty BTS o charakterze produkcyjnym, powstające w lokalizacjach wskazanych przez klienta, dostosowanych do potrzeb realizowanej przez niego działalności. To właśnie tego rodzaju inwestycje zostały zapoczątkowane przez Panattoni Europe na rynku, zwłaszcza lokalizowane w obrębie specjalnych stref ekonomicznych. Za przykład może posłużyć wspomniany obiekt dla firmy Bosch, ale i realizacje dla takich firm jak: Manuli, Pilkington, Faurecia. Na tym nie koniec. Panattoni Europe otworzył rynek kapitałowy, inicjując aktywność inwestorów finansowych w sektorze magazynowym.

Wkład dewelopera w rozwój rynku potwierdziły liczne nagrody i wyróżnienia zarówno dla firmy, obiektów, zespołów, jak i samego Roberta Dobrzyckiego, który od 2014 roku pełni funkcję partnera zarządzającego Panattoni Europe i pod jego kierownictwem pozostają dotychczasowe rynki w Polsce, Czechach i Słowacji, a dodatkowo również Europy Zachodniej. Przyznanie tego stanowiska poszerzyło zakres jego kompetencji, a także kompetencji firmy – z tego samego miejsca nad Wisłą, warszawskiego biurowca Warsaw Financial Centre dowodzone są najważniejsze regiony Europy.
Plany Panattoni Europe nie różnią się od dotychczasowej strategii szybkiego reagowania na rynek i koncentrowania się na kliencie i jego potrzebach, poprzez rozbudowę własnych parków, łącznie z otwieraniem nowych, w niebranych pod uwagę regionach, włączając w to Wschód Polski, jak i realizacje obiektów szytych na miarę.