Apartamenty Pod Pelikanem

1446

Kameralna, elegancka i piękna – taka będzie nowa kamienica Pod Pelikanem, której rekonstrukcja trwa w ramach rozbudowy Nowej Papierni. Jej wygląd będzie odzwierciedleniem przeszłości i nawiązaniem do charakteru całego osiedla. W sześciokondygnacyjnym budynku znajdzie się 15 małych apartamentów.

Przy ulicy Kościuszki trwa rekonstrukcja czynszowej kamienicy Pod Pelikanem. Obecnie realizowane są prace konstrukcyjne. Gotowy jest strop nad parterem i stawiane są ściany kolejnej kondygnacji. Po odbudowie kamienica stanie się częścią osiedla Nowa Papiernia, które dzięki industrialnemu i loftowemu charakterowi jest unikatowe na mapie Przedmieścia Oławskiego. Kamienica Pod Pelikanem ma być wizytówką osiedla widoczną od strony ul. Kościuszki. To bowiem przez jej bramę mieszkańcy będą wjeżdżali na teren drugiego etapu Nowej Papierni.

Współczesna wersja pierwowzoru

Dolna część rekonstruowanej fasady odzwierciedli jej dawny wygląd. Kamienica miała wtedy skromny wystrój, łączący elementy neorenesansowe i neogotyckie. Projektując jej nową odsłonę, architekci z pracowni AP Szczepaniak zachowali oryginalny układ okien na poszczególnych kondygnacjach, tak aby spełnić wymogi konserwatora zabytków. Odtworzyli także gzymsy i opaski wokół okien. Kamienica będzie wyższa niż pierwowzór, ale utrzymana w bardzo zbliżonym stylu architektonicznym, nieco uwspółcześnionym, żeby współgrał z wyglądem pozostałych budynków Nowej Papierni. Spójność będzie widoczna szczególnie od strony zielonego dziedzińca, gdzie elewację ożywią balkony, a wokół wysokich okien pojawi się ceglana okładzina. – Nowa kamienica Pod Pelikanem będzie kameralna, prosta i elegancka, na wzór jej poprzedniczki. Staramy się jak najwierniej odwzorować historyczne elementy i jednocześnie wpisać ją w charakter całego osiedla – mówi Ewa Skibińska, marketing manager Nowa Papiernia.

Kameralne apartamenty

Współczesny budynek będzie pięciopiętrowy. Na parterze znajdą się 2 lokale usługowe, a na piętrach 15 apartamentów o powierzchni od 33 do 38 mkw. Będą to kameralne mieszkania jednopokojowe z aneksem kuchennym, z możliwością wydzielenia drugiego pokoju. Inwestor, RED Development, daje przyszłym mieszkańcom jeszcze jedną atrakcyjną możliwość – łączenia apartamentów na piętrach. – Jesteśmy elastyczni, gdyby ktoś potrzebował większej powierzchni. Kameralność kamienicy, wygląd i lokalizacja w samym centrum Wrocławia to niewątpliwie jej największe atuty. Mieszkania z pewnością będą atrakcyjne także dla inwestorów. Z powodzeniem można będzie w nich urządzić biuro – przekonuje Ewa Skibińska. Apartamenty w kamienicy Pod Pelikanami wyróżnią się ponadprzeciętną wysokością (do 2,7 m). Obsługiwać je będzie nowoczesna winda. Inwestor oferuje możliwość dokupienia miejsc postojowych.

Gdzie historia łączy się z nowoczesnością

Projekt kamienicy czynszowej Pod Pelikanem powstał w 1861 roku. W ciągu następnych lat XIX i XX wieku budynek kilkakrotnie przechodził niewielkie przebudowy. W 1937 roku wyremontowano go i poważnie przekształcono, pozbawiając detalu architektonicznego i dekoracji. Z upływem lat dom zaczął popadać w ruinę. Jego zły stan techniczny wymusił wykwaterowanie mieszkańców w 2000 roku, wykreślenie kamienicy z ewidencji zabytków i rozbiórkę budynku, która rozpoczęła się w 2012 roku.

Już niedługo zrekonstruowana kamienica stanie się częścią loftowego osiedla Nowa Papiernia i dzięki temu znów zatętni w niej życie. To kolejny budynek tego nowoczesnego osiedla, po zmodernizowanej byłej fabryce papieru i drukarni, którego historia sięga XIX wieku. W Nowej Papierni powstało jak dotąd 129 loftów i apartamentów. Kolejnych 156, w dwóch wykańczanych nowoczesnych budynkach, ma być gotowych w pierwszym kwartale 2019 roku. Ceny mieszkań zaczynają się od 343 tys. Nowa Papiernia to osiedle chronione i monitorowane, z garażem podziemnym i zielonym patio. To miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością. Tak będzie także w kameralnej kamienicy Pod Pelikanem.