Xcity Investment przedłuża 15 postępowań na wybór inwestorów

1086
West-Station budowa

West-Station budowa

Spółka Xcity Investment przedłużyła zaproszenie do udziału w postępowaniu na wybór inwestorów dla 15 projektów deweloperskich o szacowanej łącznej powierzchni komercyjnej ponad 250 tys. mkw. Memoranda informacyjne będą wydawane do końca czerwca br.

Projekty, które znajdują się w miastach na terenie całej Polski położone są w centralnych lokalizacjach.
Przedłużyliśmy termin wydawania memorandów w związku z dużym zainteresowaniem i prośbami inwestorów. Projekty będą również zaprezentowane podczas międzynarodowych targów nieruchomości MIPIM w Cannes, które odbywają się w marcu. To lokalizacje z bardzo dużym potencjałem komercyjnym, dlatego spodziewam się, że wzbudzą zainteresowanie i przyciągną jeszcze więcej deweloperów – powiedział Maciej K. Król, prezes Xcity Investment.
Zaproszenia dotyczą pięciu projektów w Warszawie i Katowicach oraz dziesięciu inwestycji w mniejszych miastach: Bielsku-Białej, Chorzowie, Elblągu, Kłodzku, Kole, Koszalinie, Kutnie, Łowiczu, Oleśnicy oraz Skarżysku-Kamiennej.
W Warszawie Xcity poszukuje inwestorów dla czterech projektów. W inwestycji Centralna Park, która znajduje się na działce w samym centrum Warszawy, obok dworca Warszawa Centralna, na 2 ha terenu przewidziano projekt łączący funkcje biurową, handlowo-usługową i hotelową. Druga inwestycja, Aleje Jerozolimskie 140 znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego już projektu wspólnie z HB Reavis – dworca Warszawa Zachodnia i kompleksu West Station. Planuje się, że w tej inwestycji będzie przeważać funkcja biurowa. Trzecie postępowanie dotyczy nieruchomości Szczęśliwicka 62, gdzie przewidziano budowę wielorodzinnych budynków mieszkaniowych z usługami w parterach. Ostatnia z warszawskich inwestycji, do realizacji których Xcity poszukuje partnera, zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP Warszawa Włochy i zakłada budowę budynku handlowo-usługowo-biurowego połączonego funkcjonalnie z nowym dworcem kolejowym.
Projekt w Katowicach znajduje się na Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, przy dworcu PKP Katowice Osobowa. Tu wstępnie zaplanowano budynek handlowo-usługowy. Mniejsze projekty, na które ogłoszono wspólne postępowanie, dotyczą zagospodarowania nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie dworców kolejowych i przewidziane są tam parki handlowe.
Wstępnie analizujemy co może znaleźć się na danej nieruchomości i pokazujemy swoją propozycję. W drodze postępowania zostanie wyłoniony inwestor, którego koncepcja finalnie zostanie zrealizowana – mówi Maciej K. Król. – Mamy dostęp do bardzo atrakcyjnych nieruchomości na terenie całej Polski. Stanowią one wartość nie tylko dla potencjalnych inwestorów, ale co więcej mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie miast. Dlatego zależy nam, by tworzona przez nas przestrzeń była zrównoważona i odpowiadała na potrzeby mieszkańców.

***

Spółka Xcity Investment została powołana z początkiem 2015 r. przez PKP S.A., a jej zadaniem jest identyfikacja i realizacja projektów deweloperskich na terenach kolejowych. Wszystkie projekty realizowane przez Xcity Investment powstają w formule joint venture.
Obecnie w swoim portfolio Xcity ma 25 projektów na różnym etapie zaawansowania. Oprócz wcześniej wspomnianych 15 nowych projektów, obecnie realizowane projekty to: Warszawa Zachodnia z HB Reavis, Warszawa Gdańska z Ghelamco, Poznań Główny (etap III) z TriGranit, Gdynia Międzytorze z Semeko Grupa Inwestycyjna, Kraków Bosacka z GD&K Investment oraz Mińsk Mazowiecki i Konin z Dekada Realty. Trzy projekty są w trakcie rokowań: Olsztyn Główny, Warszawa Główna oraz III etap projektu Warszawa Zachodnia. Planuje się, że do końca 2018 r. w portfolio firmy znajdzie się 40 projektów. Xcity Investment analizuje potencjał kolejnych lokalizacji oraz planuje rozszerzyć swoje portfolio o nowe projekty, w tym inwestycje magazynowe.

Na zdjęciu West Station w budowie