Wiecha na budowie zakładu produkcyjnego HellermannTyton

1038
HellermannTyton wiecha

HellermannTyton wiecha

W piątek, 15 stycznia na budowie zakładu produkcyjnego HellermannTyton w Kotuni, w gminie Słupca zawisła wiecha symbolizująca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego obiektu.

Wartość inwestycji wyniesie ok. 40 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska.

Symboliczna wiecha

Na budowie zakładu produkcyjnego zawisła wiecha, co oznacza, że najwyższy punkt konstrukcyjny obiektu został osiągnięty – mówi Andrzej Kostrzewa, menadżer projektu, Skanska. – Prace rozpoczęliśmy w lipcu ubiegłego roku. Zakończyliśmy już stan surowy wszystkich budynków. Wykonane mamy w całości: konstrukcję stalową hali produkcyjnej, konstrukcję żelbetową oraz mury części technicznej, budynku biurowego, portierni i pompowni. Ponadto sfinalizowaliśmy już układanie pokrycia dachu nad halą produkcyjną, montaż ścian zewnętrznych hali, montaż dwóch zbiorników wody p. poż., sieci zewnętrzne, podbudowę dróg wewnętrznych oraz przebudowę zjazdu z drogi wojewódzkiej.
– Obecnie prowadzimy roboty wykończeniowe: wykonujemy tynki, szpachlowania, posadzki oraz ścianki działowe STG. Jednocześnie, trwa montaż instalacji wewnętrznych, roboty elewacyjne, realizujemy także posadzki przemysłowe na hali – dodaje Andrzej Kostrzewa.
Aktualnie na budowie pracuje około 200 osób.

500 ton stali

Konstrukcja hali produkcyjnej o wysokości 10 m pochłonęła 500 ton stali profilowej, 190 ton stali zbrojeniowej oraz 3.500 m sześc. betonu. W środku hali zostaną wydzielone strefy produkcji, pakowania, magazynów i ekspedycji. Zamontowanych zostanie 5 suwnic – każda o udźwigu 5 ton. Powierzchnia hali to 13 tys. m kw.

O inwestycji

Inwestycja obejmuje budowę zakładu produkcyjnego firmy HellermannTyton. W jego skład wejdzie jednokondygnacyjna hala z częścią techniczną scaloną łącznikami z dwukondygnacyjnym budynkiem biurowym przeznaczonym na siedzibę firmy. W biurowcu znajdzie się przestronny hol wejściowy, trzy sale konferencyjne, kantyna z zapleczem przystosowanym do obsługi cateringowej, biura z pomieszczeniami socjalnymi i sanitarnymi oraz serwerownie.
W ramach kontraktu powstanie również portiernia z wiatą na rowery, pompownia ze zbiornikami p.poż., a także drogi, place, chodniki i parkingi na ponad 100 miejsc.
Autorem projektu jest biuro AiG Architekci z Konina.
Światowy koncern HellermannTyton to wiodący dostawca produktów do wiązania, mocowania, ochrony, oznaczania i instalacji przewodów i kabli. W zakładzie będą produkowane elementy kablowych systemów mocujących z tworzyw sztucznych, takich jak obejmy, czy opaski, kanały kablowe, kształtki, itp. Roczna produkcja szacowana jest na 4.300 ton elementów z tworzyw sztucznych.

Znaczenie dla regionu

Powstający zakład produkcyjny osiągnął już najwyższy punkt konstrukcyjny, czego symbolem jest zawieszenie wiechy. Cieszy nas bardzo fakt, że obiekt nabiera już prawie finalnych kształtów – mówi Paweł Haberland, dyrektor Zespołu Projektów, Skanska.Budujemy ważną inwestycję dla naszego klienta, będzie to zakład produkcyjny firmy HellermannTyton w Polsce, jednocześnie jest to również ważna inwestycja dla regionu, która z pewnością będzie miała znaczenie dla jego rozwoju.
– Podczas realizacji inwestycji współpracujemy z lokalnymi podwykonawcami – dodaje Paweł Haberland.