Volkswagen wybuduje fabrykę we Wrześni za 0,5 mld euro

1057
volkswagen-konfa

volkswagen-konfa

Wielkopolską Wrześnię wybrał  koncern Volkswagen na lokalizację swej nowej fabryki, w której produkowany będzie  nowej generacji samochód użytkowy Volkswagen Crafter. Dziś poinformowano o tym na konferencji prasowej.

Informację przekazano we wtorek w Poznaniu w siedzibie firmy Volkswagen Poznań na konferencji prasowej z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.
Jest nam miło ogłosić, że kolejna generacja crafterów opracowana przez inżynierów Volkswagena będzie produkowana w nowym zakładzie we Wrześni. To największy projekt we współczesnej historii Volkswagena. Jestem przekonany, że zakład ten będzie tworzył najwyższej jakości produkty, które trafią na cały świat – poinformował Leif Ostling, członek zarządu koncernu Volkswagen.
Fabryka Volkswagena będzie bardzo korzystnie położona, tuż obok przebiega autostrada A2.
Jak podał Leif Ostling dzięki nowej inwestycji we Wrześni powstanie 2 tys. miejsc pracy (stopa bezrobocia w powiecie wrzesińskim wynosi ponad 16 procent i jest o ponad 6 procent wyższa niż średnia w całym województwie). Z linii produkcyjnej schodzić będzie 85 tys. aut rocznie. Pierwsze samochody crafter zostaną wyprodukowane w 2016 roku.
Przedstawiciele niemieckiego koncernu motoryzacyjnego brali pod uwagę nie tylko lokalizację we Wrześni, przyglądali się też terenom inwestycyjnym w innych miejscach Polski, a także Europy. W Polsce poza Wrześnią pod uwagę brany był m.in. Stęszew i Stargard Szczeciński.
W stolicy Wielkopolski spółka Volkswagen Poznań działa od 1993 roku. Poznańska fabryka jako jedyna na świecie produkuje modele VW Caddy oraz VW Transporter z zabudową otwartą.
Władze Wrześni od początku robiły wiele, by VW zdecydował się otworzyć fabrykę właśnie na ich terenie. Burmistrz poprosił radnych, by na 7 lat zwolnili Volkswagena z płacenia podatku od postawionych przez siebie hal. Jego wartość to rząd 3 mln zł rocznie. Następnie radni zaakceptowali 10 mln zł na wybudowanie 1,5-kilometrowej drogi do Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej i skanalizowanie tego obszaru. To 360 hektarów pomiędzy autostradą A2 a drogą lokalną do Środy Wielkopolskiej, gdzie powstanie fabryka craftera.
Oprócz 2 tys. osób, które znajdą prace przy samej produkcji kolejne 300 osób zarządzać będzie wrzesińską fabryką z dotychczasowych biur w poznańskim Antoninku, zlokalizowanych przy fabryce, w której produkowany jest model caddy.
Ale to nie koniec nowych miejsc pracy związanych z tą inwestycją. Z doświadczenia wiem, że w obrębie kilkudziesięciu kilometrów zatrudnienie u kooperantów znajduje 8-krotnie więcej osób, niż pracuje w samej fabryce – tłumaczył wicepremier Janusz Piechociński.
Zdaniem wicepremiera otwarcie fabryki we Wrześni przyczyni się także do lokalizowania kolejnych dużych inwestycji na terenie Polski.
– Właśnie rozmawiam z dużym producentem blachy, który planuje otworzyć fabrykę pod Krakowem. Dzisiejsza decyzja Volkswagena z pewnością ma dla tego inwestora duże znaczenie – poinformował Piechociński.
Nowa fabryka craftera jest drugą nową inwestycją realizowaną przez Volkswagena w Polsce i Wielkopolsce. W podpoznańskich Komornikach budowane będzie centrum logistyczne koncernu. Ekonomiści szacują, że nowa fabryka to inwestycja warta ponad pół miliarda euro.