Skanska wmurowała kamień węgielny pod krakowski biurowiec Axis

1073
Axis 1

Axis 1

13 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Axis – drugi projekt biurowy Skanska Property Poland w Krakowie. Inwestycja zlokalizowana przy rondzie Mogilskim po ukończeniu współtworzyć będzie ważną oś biznesowo-administracyjną stolicy Małopolski.

We wtorkowej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, Funduszu Niam, który kupił budynek Axis, pracowni projektowej, głównego najemcy oraz Skanska. Akt erekcyjny podpisali Filip Szatanik – przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa, Erik Rydström – przedstawiciel funduszu Niam, Katarzyna Zawodna – prezes Skanska Property Poland, Krzysztof Andrulewicz – prezes Skanska S.A., Janusz Machnicki – przedstawiciel firmy ABB, a także Artur Jasiński z biura architektonicznego Jasiński i Wspólnicy.
Realizacja inwestycji rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. Obecnie trwa budowa pierwszego piętra budynku. Biurowiec Axis będzie miał dziewięć kondygnacji naziemnych i trzy podziemne. Zapewni 173 miejsca parkingowe dla pracowników, a także szatnie z prysznicami dla rowerzystów oraz punkty do ładowania aut elektrycznych. Budynek zaoferuje najemcom ponad 20.000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
Budynek Axis jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie inwestorów na nowoczesną i zrównoważoną przestrzeń biurową. Projekt wyróżnia doskonała lokalizacja, umożliwiająca szybki dojazd do Dworca Kraków Główny, czy Rynku Głównego. Optymalne środowisko pracy, potwierdzone precertyfikacją LEED na poziomie Gold, a także elegancka architektura w skandynawskim stylu, będą potwierdzeniem wysokiej jakości inwestycji oraz naszej dbałości o komfort pracowników obiektu – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.
Budynek został już w 50 proc. wynajęty na około rok przed zakończeniem budowy, które zaplanowano na czwarty kwartał 2016 r. We wrześniu umowę na 10.000 mkw. podpisała firma ABB, globalny lider w zakresie technologii energetyki i automatyki. W krakowskim biurowcu będzie pracować około 1000 specjalistów z obszaru IT firmy ABB.
Axis będzie należał do budynków klasy A, czyli obiektów wyróżniających się zarówno wysokim standardem architektury i wykończenia wnętrz, jak i najnowocześniejszym wyposażeniem technicznym i technologicznym. Sposób zagospodarowania terenu wokół inwestycji nawiązywać będzie do cech tradycyjnego miejskiego pasażu. W projekcie wykształcono przestrzeń głównego holu powiązanego z dwoma placami wejściowymi: od wschodu, od ul. Przy Rondzie i od zachodu, od alei Powstania Warszawskiego. Ogólnodostępny hall, o wysokości dwóch kondygnacji, będzie otoczony sklepami i lokalami usługowymi, a jedną z atrakcji budynku będzie z pewnością kawiarenka zlokalizowana w szklanym pawilonie, sąsiadująca ze skwerem Eilego. Obiekt powstaje w bardzo eksponowanym miejscu, a widoki, szczególnie z najwyższych kondygnacji budynku, należeć będą do najpiękniejszych w Krakowie – mówi Artur Jasiński, z biura architektonicznego Artur Jasiński i Wspólnicy.
Axis powstanie nieopodal ronda Mogilskiego, jednego z największych węzłów komunikacyjnych w Krakowie. Projekt zostanie wybudowany zgodnie z filozofią Workplaces by Skanska, zakładającą tworzenie przyjaznych i inspirujących miejsc pracy. Efektywnemu wykonywaniu codziennych obowiązków sprzyjać będzie zwiększona wentylacja świeżego powietrza w odniesieniu do norm referencyjnych oraz dostęp do światła dziennego dla 75 proc. powierzchni użytkowej. Dzięki zastosowaniu szeregu zielonych rozwiązań, budynek będzie zużywał 25 proc. mniej energii oraz ponad 50 proc. mniej wody w stosunku do norm lokalnych. Oznacza to niższe koszty eksploatacji i mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
Autorem projektu Axis jest Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska S.A. Za komercjalizację projektu odpowiada Skanska Property Poland.