Skanska sprzedaje jeden z budynków krakowskiej Kapelanki

1037
Kapelanka 42 3

Kapelanka 42 3

Skanska Property Poland sprzedała jeden z dwóch budynków krakowskiego kompleksu Kapelanka 42. Nabywcą nieruchomości jest polski fundusz REINO Dywidenda FIZ, zarządzany przez REINO Partners.

Kapelanka 42 to pierwszy projekt biurowy Skanska zrealizowany w Krakowie i druga transakcja sprzedaży budynku w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przez tę firmę w Polsce. To także pierwszy cel inwestycyjny funduszu REINO Dywidenda FIZ.
Składający się z dwóch budynków kompleks oferuje ponad 30.000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A. Budynki zostały ukończone w drugim i trzecim kwartale tego roku, a ich oficjalne otwarcie planowane jest na listopad. Sprzedany budynek to około 11.700 mkw., niemal w całości wynajęte m.in. przez takie firmy jak Tesco, Apriso czy Sygnity.
Kapelanka 42, debiut Skanska na rynku biurowym Krakowa, jest dla nas ważnym krokiem w rozwoju działalności firmy w Polsce. Cieszymy się, że nabywcą pierwszego budynku tego projektu jest fundusz z polskim kapitałem zarządzany przez REINO Partners. Profesjonalne podejście naszego nowego partnera biznesowego pozwoliło sprawnie przeprowadzić całą operację. Ta umowa sprzedaży to kolejny dowód, że budynki biurowe w największych ośrodkach poza stolicą to dobre produkty inwestycyjne. Zainteresowanie rodzimych funduszy może być znaczącym czynnikiem dalszego rozwoju rynku transakcyjnego poza Warszawą – komentuje Mariusz Krzak, dyrektor regionu w Skanska Property Poland.
REINO Dywidenda FIZ to pierwszy w Polsce dywidendowy fundusz inwestycyjny nieruchomości zebrany w całości wśród zamożnych inwestorów indywidualnych. Zarządzany jest przez doświadczoną spółkę zarządzającą, całkowicie niezależną od towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Pionierskie rozwiązanie zostało przygotowane i zrealizowane przez REINO Partners jako dedykowany i prestiżowy produkt inwestycyjny dla klientów mWealth Management (dawniej BRE Wealth Management). Jest to jeden z liderów rynku usług private banking i wealth management, który od początku był partnerem w tym projekcie.
Transakcja ze Skanska to sukces autorskiego funduszu REINO Partners, wyznaczającego nowe standardy w inwestowaniu w polskie nieruchomości komercyjne. Nieruchomości przynoszące stały dochód są naturalną alternatywą dla depozytów, a w warunkach bardzo niskich stóp procentowych powinny być wręcz pierwszym wyborem dla inwestorów wycofujących gotówkę z depozytów i obligacji skarbowych. Równocześnie najlepsze nieruchomości o skali minimalizującej ryzyko są niedostępne dla pojedynczego inwestora. Rozwiązaniem są fundusze takie jak REINO Dywidenda FIZ. Z uwagi na lokalizację, podstawowe parametry i renomę dewelopera, krakowski biurowiec Skanska doskonale nadawał się na pierwszy cel inwestycyjny – wyjaśnia Radosław Świątkowski, prezes zarządu REINO Partners.
W transakcji Skanska Property Poland doradzała międzynarodowa firma doradcza CBRE.
Sprzedaż budynku B kompleksu Kapelanka 42 ukazuje wzrastającą płynność rynku nieruchomości biurowych w miastach regionalnych i jest dowodem na rosnące zainteresowanie inwestorów najlepszymi projektami w Krakowie. Kolejna udana i sprawnie przeprowadzona transakcja potwierdza również pozycję Skanska jako lidera wśród deweloperów powierzchni biurowych w Polsce – komentuje Mike Atwell, starszy dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE.
Doradztwo prawne dla kupującego zapewniła kancelaria Norton Rose, a dla sprzedającego – kancelaria Dentons. Umowa kredytowa została zawarta z Nordea Bank Polska.
Prosta i elegancka w formie Kapelanka 42, dogodnie zlokalizowana w dzielnicy Podgórze to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu w Krakowie. Elastyczna przestrzeń budynków, dająca szerokie możliwości aranżacji, została zaprojektowana z myślą o najemcach o zróżnicowanych wymaganiach. Zaawansowane technologicznie rozwiązania zapewniają oszczędność energii i wody, a także minimalizują wpływ kompleksu na otoczenie. Biura o zwiększonej ilości świeżego powietrza, komfortowej temperaturze oraz dobrym doświetleniu powierzchni tworzą idealne miejsce do pracy. Budynki będą certyfikowane w systemie LEED na poziomie Gold.