Do remontu idzie kompleks obiektów wchodzących w skład Uzdrowiskowa Ciechocinek, tj. Szpital Uzdrowiskowy nr 3 im. dr. Markiewicza, Zespół Szkół Uzdrowiskowych nr 1 oraz budynek „Kasztelanki”, w którym znajdzie się internat. Podpisano właśnie umowę z wykonawcą inwestycji – firmą Skanska.
Wartość prac wyniesie 7,2 mln zł netto.
Roboty ruszą w drugim tygodniu kwietnia.
Szpital uzdrowiskowy, który przejdzie remont, specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Pacjenci są tu poddawani licznym zabiegom medycznym, takim jak np. zabiegi kinezyterapeutyczne, borowinowe, fizykoterapeutyczne, inhalacje, kąpiele w wannach i basenie.
Mali kuracjusze przebywający w uzdrowisku mają możliwość realizacji obowiązku szkolnego w pobliskiej – bo scalonej ze szpitalem łącznikiem – szkole podstawowej i gimnazjum.
Termomodernizacja i przebudowa
– Inwestycja obejmie termomodernizację – docieplenie ścian i stropodachów oraz wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w trzech obiektach: w szpitalu, szkole i „Kasztelance” – przyszłym internacie – mówi Paweł Kajetańczyk, kierownik budowy, Skanska. – W budynku szkoły dodatkowo wymienimy grzejniki z termostatami. Ponadto budynek „Kasztelanki” zostanie całkowicie przebudowany i przystosowany do nowych funkcji, tj. internatu i hotelu. Remont przejdą wszystkie pomieszczenia, sanitariaty, ciągi komunikacyjne – montaż nowych ścianek, szpachlowanie, malowanie. W szpitalu uzdrowiskowym Markiewicza wyremontujemy hydrofornię, pomieszczenie technologiczne i basen solankowy z niecką żelbetową, w którym zamontujemy nową technologię basenową.
Prace budowlane zostaną sfinalizowane w styczniu 2015 roku.
Ekologiczne źródło ciepła
Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej na cele kompleksu i solanki basenu będzie się odbywało poprzez ekologiczne źródło ciepła – panele solarne. W ramach zadania zamontowanych zostanie na dachu szpitala i szkoły 98 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni ok. 250 m kw. i mocy ponad 172 kW. Proces podgrzewania wody będzie wspomagany za pośrednictwem nowo projektowanej kotłowni. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskane zostanie źródło ciepła o niskich kosztach eksploatacji i dużym stopniu niezawodności.
Uzdrowisko Ciechocinek
Uzdrowisko w Ciechocinku to niemal 180 lat tradycji. Od czasu, kiedy to w miejscowym zajeździe zainstalowano 4 miedziane wanny wykorzystujące do leczenia naturalne zasoby wód solankowych, rozpoczął działalność Zakład Zdrojowy, który stał się zalążkiem uzdrowiska.
Kompleks tężni solankowych wraz z warzelnią soli tworzą unikatowy zakład produkujący sól na skalę przemysłową. Przy okazji prowadzonej działalności produkcyjnej odkryto lecznicze właściwości solanek oraz terapeutycznego działania tężni solankowych. Unikatowe walory klimatu tężniowego i otoczenie zieleni – to idealne warunki do prowadzenia kuracji dla przyjeżdżających do Ciechocinka pacjentów.