Rozpoczyna się budowa OVO Wrocław

1106
OVO Wroclaw budowa 3

OVO Wroclaw budowa 3

Najbardziej wyczekiwana inwestycja we Wrocławiu weszła w etap realizacji. Generalny wykonawca wszedł na plac budowy i rozpoczął prace. OVO Wrocław – kompleks luksusowych apartamentów, biur i pięciogwiazdkowego hotelu Hilton – powstanie w dwa lata.

Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum, którego liderem jest renomowana firma Eiffage Polska Budownictwo S.A. To jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Europie. Kilka dni temu firma przejęła od inwestora teren o powierzchni 7614 m kw. i rozpoczęła prace porządkowe, organizuje zaplecze budowlane, komunikację na placu budowy i planuje ruch zastępczy wokół inwestycji. Należy podłączyć media, ustawić kontenery, przestawić ogrodzenie i wzmocnić ścianę szczelinową.
Pod koniec kwietnia wjadą tutaj koparki i wywrotki. Wtedy rozpoczną się roboty budowlane związane m.in. z pogłębieniem wykopu.
Do wywiezienia jest jeszcze 11 tys. metrów sześciennych ziemi. Ale prace archeologiczne mamy już za sobą, więc nie natrafimy na żadne niespodzianki – mówi Marcin Kaznowski, project manager OVO Wrocław. – Pracujemy w systemie design&build, czyli mamy projekt budowlany i przetargowy, a teraz zadaniem firmy Eiffage jest przygotowanie projektu wykonawczego.

Wizja przyszłości

Jeszcze w maju rozpoczną się pierwsze roboty betonowe – powstanie podkład z betonu. Kolejny etap prac to wyście z ziemi – fundamenty powinny być gotowe na przełomie czerwca i lipca. W czasie najintensywniejszych prac na budowie będzie pracowało jednocześnie do 700 osób.
Futurystyczny kompleks OVO Wrocław wyrośnie przy ul Podwale 82-91 – obok budynku Poczty Głównej, parku Słowackiego i fosy miejskiej. Będzie miał 9 kondygnacji (w tym 2 podziemne) i sięgnie wysokości 25 metrów ponad ziemią.
OVO Wrocław powstaje według projektu pracowni Gottesman–Szmelcman Architecture. Wizjonerski koncept łączy kilka funkcji w jednym budynku: ekskluzywne apartamenty, biura, lokale usługowe, centrum fitness oraz pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton, z prawie 200 luksusowymi pokojami, restauracją i kasynem. W części mieszkalnej OVO znajdzie się 168 apartamentów, w tym 26 penthouse’ów na najwyższym piętrze, które będą miały taras (największy o powierzchni 250 mkw.) i panoramiczne (od podłogi do sufitu) okna. Apartamenty cieszą się ogromnym zainteresowaniem – dotychczas sprzedano ich już 40 proc. W ofercie pozostało 100 lokali. W budynku znajdzie się także 28 biur i atrakcyjna strefa komercyjna.

Miejsce interakcji

Niezwykle będzie prezentowała się elewacja budynku. Do jej wykończenia zostanie użyty solidny i wyjątkowo elastyczny materiał – Corian, dzięki któremu OVO uzyska swój oryginalny kształt. Całość zmieści się w opływowej formie, która przypomina kroplę wody. Oryginalny kształt OVO zainspirowany został architektonicznym nurtem nazywanym blobitekturą.
Gdy pracowaliśmy nad projektem, pojawiła się wizja stworzenia miejsca, które będzie odzwierciedlało dynamiczny i wielokulturowy charakter Wrocławia, a zarazem wprowadzi w mieście nową jakość – mówi Asaf Gottesman, jeden z projektantów OVO Wrocław. – OVO stanie się jednym z symboli Wrocławia, ale żywym, przyciągającym ludzi swoją otwartością. To będzie miejsce spotkań i interakcji, zarówno biznesowych, jak i społecznych.
W futurystyczny projekt zainwestowała spółka Wings Properties, która wchodzi w skład dużej grupy deweloperskiej Star Group Poland. Grupa zrealizowała m.in. hotel The Granary we Wrocławiu, kompleksy apartamentów Angel Plaza i Angel City w Krakowie, a także realizuje obecnie najbardziej luksusowy obiekt apartamentowy w Krakowie Angel Wawel.
Koszt inwestycji OVO Wrocław wynosi 260 mln zł – ponad 100 mln zapewnił inwestor, a pozostała część finansowania pochodzi z kredytu uruchomionego przez Alior Bank. Budowa potrwa dwa lata.