REAS: rośnie sprzedaż mieszkań w największych aglomeracjach

1061
mieszkania sprzedaz

mieszkania sprzedaz

Liczba transakcji na rynku mieszkaniowym wzrosła do poziomu najwyższego od 2009 roku – wskazuje raport „Rynek mieszkaniowy w Polsce” przygotowany przez firmę doradczą REAS.

O ponad 9 proc. wzrosła w drugim kwartale liczba transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w sześciu aglomeracjach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. W kwartale sprzedano 8,1 tys. mieszkań, o około 800 więcej niż średnia kwartalna od 2009 roku. W ostatnich czterech kwartałach sprzedano w tych miastach 31 tys. lokali.

Według REAS na tak dobry wynik wpływ miał z jednej strony program rządowy „Rodzina na swoim”, z drugiej: kupowanie mieszkań za gotówkę przez klientów wycofujących środki z lokat bankowych w związku z obniżeniem stóp procentowych. Podaż w drugim kwartale wyniosła we wspomnianych aglomeracjach 6,3 tys. mieszkań, czyli o ponad dwa tysiące mniej niż przeciętna kwartalna w minionych trzech latach. Według ocen analityków do spadku przyczyniła się ustawa deweloperska, która zeszłym roku wpłynęła na gwałtowny wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji, a następnie ich ostre wyhamowanie.

Dzięki wyraźnej przewadze liczby sprzedanych mieszkań nad wprowadzanymi na rynek, łączna liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży w sześciu aglomeracjach zmniejszyła się czwarty kwartał z rzędu. Wyniosła ona nieco ponad 48 tys. jednostek, o prawie 5 proc. mniej niż trzy miesiące wcześniej i o ponad 15 proc. mniej niż przed rokiem.