Przyjazne osiedle dla rodzin

2832

Jak zaprojektować osiedle wygodne dla rodzin z dziećmi? Odpowiedź na to pytanie stanowi duże wyzwanie dla architektów i deweloperów, zwłaszcza, że wymagania przyszłych lokatorów stale rosną. Wysoki komfort mieszkania w połączeniu z bezpieczeństwem i odpowiednimi udogodnieniami stanowią obecnie główne kryteria wyboru wymarzonego M przez pary z dziećmi.

W obliczu intensywnie zmieniających się preferencji mieszkaniowych deweloperzy często stoją przed wielkim wyzwaniem – jak zaprojektować osiedle, by spełniało wszystkie niezbędne kryteria dla rodzin z dziećmi? Kilka poniższych punktów, to niewątpliwe must have nowoczesnej inwestycji.

Wygodna komunikacja

Dogodny dojazd, także komunikacją miejską, to podstawa. Autobusy z dostępem do buspasa, tramwaje czy Szybka Kolej Miejska – takie ułatwienia docenią zwłaszcza niezmotoryzowani rodzice. Możliwość szybkiego powrotu z pracy do domu czy dotarcie z dzieckiem do lekarza lub szkoły to duży komfort. O tym, jak ważna jest atrakcyjna komunikacja w pobliżu miejsca zamieszkania, doskonale wie deweloper Profbud, który jest w trakcie realizacji osiedla Haven House. – Rozważaliśmy różne lokalizacje dla naszej inwestycji, jednak to właśnie Gocław spełnił nasze oczekiwania, zwłaszcza pod kątem komunikacyjnym. Rodzicom zależy na tym, by móc szybko przemieszczać się nie tylko własnym autem, lecz także autobusem czy tramwajem do dowolnego miejsca w stolicy. Ta dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana, a będzie jeszcze lepiej. W niedalekiej przyszłości na Pradze ma powstać specjalna autostrada dla rowerów – velostrada, która z pewnością stanie się świetną alternatywą dla jazdy samochodem. Zaś w najbliższych latach na terenie Gocławia zostanie utworzona linia tramwajowa wzdłuż ulicy Bora-Komorowskiego, aż do Al. Waszyngtona – komentuje Aleksandra Stawiska, Lider Biura Sprzedaży osiedla Haven House firmy Profbud.

Bogata oferta edukacyjno- rozrywkowa

Bliskość szkół, przedszkoli czy żłobków to jeden z głównych czynników wpływających na wybór lokalizacji mieszkania przez pary z dziećmi. Dla każdego bowiem aktywnego rodzica dobra organizacja tygodniowego cyklu życia to podstawa. Czas to najcenniejsza i najbardziej deficytowa wartość współczesnej rodziny. Z tego względu szybki oraz łatwy dostęp do placówek edukacyjnych stanowi nie tylko wygodę, ale i pozwoli zaoszczędzić czas. Niemniej istotna okazuje się również różnorodna i atrakcyjna oferta handlowo-usługowa. Ważne zatem, aby w niedalekiej odległości od inwestycji znajdowały się sklepiki osiedlowe, większe markety, apteki czy drogerie. Przydatne są również punkty rozrywkowe – kryta pływalnia, sala zabaw czy park trampolin. To świetna okazja do rodzinnej, wspólnej zabawy. Poza atrakcjami w okolicy osiedla, deweloperzy starają się zapewnić lokatorom rozrywkę również w miejscu zamieszkania. Dla małych pociech są to zwykle kolorowe place zabaw wyposażone w bezpieczne huśtawki czy ścianki wspinaczkowe. Nie brakuje także atrakcji dla dorosłych – specjalnie dla nich projektanci starają się wkomponować w projekt inwestycji siłownie plenerowe, pozwalające zadbać o kondycję czy odprężyć się po ciężkim dniu.

Tereny zielone i rekreacyjne

Spacery oraz inne formy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu to często ważny punkt rodzinnego weekendu i nie tylko. Jest to moment na wspólne spędzenie wolnego czasu i dotlenienie organizmu, a dodatkowo dla dziecka na poznawanie otaczającego je świata czy nawiązywanie pierwszych przyjaźni. Obcowanie z przyrodą umożliwia też naturalne wyciszenie, wpływając pozytywnie na rozwój dziecka. Z tego względu tak istotne jest, aby w okolicy miejsca zamieszkania znajdowały się atrakcyjne tereny zielone i rekreacyjne. Zieleń stanowi również obowiązkowy element każdej inwestycji. Podczas jej planowania priorytetem staje się zatem optymalne usytuowanie budynków, pomiędzy którymi znajdą się odpowiednio dobrane drzewa i krzewy. Ponadto, chcąc uatrakcyjnić przestrzeń wspólną, projektanci planują, zwykle w centralnym punkcie klimatyczne patio z różnorodną roślinnością. Taka przestrzeń sprzyja relaksowi, może być miejscem spotkań mieszkańców, zwłaszcza rodziców obserwujących swoje pociechy bawiące się na osiedlowym placu zabaw.

Udogodnienia i bezpieczeństwo

W trosce o komfort i wygodę lokatorów dzisiejsze nieruchomości wyposażane są w szereg udogodnień. Dla rodziców z dziećmi nieocenione są praktyczne podjazdy, wózkownia czy winda. Żadnego z rodziców nie trzeba również przekonywać, że bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa. Z tego względu coraz więcej deweloperów decyduje się na montaż specjalnych ogrodzeń i nowoczesnych systemów monitoringu, które zmniejszają ryzyko włamań czy dewastacji przez nieupoważnione osoby.