Projekt Baltic Park Molo na starcie

1087
Baltic Park Molo-Swinoujscie

Baltic Park Molo-Swinoujscie

Już za klika tygodni rozpocznie się budowa Baltic Park Molo w Świnoujściu. W projekcie firmy Zdrojowa Invest powstaną dwa hotele i dwa budynki apartamentowe, 150-metrowa promenada zwieńczona molo oraz ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna.

Hotele, SPA & Wellness, centrum konferencyjne, handlowe oraz rozrywkowe z pasażami i nowa promenada, centrum sztuki, a dodatkowo aqua park oraz własne molo. Do tego prestiżowa lokalizacja tuż przy głównej promenadzie i pięknej plaży. Tak w skrócie przedstawia się flagowa inwestycja kołobrzeskiego holdingu Zdrojowa Invest – Baltic Park Molo, która ma szansę odmienić architektoniczny krajobraz Świnoujścia. Całość ma być gotowa w 2020 roku..
Ultranowoczesny kompleks hotelarsko-apartamentowo-usługowy zostanie zrealizowany według koncepcji stworzonej przez pracownię Płaskowicki & Partnerzy Architekci, która zajęła trzecie miejsce w konkursie.
Propozycja zaproponowana przez architekta Piotra Płaskowickiego i jego zespół wyróżnia się przede wszystkim nadmorską świeżością ze stonowaną kolorystyką i elementami z drewna. To również ciekawe rozwiązanie połączenia promenady z placami i fontannami oraz zapewnienie jak najlepszego widoku na morze z każdego apartamentu. Bardzo dziękujemy, w szczególności naszym dotychczasowym klientom, a zarazem partnerom biznesowym, za pomoc w wyborze ostatecznej koncepcji. Warto dodać, ze zaplanowaliśmy też wiele rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku, wliczając w to certyfikację ekologiczną budynków. Mam nadzieje, ze wspólnie stworzymy projekt unikatowy w skali kraju – komentuje wybór Jan Wróblewski, członek zarządu holdingu Zdrojowa Invest.
Początek prac budowlanych w ramach I etapu zaplanowano II kwartał 2013 roku. Na początek powstanie hotel 4-gwiazdkowy – 400 apartamentów condo na sprzedaż i wynajem – wraz z pasażem, w którym znajdzie się strefa SPA & Wellness, aquapark i jedno z największych w Polsce centrum konferencyjne, w którym jedna z sal pomieści nawet do 1400 osób. Wzdłuż pasażu inwestor wybuduje także publiczną ok. 150-metrową promenadę prowadzącą na plażę. W następnej kolejności zostanie zbudowany hotel 5-gwiazdkowy – około 200 pokoi i apartamentów. Oba obiekty utworzą nowoczesny kompleks hotelowo-rozrywkowo-handlowy. Pierwszy etap ma zostać ukończony do 2015 roku.
Kolejne etapy inwestycji przewidują 2 budynki apartamentowo-usługowe przy promenadzie. Zwieńczeniem inwestycji będzie molo, które powstanie we współpracy z miastem. Termin zakończenia tej spektakularnej inwestycji planowany jest na 2020 rok.
Całość opracowania opiera się na strukturze, która ze względu na swoje położenie, jak i na układ przestrzenny będzie stanowić strefę łączącą nadmorską plażę z miastem. Wedle tej idei krajobraz, niczym spiętrzona fala przypływu, drąży naturalne szlaki komunikacji i główne przestrzenie publiczne kompleksu. W ten sam sposób „rzeźbione” są również bryły dominant oraz najważniejsze wnętrza budynków. Założenie połączone jest deptakiem usługowo-rozrywkowym, płynnie przechodzącym poprzez kolejne atrakcje, restauracje, place i fontanny, w nadmorskie molo, które będzie przedłużeniem głównej promenady. Delikatnie pływające kształty to idea projektu – opowiada architekt Piotr Płaskowicki, właściciel biura Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
Tymczasem Zdrojowa Invest, inwestor kompleksu Baltic Park Molo w Świnoujściu, podpisała umowę na finansowanie projektu z unijnej inicjatywy JESSICA. Na realizację pierwszego etapu przedsięwzięcia firma otrzyma minimum 25 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Inicjatywa JESSICA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Operatorem środków finansowych jest Bank Ochrony Środowiska, który dodatkowo udzieli Zdrojowej Invest finansowania uzupełniającego. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 250 mln zł.

Źródło: Zdrojowa Invest