Poznań z mocną złotówką

1029
poczuj moc zlotowki

poczuj moc zlotowki

Złotówka jeszcze nigdy nie była tak silna. Pod koniec września 2013 r. poznaniacy będą mogli poczuć jej moc, przyłączając się do otwarcia i akcji charytatywnej Parku Handlowego Franowo. Organizatorzy akcji przygotowali też zestawienie, z którego mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą dowiedzieć się, na czym polega fenomen złotówki, która w dniach 25-29 września zyska wyjątkową moc.

Gdyby mieć w portfelu tylko jedną złotówkę. Na co przeznaczyłby ją oszczędny poznaniak? Obecnie złotówka pozwoli nabyć około 750 dag pyr*. Kiedyś za złotówkę można było kupić popularną w Poznaniu sznekę z glancem*, jednak teraz jej cena jest nieco wyższa. Hitem za 1 zł są za to hot dogi w IKEA na Franowie. Złotówka nie wystarczy jednak na zakup przysmaku Wielkopolan – rogala świętomarcińskiego. Za 1 zł możemy nabyć zaledwie około 29 g, czyli właściwie obejść się smakiem.
A usługi? W Poznaniu najwięcej za złotówkę zyskają dzieci do lat 16, którym od 1 września taka kwota umożliwia wejście do Muzeum Narodowego. Nie przyjedziemy jednak do niego z daleka, bo 1 zł wystarczy nam tylko na niecałe 11 minut jazdy bimbą* na bilecie ulgowym. Nie znajdziemy go jednak w kioskach.
Dziś za złotówkę możemy nabyć niewiele, chyba, że weźmiemy udział w akcji promocyjnej. W najbliższym czasie uczestnicy kampanii „Poczuj moc złotówki” sprawdzą, na co można ją przeznaczyć.
Zależało nam na tym, by pokazać poznaniakom moc złotówki, dlatego też akcja, którą przygotowaliśmy, będzie miała podwójny wymiar. W związku z otwarciem Parku Handlowego Franowo nasi klienci będą mogli kupić ponad 10 tys. produktów wycenionych na złotówkę – wyjaśnia Andrzej Hnatiuk, kierownik Parku Handlowego Franowo. – Równolegle prowadzić będziemy zbiórkę charytatywną, w której główną rolę również odgrywać będzie jednozłotowa moneta.
Akcja rozpocznie się 25 września i potrwa 5 dni. Wśród złotówkowych produktów będą np. koce z mikrofibry, poduszki, pościel, kołdry, szklanki, kubki, talerze czy klosze do lamp.
W tym samym czasie zostanie przeprowadzona akcja charytatywna. Dzięki odpowiedniej liczbie uczestników, każda złotówka przeznaczona na zakup okazjonalnej torby przełoży się na wymierne wsparcie. Może ono również sporo… ważyć. Moneta o nominale 1 zł waży bowiem dokładnie 5 g.
Jeśli podczas akcji uda się zebrać 10 tys. zł ze sprzedaży 10 tys. toreb – a wierzę w to bardzo – monety ważyć będą aż 50 kg. Z tak „ciężkiego” wsparcia na pewno ucieszy się 3-letni, chory Michał, któremu przekażemy zebrane fundusze – dodaje Andrzej Hnatiuk.

Co jeszcze warto wiedzieć o popularnej złotówce?

10 mocy złotówki

1. Pożyczysz zeta?
Jednostką monetarną w Polsce jest złoty, ale złotówka to nie tylko moneta o wartości jednego złotego. To także potoczny synonim złotego. W slangu młodzieżowym często zastępowana skrótem zety czy peleny. W mowie potocznej złotówa może być też określeniem taksówki, taksówkarza, ale i osoby skąpej.

2. Dlaczego złoty?
Nazwę zawdzięcza wzorowaniu się na złotych dukatach. Początkowo złoty zawierał 14 groszy, a z uchwałą sejmu w 1496 r. nadano mu kurs 30 gr. Aż do 1663 r. złoty służył wyłącznie do obliczeń, co oznacza, że nie miał swojego odpowiednika w monecie.

3. Ile lat ma złotówka?
Pierwsza polska złotówka została wybita w 1663 roku. Nazwano ją tynfem (również: tymfem) od nazwiska projektodawcy Andrzeja Tynfa (Tymfa). Od tego czasu minęło już dokładnie 350 lat, w tym roku obchodzimy więc okrągły jubileusz złotówki.

4. Co na tej złotówce?
Na awersie znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczpospolitej Polskiej. Pod orłem jest rok emisji, a w otoku napis Rzeczpospolita Polska. Na rewersie znajduje się duża cyfra 1, a poniżej poziomy napis „złoty”. Wokół umieszczono wieniec ze stylizowanych liści dębu.

5. Skąd się wzięło powiedzenie „dobry żart tynfa wart”?
To przysłowie pochodzi z drugiej połowy XV w. od potocznej nazwy pierwszych polskich srebrnych złotówek – tynfów. Deklarowany nominał monety wynosił 30 groszy, jednak srebro użyte do jej produkcji miało wartość nie większą niż 10-15 groszy. Polska waluta – złoty – pojawił się nie tylko jako srebrna moneta, ale na dodatek o zawyżonej wartości. Tynfy były bite w dużych ilościach i bez zachowania należytej staranności. Bardzo często pojawiały się na nich błędny w pisowni, a blacha była zazwyczaj źle rozwalcowana.

6. Kto zaprojektował polską złotówkę?
Rewers i awers obecnie obowiązującej złotówki zaprojektowały różne osoby. Za koncepcję rewersu odpowiedzialna jest Ewa Tyc-Karpińska, polska projektantka monet. Artystka zaprojektowała również m.in. rewersy aktualnych polskich monet obiegowych, awers większości monet dwuzłotowych, a także wiele monet kolekcjonerskich. Z kolei autorem projektu awersu jest Stanisława Wątróbska-Frindt, która zaprojektowała również awersy aktualnych monet obiegowych od 1 grosza do 1 złotego.

7. Jaki jest skład złotówki?
Złotówki to tzw. miedzionikle – stopy miedzi i niklu, które mogą zawierać również dodatki stopowe takie jak krzem, żelazo, aluminium lub mangan. Miedzionikle są bardzo wytrzymałe, żaroodporne i nie korodują.

8. Miliony monet
W 2012 r. do obiegu trafiło 10.000.000 monet o nominale 1 zł. W sumie ważyły 50.000 kg, czyli pół tony. Każda z monet ma średnicę 23 mm, co oznacza, że gdyby położyć je wszystkie obok siebie w sumie dałyby 230 km.

9. ZŁ czy PLN?
Na co dzień spotykamy się z dwiema formami skrótu polskiej waluty – oficjalne PLN oraz potoczne zł. W dokumentach księgowych czy przelewach bankowych – szczególnie, jeżeli mają charakter międzynarodowy – zazwyczaj stosuje się oznaczenie PLN. Natomiast w korespondencji prywatnej, nieformalnej itp. występuje zł. Nie istnieje norma językowa, które regulowałaby konieczność stosowania jednego ze skrótów.

10. Ile waży średnie wynagrodzenie?
1 zł waży dokładnie 5 g. Zgodnie z danymi GUS w czerwcu 2013 przeciętne wynagrodzenie w województwie wielkopolskim kształtowało się na poziomie 3487,61 zł brutto. Gdybyśmy otrzymali całą tę kwotę w złotówkach, w sumie ważyłaby ona 17,44 kg.

*Słowniczek gwary poznańskiej:
pyry – ziemniaki
szneka z glancem – drożdżówka z lukrem
bimba – tramwaj

***
O Parku Handlowym Franowo:

Park Handlowy Franowo w Poznaniu to centrum usługowo-handlowe, w którym klienci w jednym miejscu mogą nabyć różnorodne produkty. Otwarcie nowego pasażu handlowego o powierzchni 14.000 mkw. planowane jest na 25 września 2013 r. Po rozbudowie Park Handlowy Franowo będzie miał do zaoferowania 80.000 mkw. powierzchni handlowej z około 35 sklepami (w tym wielkopowierzchniowe) z różnorodną ofertą. W nowym pasażu handlowym znajdą się takie sklepy jak: JULA, Jysk, SMYK, Bel-Pol, Sport Direct oraz RTV EURO AGD. W osobnych budynkach znajdują się IKEA, OBI, Decathlon i McDonald’s.
Park Handlowy Franowo położony jest 7 km na południowy-wschód od centrum Poznania. Lokalizacja tuż przy węźle komunikacyjnym drogi nr 11, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2, zapewnia dobry dojazd dla klientów. Mają oni do dyspozycji 1600 bezpłatnych miejsc parkingowych.