Półwiejska_2 – nowy adres w śródmiejskiej dzielnicy Poznania

1333
Półwiejska 2

Półwiejska 2

Po wielu latach starań, zmian, zabiegów, odwołań i oczekiwania ruszyła wreszcie budowa obiektu biurowo-handlowego u zbiegu ulic Półwiejskiej i Krysiewicza w Poznaniu.

To nowy adres w śródmiejskiej dzielnicy handlowej Poznania, u zbiegu ulic Półwiejskiej i Krysiewicza, przy miejskim węźle komunikacyjnym placu Wiosny Ludów.
W założeniu inwestora – spółki Deptak Projekt P2 – nowy obiekt ma być uzupełnieniem pod względem planowanej oferty usługowo-handlowej w stosunku do już istniejących – Kupca Poznańskiego i Starego Browaru.
Oferta usługowa i handlowa w samodzielnych lokalach, dostępnych bezpośrednio z ulicy Półwiejskiej zlokalizowana jest na kondygnacjach -1, 0 i +1, część lokali wyposażono w wewnętrzną komunikację pionową.
Powierzchnia biurowa klasy A usytuowana została na kondygnacjach +3 i +4 oraz z wejściami od ulicy Krysiewicza.
Parking zlokalizowany jest na kondygnacjach +2 i +3 , z wjazdem od ulicy Krysiewicza.
Unikatowa architektura na światowym poziomie wkomponowana w zwartą zabudowę przedwojennych kamienic oraz jakość wykończenia czynią z tej śródmiejskiej inwestycji ofertę biurową klasy A dla branży konsultingowej, usług finansowych, prawnych i innych.
Czteropiętrowy budynek będzie miał 15.270 m kw. powierzchni całkowitej. Powierzchnia najmu wyniesie 9.294 m kw., powierzchnia handlowo-usługowa – 6.563 m kw., a biurowa – 2.731 m kw.
Koncepcja projektowa powstała w renomowanej pracowni architektonicznej RKW Rhode Kellermann Wawrowsky zainspirowana europejskimi budynkami wielkomiejskimi. Zdaniem inwestora dzięki architekturze wzorowanej na mistrzowskich projektach rewitalizacji centrów miast europejskich i najlepszych ulic handlowych projekt Półwiejska_2 stanie się symbolem wielkomiejskich ambicji Poznania.
Pierwotnie budynek miał być wyższy. Sprzeciwili się jednak temu okoliczni mieszkańcy, kilkakrotnie zaskarżający wydawane przez Urząd Miasta decyzje, w obawie, że nowy obiekt zasłoni im słońce. Inwestor zdecydował się więc obniżyć budynek do czterech pięter, ze szkodą – w opinii krytyków architektury – dla przestrzeni tego miejsca. Ich zdaniem bowiem słońce odbijające się od dużych, szklanych powierzchni – a takie zaprojektowano przy Półwiejskiej_2 – dostarcza do mieszkań więcej światła, niż wówczas, gdy budynku nie ma. Mimo to jednak uważają projekt za udany, który wzbogaci przestrzeń śródmieścia Poznania w miejscu od lat nie będącym jego chlubą.
Inwestorem Półwiejskiej_2 jest spółka Deptak Projekt P2. Jej udziałowcami są po połowie Confinance Properties Ltd oraz Budlex SA. Budlex należy do firmy ERBUD SA, jednej z najdynamiczniej rozwijających się firm budowlanych w Polsce, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Confinance Properties to spółka inwestycyjna wchodząca w skład GN GROUP.
Z kolei RKW Rhode Kellermann Wawrowsky to międzynarodowa pracownia architektoniczna z ponad 60-letnią tradycją. Jej najważniejszymi projektami w Polsce są m.in.: Stadion PGE Arena w Gdańsku oraz Okrąglak i Murawa Office Park w Poznaniu (za ten ostatni pracowania otrzymała w ubiegłym roku nagrodę architektoniczną prezydenta Poznania im. J.B.Quadro).