PKP S.A. sprzedają, wynajmują oraz zarządzają nieruchomościami

1104
PKP nieruchomosci Matyi

PKP nieruchomosci Matyi

Dworzec, bocznica kolejowa, mieszkanie w centrum miasta, wieża ciśnień – PKP S.A. sprzedadzą niemal każdy rodzaj nieruchomości! Albo zrealizują projekt deweloperski przy współudziale partnerów zewnętrznych.

Spółka Polskie Koleje Państwowe zarządza ponad 100 tys. nieruchomości na sprzedaż i wynajem. W swojej ofercie posiada również miejsca i powierzchnie pod banery i billboardy reklamowe w atrakcyjnych lokalizacjach: w centrach miast i na ich obrzeżach, w małych miejscowościach, jak również na wsiach. Ofert takich nie brakuje także w Poznaniu. Wiele dawnych obiektów lub terenów PKP w obecnych warunkach jest zbędnych kolejarzom.

Specjaliści od nieruchomości

W wyniku kolejnych przekształceń i reorganizacji przedsiębiorstwa PKP wyodrębniony został Pion Nieruchomości PKP S.A., któremu powierzono nadzór nad nieruchomościami. W jego skład wchodzi sześć departamentów, które odpowiadają m.in. za sprzedaż nieruchomości, najem powierzchni handlowej i reklamowej, zarządzanie mieniem, utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na dworcach i w innych obiektach, realizację projektów inwestycyjnych budżetowych i unijnych, współpracę z partnerami zewnętrznymi przy realizacji projektów deweloperskich, obsługę geodezyjną terenów zamkniętych oraz współpracę z samorządami.
Departament Sprzedaży Nieruchomości prowadzi m.in. sprzedaż działek inwestycyjnych, mieszkań, lokali użytkowych, biurowców i lokali biurowych, ośrodków wypoczynkowych, obiektów sportowych oraz nieczynnych dworców kolejowych.
Komercjalizacja Nieruchomości to m.in. najem lub dzierżawa lokali na dworcach kolejowych, hal magazynowych, lokali użytkowych i biurowych, wynajem powierzchni reklamowej, a także komercyjne udostępnianie powierzchni dla organizatorów imprez i wydarzeń kulturalnych.
Pion Inwestycji zajmuje się realizacją projektów deweloperskich przy współudziale partnerów zewnętrznych oraz przebudową i modernizacją dworców kolejowych ze środków własnych, budżetowych oraz unijnych.
Do kompetencji Pionu Geodezji i Współpracy z Samorządami należy m.in. zbywanie na rzecz samorządów nieruchomości zbędnych z punktu widzenia działalności prowadzonej przez spółki Grupy PKP S.A., w tym: lokalnych dworców kolejowych, linii kolejowych i gruntów po zlikwidowanych liniach w celu prowadzenia np. przewozów turystycznych czy budowy ścieżek rowerowych oraz innych nieruchomości niekomercyjnych jak drogi, czy działki. Pion ten prowadzi także Kolejowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografii oraz Kolejowy Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.
Pozostałe dwa piony odpowiedzialne są za eksploatację nieruchomości oraz ewidencję nieruchomości.
Klientami Nieruchomości PKP S.A. są duże firmy deweloperskie, produkcyjne, logistyczne, samorządy i osoby prywatne. W ciągu ostatnich pięciu lat kolej sprzedała nieruchomości za blisko 1 mld zł, a w latach 2013-15 wystawi na sprzedaż majątek o wartości ponad 1,5 mld zł. Zespół obsługujący liczy ponad 70 osób będących specjalistami branży nieruchomości: prawnikami, ekonomistami, licencjonowanymi pośrednikami w obrocie nieruchomościami i rzeczoznawcami majątkowymi.

Nieruchomości kluczowe

W najbliższych latach PKP S.A. przeznaczą do sprzedaży – w trybie przetargowym nieruchomości o wysokim potencjale inwestycyjnym, znajdujące się w różnych częściach Polski. W ofercie znajdą się duże obiekty biurowe (zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach dużych miast), nieruchomości na terenach kolejowych i zabudowane byłą infrastrukturą kolejową oraz rozległe nieruchomości gruntowe.
Potencjalnymi nabywcami mogą być firmy i podmioty działające w różnych segmentach gospodarki – w branży logistycznej, biurowej, handlowej lub mieszkaniowo-hotelarskiej. Większość działek przeznaczonych na sprzedaż objęta jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego lub zostały wydane dla nich decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (co znacząco ułatwi proces inwestycyjny przyszłemu właścicielowi).
Cztery takie nieruchomości zlokalizowane są w Poznaniu. Największym potencjałem dysponuje 25-hektarowy teren przy ul. Przemysłowej i Matyi. Grunt położony jest w ścisłym centrum Poznania, w obrębie znacznie rozleglejszego obszaru tzw. wolnych torów liczącego około 130 ha, przy skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, obejmujące nowy dworzec kolejowy i autobusowy oraz galerię handlową Poznań City Center. W najbliższych latach obszar wolnych torów ma szansę przekształcić się w nowoczesną biznesowo-mieszkalną dzielnicę miasta. Jest to jedna z niewielu lokalizacji w centrum Poznania, na której wybudować można wieżowce. Koncepcja zagospodarowania jednej z działek dopuszcza powstanie biurowców o wysokości przekraczającej 100 metrów. Władze Poznania oraz PKP S.A. przygotowują konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania 80 hektarów wolnych torów.
Prawie 2 hektary położone są przy ul. Abpa Wincentego Dymka. Ta atrakcyjna nieruchomość zlokalizowana na terenie dzielnicy Nowe Miasto, położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiej Malty – największego w mieście zielonego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, obejmującego m.in. jezioro z torem regatowym, sztuczny stok narciarski i Nowe Zoo. Od strony południowej działka graniczy z osiedlami mieszkaniowymi. Dzięki bliskiej odległości od centrum miasta (ok. 5 km), dobrej obsłudze komunikacyjnej i dużej powierzchni, działka stanowi doskonałą lokalizację obiektów o charakterze usługowo-handlowym, hotelowym i mieszkalnym. W pobliżu znajdują się też popularne centra handlowe (Ikea, Decathlon, M1, Galeria Malta).
Około 2 ha PKP S.A. oferuje przy ul. Północnej w Poznaniu. To nieruchomość zlokalizowana w ścisłym centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulic Garbary i Północnej, w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej. Teren sąsiaduje z poznańską Cytadelą – największym poznańskim parkiem obejmującym zarówno obiekty muzealne, jak i tereny rekreacyjne. W sąsiedztwie znajduje się także stacja kolejowa Poznań Garbary oraz liczne przystanki komunikacji miejskiej. Naprzeciwko nieruchomości położony jest teren „Starej Rzeźni”, który po planowanej przez miasto gruntownej rewitalizacji ma być udostępniony mieszkańcom Poznania. Obszar stanowi doskonałą lokalizację pod obiekty mieszkaniowe o charakterze wielorodzinnym.
Czwarta poznańska nieruchomość przeznaczona na sprzedaż przez PKP S.A. znajduje się przy ul. Taczaka. To nieruchomość biurowa o powierzchni 2418 m kw. położona na działce 4128 m kw., stojąca w ścisłym centrum miasta, w obrębie rewitalizowanego obszaru Centrum Poznania. Budynek znajduje się w ciągu okazałych kamienic wybudowanych w latach 1874-1883. Inspirowane francuskim renesansem stanowiły w XIX wieku jedną z najbardziej komfortowych ofert czynszowych w Poznaniu. W ostatnich latach ulica Taczaka poddana została rewitalizacji, której celem było ożywienie i unowocześnienie tej części miasta.

Tanie mieszkanie

Atrakcyjne ceny i zróżnicowane metraże – tak PKP S.A zachęcają do kupna mieszkań wystawianych na sprzedaż. W czerwcu ruszył nowy projekt „Tanie Mieszkanie”. Na rynku pojawiła się długa lista mieszkań będących w zasobach spółki, a nie posiadających najemców.
W całej Polsce jest ponad 200 wolnych lokali gotowych do zbycia. Najwięcej z nich znajduje się w województwach dolnośląskim, śląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim. Wśród lokali znajdziemy zarówno te zlokalizowane w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice czy Lublin, jak i mniejszych miejscowościach, jak Ełk, Wisła, Szklarska Poręba, Korsze czy Biała Podlaska. Pierwsze przetargi na mieszkania ruszyły już w czerwcu.
Ceny mieszkań są konkurencyjne. Najtańsze lokale można nabyć już za 10 tys. zł. To cena wywoławcza dla zainteresowanych kupnem 15-metrowego mieszkania w Oświęcimiu. Najdroższe w ofercie są lokale dostępne w dużych miastach, takich jak Warszawa, czy Wrocław. Cena wywoławcza dla dwupokojowego mieszkania przy ul. Wileńskiej w Warszawie o powierzchni 46 mkw. ustalona jest na 250 tys. złotych. Natomiast cena wywoławcza za 59 mkw. we Wrocławiu to 170 tysięcy złotych.
Foldery wszystkich lokali można znaleźć na stronie PKP S.A.

https://pkpsa.pl/nieruchomosci/sprzedaz/nieruchomosci-kluczowe.html

Wizualizacja: koncepcja zagospodarowania nieruchomości przy ul. Matyi w Poznaniu