Piotr i Paweł szukają inwestora

1133

W listopadzie 2017 roku właściciele sieci Piotr i Paweł rozpoczęli poszukiwanie inwestora, który zapewni dalszy rozwój firmy na konkurencyjnym rynku handlowym.

Proces ten zaowocował złożeniem konkretnych ofert przez inwestorów zainteresowanych inwestycją w sieć. W najbliższym czasie zostanie dokonany wybór inwestora, który skutecznie zabezpieczy konkurencyjność oraz możliwość dalszego rozwoju firmy na rynku

Sieć Piotr i Paweł liczy w tej chwili 144 sklepy. Ekspansja sieci Piotr i Paweł w roku 2017 ( 12 nowych placówek), koncentrowała się na dużych aglomeracjach. Nowe supermarkety powstały w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie i Jeleniej Górze. Szczególnie silny rozwój w aglomeracji warszawskiej ( 4 placówki) umożliwił jej 30% wzrost r/r, wyprzedzając tym samym pod względem obrotów aglomerację poznańską, z której wywodzi się Piotr i Paweł. Duże wzrosty odnotował również w tym obszarze e-sklep, głównie za sprawą oddanej w 2016 r. dedykowanej dla Warszawy powierzchni logistycznej oraz nowej witryny zakupowej.

Rozwojowi organicznemu towarzyszyła optymalizacja portfolia placówek nie spełniających oczekiwań biznesowych oraz modernizacja najstarszych supermarketów w Poznaniu, Warszawie oraz Bydgoszczy.

Upływający rok to także dalszy rozwój jakościowy oferty sieci w ramach konceptu „sklep w sklepie”. W specjalnie wydzielonych strefach supermarketu klient ma możliwość kupowania produktów regionalnych od bezpośrednich producentów ( Targowiska Regionalne) bądź szerokiego asortymentu akcesoriów kuchennych marki Ambition. Dedykowane zakupowo strefy, odpowiadające na rosnące oczekiwania konsumentów, obecne są już w kilkudziesięciu placówkach.

W roku 2017 powstał również nowy format sklepów typu convenience, pod szyldem “Piotr i Paweł po drodze”. Z wygodnych zakupów spożywczych przy okazji wizyty na stacji benzynowej można skorzystać na 3 stacjach BP w Warszawie, Poznaniu oraz Krakowie. Oferta skierowana jest nie tylko do kierowców, ale również innych osób ceniących wygodę i szybkość zakupów. Nowy format stworzony jest w ramach współpracy z koncernem paliwowym BP . Asortyment Piotra i Pawła na stacji to blisko 400 produktów, z czego 80% stanowi marka własna Piotr i Paweł „Zawsze Jakość” . Obecnie koncept „Piotr i Paweł po drodze” jest w fazie testu.

Ubiegły rok zaowocował również rozwinięciem koncepcji podmarki produktów funkcjonalnych Piotr i Paweł Plus. Nowy brand obejmuje produkty bezglutenowe, bezlaktozowe, bezcukrowe, super foods. Wzrost zainteresowania zdrową żywnością i odpowiedź na nie w postaci ponad 70 sku nowej linii pozwoliło osiągnąć znaczące wzrosty sprzedaży całej kategorii.

Kluczowym elementem strategii marketingowej w upływającym roku jest program lojalnościowy Podwajamy Rabaty. System, oparty zarówno na tradycyjnych kartach jak i na nowo oddanej aplikacji, umożliwia klientom odkładanie środków pieniężnych, których wartości są następnie podwajane przy zakupie dedykowanych produktów. Już ponad 230 tys. klientów bierze udział w programie. Elementem wspierającym system jest akcja lojalnościowa Rodzina Misiaków, która polega na zbieraniu środków na karcie za zakupy powyżej 50 zł i odbieraniu pluszowych Misiów za 1 gr. Akcja uruchomiona została 27 listopada br.i potrwa do lutego 2018.

Rok 2017 jest istotnym rokiem dla optymalizacji procesów logistycznych w sieci Piotr i Paweł. Duża część operacji łańcucha dostaw skoncentrowana została w centralnej części Polski, osiągając tym samym infrastrukturę dopasowaną do potencjału i rozłożenia supermarketów w całej Polsce. Koncentracja ta możliwa była dzięki powiększeniu funkcjonującego od końca roku 2016 magazynowi logistycznemu w Starych Gnatowicach pod Warszawą o kolejne 23 tys. m2. i przeniesieniu do niego dużej części operacji logistycznych z Poznania.

W roku 2018 polska sieć planuje dalszy rozwój organiczny w dużych aglomeracjach, przy jednoczesnej optymalizacji portfolia placówek i asortymentu oraz modernizację najstarszych supermarketów. Rozwojowi jakościowemu towarzyszyć będzie dalszy rozwój dedykowanych stref zakupowych w formie „sklep w sklepie”, poszerzenie ilości zdrowych produktów pod marką Piotr i Paweł Plus oraz kontynuowanie prac nad wprowadzaniem nowych technologii ułatwiających konsumentom zakupy.