Pierwszy w Polsce zakład HellermannTyton powstaje koło Słupcy w Wielkopolsce

1174
HellermannTyton wiz

HellermannTyton wiz

W Kotuni, w gminie Słupca w Wielkopolsce ruszyła budowa pierwszego w Polsce zakładu produkcyjnego HellermannTyton wytwarzającego kablowe systemy mocujące. Dzisiaj została wbita symboliczna pierwsza łopata rozpoczynająca budowę.

Wartość inwestycji wyniesie ok. 40 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska. Projekt powstał w pracowni AiG Architekci z Konina.
Inwestycja obejmie budowę zakładu produkcyjnego firmy HellermannTyton. W jego skład wejdzie jednokondygnacyjna hala z częścią techniczną scaloną łącznikami z dwukondygnacyjnym budynkiem biurowym przeznaczonym na siedzibę firmy.
W biurowcu znajdzie się przestronny hol wejściowy, trzy sale konferencyjne, kantyna z zapleczem przystosowanym do obsługi cateringowej, biura z pomieszczeniami socjalnymi i sanitarnymi oraz serwerownie.
W ramach kontraktu powstanie również portiernia z wiatą na rowery, pompownia ze zbiornikami p.poż., a także drogi, place, chodniki i parkingi na ponad 100 miejsc.
Światowy koncern HellermannTyton to wiodący dostawca produktów do wiązania, mocowania, ochrony, oznaczania i instalacji przewodów i kabli. W zakładzie będą produkowane elementy kablowych systemów mocujących z tworzyw sztucznych, takich jak obejmy, czy opaski, kanały kablowe, kształtki, itp. Roczna produkcja szacowana jest na 4.300 ton elementów z tworzyw sztucznych.

500 ton stali

Konstrukcja hali produkcyjnej o wysokości 10 m pochłonie 500 ton stali. W środku zostaną wydzielone strefy produkcji, pakowania, magazynów i ekspedycji. Zamontowanych zostanie 5 suwnic – każda o udźwigu 5 ton. Powierzchnia hali to 13 tys. m kw.

HellermannTyton lopata
Szybkie tempo

Dziś wbiliśmy symboliczną pierwszą łopatę pod budowę zakładu produkcyjnego – mówi Andrzej Kostrzewa, menadżer projektu, Skanska.Rozpoczynamy wykopy pod fundamenty i roboty fundamentowe. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych podczas realizacji robót sieciowych i fundamentowych wykonamy odwodnienie terenu za pomocą igłofiltrów. W połowie sierpnia zaczniemy montować konstrukcję stalową hali produkcyjnej, co potrwa ok. 2,5 miesiąca. Na przełomie roku planujemy montaż pokrycia dachowego hali i rozpoczęcie prac wykończeniowych. Na koniec roku również budynek biurowy osiągnie znaczne zaawansowanie, tj. stan surowy zamknięty. Pierwsze miesiące 2016 r. poświęcimy na prace wykończeniowe.
– Na zrealizowanie całej inwestycji i przekazanie jej naszemu klientowi wraz z pozwoleniem na użytkowanie mamy 10 miesięcy. Jednak faktycznie prace budowlane planujemy zakończyć w 8 miesięcy, by zdążyć do połowy kwietnia z niezbędnymi formalnościami odbiorowymi. To krótki czas jak na taką skalę kontraktu. Podczas realizacji inwestycji planujemy korzystać również z lokalnych dostawców i podwykonawców – dodaje Andrzej Kostrzewa.

Ważna inwestycja

Dzisiejsze symboliczne wbicie łopaty to dla nas duża radość – mówi Paweł Haberland, dyrektor Zespołu Projektów, Skanska.Rozpoczynamy ważną inwestycję dla naszego klienta – będzie to pierwszy zakład produkcyjny firmy HellermannTyton w Polsce, jednocześnie jest to również ważna inwestycja dla regionu, która z pewnością będzie miała znaczenie dla jego rozwoju.