Pierwsze tak nowoczesne centrum biurowe w Lublinie

1049
Soul 1

Soul 1

Południowo-wschodnia Polska doczeka się nareszcie prestiżowych budynków biurowych klasy A+, czyli budynków o najwyższym, światowym standardzie. SOUL, bo tak nazywa się nowy kompleks biurowo-usługowy, o powierzchni całkowitej łącznie 47,5 tys. mkw., który stanie przy al. Smorawińskiego, ma już pozwolenie na budowę.

SOUL to dzieło jednej z najbardziej utytułowanych polskich pracowni architektonicznych JEMS Architekci. Inwestor, KEMEA INVEST, jest już w posiadaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Obecnie trwa proces wyboru generalnego wykonawcy. Pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie planowane jest za 2 lata. Za komercjalizację projektu odpowiada międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield. Kompleks zapewni miejsca pracy dla kilku tysięcy osób.
Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania al. Smorawińskiego i ul. Szeligowskiego. Zaprojektowane na planie nieregularnego czworoboku dwa nowoczesne, siedmiokondygnacyjne budynki stanowią niepowtarzalną, spójną całość architektoniczną. W części podziemnej zaplanowano trzypoziomowy parking dla najemców oraz strefę parkingową dla rowerów z szatniami i natryskami. W przestrzeni pomiędzy budynkami powstanie miejsce spotkań – publiczny plac z naturalną zielenią i kafejkami. Każdy z budynków – SOUL North i SOUL South – będzie funkcjonować niezależnie, oferując komfortowe warunki do pracy. Łącznie w kompleksie do dyspozycji najemców oddanych zostanie ok. 22 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.
W projekcie kompleksu wykorzystano niemal wszystkie światowe rozwiązania proekologiczne i udogodnienia dla pracowników, dzięki czemu biurowce będą spełniać wymagania międzynarodowego certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent (dotychczas otrzymało go zaledwie kilka obiektów w Polsce). SOUL będzie więc ofertą dla wymagających klientów, którzy oczekują prestiżowego biura, modnego adresu, doskonałego skomunikowania oraz pełnej wygody dla swoich pracowników. Inwestor zakłada, że w pierwszej kolejności najemcami obiektu staną się firmy z branż kreatywnych: IT, designu oraz start-upy i sektor BPO.
To kolejna inwestycja wzmacniająca potencjał Lublina na drodze do stania się zapleczem biznesowym Polski Wschodniej. Takie nowoczesne powierzchnie biurowe budują przewagę konkurencyjną naszego miasta i stymulują powstawanie nowych miejsc pracy. Wysokiej jakości i korzystne cenowo obiekty dają możliwość rozwoju już istniejących przedsiębiorstw, a z uwagi na atrakcyjne ceny najmu przyciągają także nowe firmy, w tym zagraniczne – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Autorem Projektu SOUL jest jedna z najbardziej doświadczonych i utytułowanych pracowni architektonicznych w Polsce. To laureaci wielu nagród i zwycięzcy prestiżowych konkursów, w tym na projekt ambasady RP w Berlinie. JEMS Architekci są autorami ponad 500 tys. mkw. zaprojektowanych najlepszych powierzchni biurowych w kraju.
Projekt SOUL tworzy własne indywidualne miejsce. Architektura podkreśla jego indywidualność. To miejsce to zielony dziedziniec wraz z otaczającymi go lokalami gastronomicznymi, sklepami i usługami, przestrzeniami ekspozycyjnymi wewnątrz i na zewnątrz, a także z całym systemem cyrkulacji w budynkach, których hole przylegają do dziedzińca. Całość działać ma jako przestrzeń sprzyjająca kontaktom i integracji – tłumaczy Jerzy Szczepanik-Dzikowski, jeden z założycieli pracowni JEMS Architekci.
Centralną częścią kompleksu jest dwupoziomowy skwer z dużą ilością zieleni i kawiarniami. To idealne miejsce spotkań pracujących tu ludzi. Tu będą wymieniać poglądy i kreatywne pomysły. Chcieliśmy stworzyć coś na kształt amerykańskiego kampusu Apple’a, w którym przestrzeń między budynkami w sposób naturalny stanowi świetne miejsce na inspirujące dyskusje pracowników. Ale skwer chcemy też oddać mieszkańcom Lublina jako ogólnodostępną przestrzeń publiczną. Mamy wizję, aby odbywały się tam różne wydarzenia artystyczne – tłumaczy Edward Kostrubiec, prezes zarządu KEMEA INVEST.
SOUL pozwala najemcom na swobodną aranżację przestrzeni biurowej. Kompleks będzie obsługiwany przez osiem szybkobieżnych wind, na które nawet w szczycie będziemy czekać mniej niż 30 sekund. Dzięki regulacji wilgotności powietrza i temperatury, żaluzjom przeciwsłonecznym oraz oświetleniu strefowemu uzyskamy optymalne warunki pracy. Strefy wspólne zostaną wykończone w klasie premium. Zapewnimy wyjątkowo szybki internet i dwa niezależne źródła energii. Obiekt będzie w pełni chroniony i otwarty 24 godziny na dobę. SOUL zadba przy tym o środowisko zarówno za sprawą proekologicznych materiałów wykończeniowych, jak i kilku niezależnych systemów oszczędzających energię i segregujących odpady – dodaje Edward Kostrubiec.
Miejsce lokalizacji biurowca jest doskonale skomunikowane z lotniskiem (15 km), dworcem głównym PKP (4,5 km), dworcem PKS (3 km), centrum miasta (3 km) i północną obwodnicą miasta (5 km). Do budynków można dojechać 5 liniami autobusowymi, planowane jest też połączenie trolejbusowe.

Dlaczego SOUL jest „skazany na sukces”?
W sukces SOUL uwierzyli najwięksi w branży. Budynki zaprojektowała jedna z najlepszych polskich pracowni, co daje pewność, że inwestycja będzie wyjątkowa. Z kolei za komercjalizację kompleksu SOUL odpowiedzialna jest międzynarodowa firma Cushman & Wakefield. To jedna z największych na świecie firm doradczych w zakresie nieruchomości komercyjnych, która obsługuje 75 proc. firm z listy „Fortune 500″.
Cieszymy się, że możemy wspierać projekt SOUL, który od początku planowany jest z wielką dbałością o jakość i detale. Podzielamy wizję i wiarę inwestora w rozwój Lublina jako atrakcyjnego miejsca dla branż BPO/SSC i IT. Jestem przekonany, że SOUL stanie się jednym z najlepszych budynków biurowych w Polsce, co na pewno zostanie docenione przez najemców zarówno z Lublina, jak i tych decydujących się na otwarcie swoich siedzib w tym mieście. Głównym założeniem projektu SOUL jest stworzenie komfortowych warunków pracy w przyjaznym otoczeniu. To kluczowy aspekt analizowany przez najemców podczas podejmowania decyzji o wyborze budynku – mówi Krzysztof Misiak, partner, kierownik sekcji ds. miast regionalnych w dziale powierzchni biurowych firmy Cushman & Wakefield.
Sprzedaż pomieszczeń biurowo-usługowych SOUL wspiera innowacyjna platforma, stworzona przez ekspertów z grupy WORKROOM. To narzędzie pozwala potencjalnym klientom wirtualnie „wejść” do budynku, który powstanie za dwa lata.
Na wirtualny spacer możemy wybrać się wykorzystując aplikację na smartfon, tablet, czy laptop oraz specjalne okulary. Dzięki tej technologii możemy poczuć się jakbyśmy zwiedzali w czasie rzeczywistym realne gotowe już biuro, z prawdziwym widokiem za oknem – wyjaśnia Andrzej J. Horoch, prezes grupy WORKROOM odpowiedzialnej również za strategię komunikacji inwestycji.