Pawilon 8A na MTP gotowy do użytkowania

1407
pawilon 8A gotowy 1

pawilon 8A gotowy 1

Międzynarodowe Targi Poznańskie zakończyły budowę nowego pawilonu wystawienniczego 8A, a już na początku marca oddadzą do użytku pasaż naziemny łączący halę z centrum konferencyjno-kongresowym. W przyszłości w tych obiektach będą się odbywały kongresy liczące nawet do 15 tysięcy uczestników.

We wtorek 11 lutego Międzynarodowe Targi Poznańskie uzyskały pozwolenie na użytkowanie najnowszej inwestycji – pawilonu 8A.
– To ostatnia inwestycja w tej kadencji zarządu – podkreśla wiceprezes Przemysław Trawa.

Inwestycje za 200 mln zł

Budowa pawilonu 8A jest ostatnią z cyklu inwestycji przeprowadzonych przez zarząd MTP w kadencji 2009-2014. Wszystkie miały na celu zwiększenie atrakcyjności pawilonów wystawienniczych i obiektów konferencyjnych oraz dostosowanie ich do potrzeb wystawców i zwiedzających. Od początku 2009 MTP zainwestowało w rozwój i modernizację swoich obiektów prawie 200 milionów złotych.
Zaczęło się od budowy nowego pawilonu 6A i połączenie pawilonów targowych. Dzięki jego budowie powstał nowoczesny kompleks o łącznej powierzchni użytkowej 12 tys. mkw, na który składają się pawilony 6, 6A, 7, 7A, 8, 8A. Ważną inwestycją pozwalającą na zwiedzanie ekspozycji targowej bez konieczności wychodzenia na zewnątrz było w 2013 roku połączenie kompleksu z budynkiem 5 i 5A.
W 2011 roku zarząd MTP podjął decyzję o rozpoczęciu modernizacji centrum kongresowo-konferencyjnego. Przebudowa zakończyła się w 2012 roku wielkim otwarciem. Nowoczesny i dostosowany do potrzeb organizacji międzynarodowych kongresów obiekt Poznań Congress Center to największa inwestycja na MTP. W trzypiętrowym budynku znajdują się 33 sale przystosowane do organizacji spotkań biznesowych, wydarzeń kulturalnych i bankietów. Kluczowym elementem kształtującym charakter i wygląd centrum konferencyjno-kongresowego jest Sala Ziemi mogąca pomieścić do 2000 osób i posiadająca najnowocześniejsze wyposażenie audiowizualnym.
Kompleks konferencyjny otacza nowocześnie zaprojektowany zielony skwer, który powstał w miejscu rozebranego w 2012, ponad 30-letniego pawilonu 14A. Goście MTP mogą odpocząć przy szumie fontanny w przyjemnym otoczeniu kwiatów, krzewów i drzew ozdobnych. Projekt aranżacji przestrzeni opracowało poznańskie Studio ADS.
W 2013 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przeprowadzano także prace ziemne. Najważniejsze z nich to modernizacja nawierzchni. Obejmowała ona likwidację bocznicy kolejowej łączącej teren MTP z Dworcem Zachodnim i wykorzystywanej do celów transportowych przy dużych wydarzeniach targowych. Tory zostały zlikwidowane na odcinku od pawilonu nr 1 aż do Iglicy. Miejsce kostki brukowej i torowiska zastąpiła równa nawierzchnia asfaltowa.

pawilon 8A gotowy 3

Inwestycja w 9 miesięcy

Prace nad budową pawilonu 8A trwały od czerwca 2013 roku. Za zaprojektowanie i budowę hali odpowiadała firma Wechta. Nowy pawilon ma 2801 m kw. powierzchni użytkowej, a jego kubatura wynosi 31.000 m sześc. Obiekt jest przystosowany do budowy nowoczesnych stoisk piętrowych, wysokich nawet na 10 m. Hala od strony wewnętrznego pasażu „Czteropaku” jest wyposażona w antresolę, która łączy budynek z salami konferencyjnymi znajdującymi się na piętrze kompleksu „Czteropak”. Jest tu też miejsce przeznaczone na cele gastronomiczne. Zarząd MTP szuka jeszcze najemcy dla tego lokalu.
Budowa była dużym wyzwaniem, które zrealizowaliśmy w ciągu 9 miesięcy od projektu do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Cieszymy się, że udało się oddać ja w czasie założonym – mówi architekt Krzysztof Sobczyk z pracowni Archikwadrat. Przy tworzeniu projektu pracował zespół około 40 osób. Jak informuje projektant wraz z pracami koncepcyjnymi trwała produkcja konstrukcji podstawowych.
Budynek jest także połączony nadziemnym łącznikiem z pawilonem 15. Jego budowa zakończy się na początku marca 2014 r. Szeroki na ponad 6 m i długi na ponad 72 m korytarz umożliwi organizację w pawilonie 15 i „Czteropaku” międzynarodowych wydarzeń konferencyjnych i kongresowych. Łącznik jest zawieszony na wysokości powyżej 5 metrów nad poziomem jezdni. Do jego budowy zostało użytych aż 520 m kw. szkła.

pawilon 8A gotowy łącznik
To jeden z najpiękniejszych kompleksów wystawienniczych w świecie. Powstała wielka przestrzeń wielofunkcyjna dla różnych eventów, konferencji, wydarzeń kulturalnych, czy korporacyjnych. Można teraz organizować wydarzenia na 14-15 tysięcy osób i o takie nam chodzi – podkreśla prezes Trawa.

Historia Pawilonu Szwajcarskiego

Nowa hala stanęła na miejscu Pawilonu Szwajcarskiego, zbudowanego w 1977 roku na podstawie projektu Biura Projektów Miasta i architekta Henryka Jarosza. W obiekcie tym przez wiele lat pokazywana była ekspozycja przemysłu i biznesu szwajcarskiego. W 2007 roku pawilon połączono pasażem z sąsiednimi halami 7, 7A i 8 tworząc kompleks wystawienniczy zwany „Czteropakiem”. Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 14 w grudniu 2008 roku hala była wykorzystywana jako sala konferencyjna. Powierzchnia wystawiennicza pawilonu wynosiła 2425,3 m kw.

 

pawilon 8A gotowy 2

Nowy pawilon 8A w liczbach:

– powierzchnia ekspozycyjna- 2801 m kw.
– kubatura hali – 31.000 m sześc.
– stal wykorzystana do konstrukcji hali, antresoli i naziemnego łącznia – 407 ton (wbudowane C-owniki mają 6 km długości)
– beton wykorzystany na całą inwestycja – 5080 m sześc.
– asfalt wykorzystany do budowy inwestycji – 3370 m kw.
– prace ziemne 16 tys. m sześc.

Wielkie możliwości

Dzięki podjętym inwestycjom teren MTP stał się dobrym miejscem do organizacji zarówno niewielkich spotkań biznesowych w salach konferencyjnych jak i imprez skierowanych do szerszej publiczności, organizowanych przez partnerów zewnętrznych. Dzięki wybudowanym łącznikom pawilony można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc kompleksy wystawiennicze dopasowane do potrzeb naszych klientów. Oto przykładowe warianty konfiguracji hal wystawienniczych wraz z ich powierzchnią:
Pawilony 6 i 6A o powierzchni 11.000 m kw.
Pawilony 7, 7A, 8 i 8A o powierzchni 11.000 mkw.
Wejście Wschodnie, pawilon 3, 3A i 4 o powierzchni 18.000 m kw.
Pawilon 5 i 5A o powierzchni 18.000 m kw.
Pawilon 15 o powierzchni ponad 12.000 m kw.

Teatr Roma na otwarciu nowego pawilonu MTP

3 marca odbędzie się oficjalne otwarcie pawilonu 8A, połączone z galą nagród „Złoty medal MTP – Wybór Konsumentów 2013″. Na uroczystość oprócz przedstawicieli biznesu zaproszeni zostaną także poznaniacy, którzy bilety na to wydarzenie mogą wygrać w konkursach organizowanych przez lokalne media i na oficjalnym fanpage’u MTP.
Uroczystość uświetni występ artystyczny Teatru Roma, który specjalnie na tę okazję przygotuje program artystyczny „Broadway 8A”. Będzie to widowisko muzyczne złożone z największych hitów z musicalowej klasyki. W programie wielkie przeboje muzyczne w wykonaniu orkiestry po dyrekcją Jakuba Lubowicza. Galę poprowadzi prezenter telewizyjny Tomasz Kammel.