Panattoni Europe zbuduje największe centrum logistyczne w Niemczech

1105
Panattoni CL Niemcy

Panattoni CL Niemcy

Panattoni Europe – deweloper i inwestor nieruchomości logistycznych – wygrał rozpisany przez firmę Jago AG przetarg na budowę największego jak dotąd centrum logistycznego w Niemczech.

Roboty budowlane rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Centrum logistyczne dla firmy z branży e-commerce obejmujące powierzchnię 120.000 m kw. powstanie na terenie parku przemysłowego Industriepark Rurtal niedaleko miejscowości Hückelhoven, na działce o łącznej powierzchni 200.000 m kw. Podczas procedury przetargowej i wyboru dewelopera nowego obiektu dystrybucyjnego firma Jago korzystała ze wsparcia międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach doradczych dla rynku nieruchomości CBRE.
Panattoni Europe zainwestuje w ten projekt kilkanaście milionów euro.
To centrum logistyczne jest dla Industriepark Rurtal projektem pionierskim, a jednocześnie, dzięki swojej kubaturze, będzie równie prekursorskim projektem dla całej branży logistycznej w Niemczech. Udało się nam połączyć w sposób praktycznie doskonały wymagania klienta oraz nasze własne kryteria w zakresie budownictwa zrównoważonego. Nowy obiekt będzie cechował się maksymalną elastycznością, co umożliwi firmie Jago dowolne modyfikacje procesów logistycznych. Hale magazynowe będzie można podzielić na dwanaście sekcji, tworząc optymalne warunki dla różnego rodzaju zastosowań – wyjaśnia Fred-Markus Bohne, partner zarządzający Panattoni Europe.
Ze względu na wielkość kompleksu budowa została podzielona na cztery etapy: podczas pierwszego z nich powstanie 40.000 m kw. powierzchni magazynowo-logistycznej oraz 1.450 m kw. powierzchni socjalno-biurowej. Zgodnie z planem ten etap budowy ma zostać oddany do użytkowania w marcu 2016 r. Następnie rozpocznie się realizacja kolejnych etapów, a zakończenie całej inwestycji jest planowane na sierpień 2017 r.
Nowe centrum logistyczne ma utorować firmie Jago drogę do ekspansji w dziedzinie międzynarodowej sprzedaży internetowej. Goran Jakovac, CEO i założyciel firmy Jago, komentuje:
Budowa większych, nowoczesnych obiektów logistycznych jest koniecznością w obliczu naszych planów ekspansji. W Panattoni Europe znaleźliśmy idealnego partnera do realizacji tego projektu. W przyszłości nasi klienci będą cieszyć się jeszcze krótszymi terminami dostaw.
Fred-Markus Bohne dodaje:
Centralne położenie Hückelhoven doskonale nadaje się do celów e-handlu. Gwarantuje szybką i sprawną dystrybucję na terenie Niemiec i państw Beneluksu, a także dogodne połączenie z portami ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia).
Firma Jago handluje artykułami wyposażenia dla domu i ogrodu, artykułami dla majsterkowiczów, sprzętem sportowo-rekreacyjnym, a także artykułami dla zwierząt domowych i zabawkami. Produkty pochodzą głównie z Azji, skąd są transportowane kontenerowcami. Dzięki bliskości portu kontenerowego w Born w Holandii, skomunikowanego z portami w Rotterdamie i Antwerpii, lokalizacja na terenie Industriepark Rurtal przyczyni się do znacznego ograniczenia kosztów transportu.
Panattoni Europe zawarł długoterminową umowę najmu z firmą Jago. Dla Hückelhoven nowa inwestycja oznacza utworzenie około 800 nowych miejsc pracy w perspektywie średnioterminowej.

O Jago AG

Firma JAGO AG, założona przez obecnego CEO Gorana Jakovaca, należy do największych firm z branży e-commerce w niemieckojęzycznej przestrzeni internetowej. Firma jest również obecna w 29 państwach europejskich. Firma Jago została utworzona w 2005 r. i cieszy się doskonałą opinią klientów. Swój sukces zawdzięcza bogatemu asortymentowi najnowszych produktów, świetnym cenom i założeniom sprzedażowo-logistycznym, umożliwiającym spełnienie praktycznie każdego życzenia klienta. JAGO AG zatrudnia obecnie około 500 pracowników, a główna siedziba spółki znajduje się w Stuttgarcie.

O CBRE Group, Inc.

CBRE Group, Inc. (NYSE:CBG) to największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych (pod względem przychodów za rok 2014) z siedzibą w Los Angeles, notowana na listach 500 wiodących firm świata sporządzanych przez magazyn Fortune oraz agencję ratingową Standard & Poor’s. Firma zatrudnia ponad 52 tysiące pracowników (z wyłączeniem firm stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 370 placówek (z wyłączeniem firm stowarzyszonych i partnerskich) na całym świecie. Firma CBRE oferuje usługi obejmujące: doradztwo strategiczne i realizację transakcji sprzedaży i najmu nieruchomości; usługi korporacyjne; usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami; bankowość hipoteczną; wyceny i rzeczoznawstwo; usługi deweloperskie; zarządzanie inwestycjami; oraz usługi analityczne i doradcze.