Panattoni Europe zakończył inwestycje dla Pilkington Automotive Poland

1006
Pilkinton Automotive Poland

Pilkinton Automotive Poland

Panattoni Europe zakończył prace w ramach jednej z największych i najnowocześniejszych inwestycji w kraju. Była nią budowa nowego zakładu produkcji innowacyjnych szyb samochodowych dla Pilkington Automotive Poland. Obiekt powstał w Chmielowie, na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

Łączna powierzchnia zakładu wyniosła ok. 90.000 m kw., z czego Panattoni Europe zrealizowało aż trzy czwarte. Uroczyste otwarcie odbyło się 12 października br.
Realizacja nowoczesnego zakładu produkcji szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland o wartości pół miliarda złotych zaplanowana była na lata 2011-2015. Jest to druga fabryka firmy w Polsce, w której będą powstawać szyby przeznaczone dla największych producentów samochodów na świecie. Zakład będzie wytwarzać również szyby do samochodów ciężarowych.
Działania Panattoni Europe obejmowały kilka zakresów w ramach budowy zakładu, a z powstałych finalnie 90.000 m kw. zrealizował aż trzy czwarte. Oprócz budowy hali magazynowo-produkcyjnej o całkowitej powierzchni 56.000 m kw. firma wystąpiła również w roli generalnego wykonawcy, dostarczając halę produkcyjną o powierzchni 10.000 m kw.
Realizacja obiektu magazynowo-produkcyjnego przez Panattoni Europe o całkowitej powierzchni 56.000 m kw. podzielona była na dwa zakresy. Pierwszy przeprowadzony został jeszcze w 2012 roku. Wtedy dostarczono 35.000 m kw. inwestycji: część magazynowa zajęła 16.700 m kw., hala produkcyjna, w której będą wytwarzane szyby samochodowe – 13.500 m kw., a biura rozplanowano na powierzchni 1.600 m kw.
I to właśnie ten etap oceniany jest przez Marka Foryńskiego, managing directora BTS Group, Panattoni Europe za najtrudniejszy:
W tym samym czasie powstawały dwie części obiektu – jedna wybudowana przez Pilkington Automotive Poland we własnym zakresie i druga przez Panattoni. Obie musiały zostać ze sobą spojone, a dodatkowo na ich styku postawiona została ściana przeciwpożarowa mieszcząca się idealnie w granicy działki.
Drugim zakresem była rozbudowa tej hali o kolejne ok. 21.000 m kw. W tym przypadku część magazynowa zajęła ok. 15.000 m kw., produkcyjna 5.000 m kw., a ponad 1.000 m kw. stanowi powierzchnia socjalno-biurowa. Ta część inwestycji realizowana była od lutego do września 2015 roku.
Jako generalny wykonawca Panattoni Europe wybudował dodatkowo halę produkcyjną, w której została usytuowana linia do wytwarzania innowacyjnych szyb dla branży motoryzacyjnej. Obiekt zajął ok. 10.000 m kw. i był realizowany w nietypowych warunkach, ponieważ hala produkcyjna powstała przy w pełni działającym zakładzie. Firma Panattoni Europe wybrana została w drodze przetargu, a prace trwały od września 2014 r. do marca 2015 r.
Fabryka Pilkington Automotive Poland jest obecnie najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie. Wyposażona jest w innowacyjne linie technologiczne: do produkcji szyb przednich i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich, linię do produkcji szyb do ciężarówek oraz linię do enkapsulacji. Ostatni etap inwestycji zakończyło uruchomienie linii do produkcji hartowanych szyb bocznych wraz z linią do instalacji dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową. Wprowadzone technologie umożliwią podwojenie dotychczasowej produkcji Pilkington Automotive w Polsce. Inwestycja w budowę zakładu Pilkington Automotive Poland utworzyła łącznie 1100 nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców np. z Tarnobrzega, Chmielowa, czy Nowej Dęby.
Zakład Pilkington Automotive Poland w Chmielowie zlokalizowano na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Projekt inwestycyjny zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.