Panattoni Europe i Amazon wmurowali kamień węgielny pod Poznaniem

1044
Amazon Poznan wizualizacja Panattoni

Amazon Poznan wizualizacja Panattoni

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Polsce, wmurował kamień węgielny w podpoznańskich Sadach (gmina Tarnowo Podgórne) pod budowę największego w Europie Środkowej, nowoczesnego centrum logistycznego dla firmy Amazon.

Obiekt zajmie powierzchnię ponad 100.543 m kw., z czego aż 91.570 m kw. to powierzchnia magazynowa, na której mogłoby się zmieścić około 2.800 tirów z naczepami, jeden obok drugiego!
18 lutego 2014 w podpoznańskich Sadach w gminie Tarnowo Podgórne odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod centrum logistyczne dla firmy Amazon.
Z ogromną radością rozpoczynamy inwestycje w Polsce. Ten dzień wyznacza początek długotrwałych relacji pomiędzy nami a społecznością Tarnowa Podgórnego i Wielkopolski. Jesteśmy wdzięczni za wszelkie wsparcie, jakie otrzymaliśmy z ich strony, dzięki któremu ta inwestycja, warta miliony euro, stała się rzeczywistością. Nowe obiekty w Polsce będą odgrywać ważną, integralną rolę w obsłudze klientów w całej Europie, dlatego jesteśmy niezmiernie zadowoleni z naszego wyboru właśnie takiej ich lokalizacji – powiedział Timothy Collins, dyrektor operacyjny Amazon na Europę.
Obiekt Panattoni Europe dla firmy Amazon w Tarnowie Podgórnym zajmie 100.543 m kw. Na powierzchnię magazynową przeznaczono ponad 91.570 m kw., a ze względu na planowane zatrudnienie 2 tys. (do 3 tys.) pracowników, strefa biurowo-socjalna zaprojektowana została na dwóch poziomach, zajmując 8.972 m kw. Na obiekt przypadnie 2.154 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, 97 dla ciężarowych, 32 dla osób niepełnosprawnych, 16 dla motocykli oraz 60 doków.
Obiekt powstaje w podpoznańskich Sadach, przy drodze krajowej nr 92, około 2,5 kilometra od drogi ekspresowej S11 i 16 km od autostrady A2. Ze względu na zatrudnienie tak dużej liczby osób, dla ułatwienia pracownikom dostępu do komunikacji miejskiej, blisko inwestycji powstaną 2 przystanki autobusowe. Ponadto niebawem w sąsiedztwie inwestycji nad drogą krajową DK 92 powstanie wiadukt usprawniający dojazd do znajdujących się w tym rejonie zakładów. Dokumentację złożono już u wojewody i na początku marca spodziewane jest wydanie pozwolenia na budowę.

Amazon kamień 4
Położenie kamienia węgielnego oddaje ducha budowy, determinuje położenie całej inwestycji – zaznacza Raimund Paetzmann, dyrektor ds. nieruchomości Amazon na region EMEA (Europa Środkowo-Wschodnia). Dyrektor Paetzmann podkreśla gorące przyjęcie i zaangażowanie w doprowadzenie do realizacji inwestycji ze strony władz regionalnych: gminy Tarnowo Podgórne, miasta Poznań, starostwa powiatowego i województwa. Pytany wcześniej czy ta inwestycja jest dobra dla Poznania odpowiada, że wcześniej uczestniczył przy budowie 25 podobnych centrów w Europie i na tej podstawie może odpowiedzieć, że tak. – Zawsze, gdy rozpoczynałem budowę, czułem ducha możliwości – stwierdza. I dodaje, że gdy przed kilku laty otwierano centra w Wielkiej Brytanii, zatrudniano wówczas wielu polskich emigrantów zarobkowych. Oni przez te lata doskonalili się, awansowali i teraz wracają do Polski na stanowiska zarządcze. To pokazuje możliwości odniesienia sukcesu. Tak więc jest to zdecydowanie dobry dzień.
Na co dzień w centrum znajdzie pracę 2 tys. osób, których dowiezie 40 autokarów. Nie tylko pracowników niewykwalifikowanych, ale i wszelakich specjalistów na różnorodnych stanowiskach. W sezonie sprzedażowym potrzeba będzie 3 tys. zatrudnionych. Pion nieruchomości Amazona dba o stworzenie najlepszego środowiska pracy.
Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę, Panattoni Europe komentuje realizację centrum logistycznego:
Poznań i okolice to bardzo prężnie rozwijający się rynek z bardzo silną pozycją trzeciej lokalizacji pod względem istniejącej powierzchni magazynowej. To również rynek, na którym Panattoni Europe może pochwalić się sukcesami, dlatego jestem niezmiernie zadowolony z faktu, że jako deweloper możemy uczestniczyć w dalszej ekspansji regionu. Oprócz obiektu w Poznaniu prowadzimy dla firmy Amazon inwestycję we wrocławskich Bielanach, gdzie podobna uroczystość odbyła się dwa tygodnie temu. Łączna powierzchnia tych dwóch obiektów wyniesie ponad 200 tys. metrów kwadratowych – co jest wyjątkowe i bezprecedensowe z wielu względów. Jest to nie tylko dotychczas największa transakcja magazynowo-logistyczną dla Panattoni Europe, ale również rekordowa w Europie Środkowej i Wschodniej. Dotychczasowe były o połowę mniejsze. Takiej inwestycji w tak krótkim czasie jeszcze nie organizowaliśmy. To kamień milowy rozwoju i ciszymy się, że Amazon zainteresował się Polską, bo dotychczas w Europie Środkowej nie pracował. Koszt każdego z obiektów to około 65 mln euro i – co ważne – będą je budować polscy podwykonawcy.
Trzecie w tym regionie Europy centrum logistyczne Amazona powstanie w czeskiej Pradze.
Zadowolenia z lokalizacji tak znaczącej inwestycji pod Poznaniem nie kryją oczywiście przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych.
Cieszę się, że Polska jest postrzegana w Europie jako kraj dynamicznie rozwijający się, w którym warto inwestować, w którym jest klimat dla inwestycji – stwierdza wojewoda Piotr Florek zapewniając, że administracja stara się skracać procedury, aby jak najszybciej rozpoczynać inwestycje, bo czas odgrywa tu zasadniczą rolę. I tu można dostrzec plus dla Wielkopolski. Choć w regionie mamy najniższe bezrobocie w kraju, jednak każde miejsce pracy jest ważne, bo dzięki nim region rozwija się.
Krzysztof Grabowski, członek zarządu województwa wielkopolskiego przypomniał, że zaledwie kilka miesięcy temu miało miejsce spotkanie z inwestorem u ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, a już dziś inwestycja stała się rzeczywistością.
Z kolei Jerzy Stępień, wiceprezydent Poznania podkreśla aglomeracyjny wymiar inwestycji – sumę potencjału gminy, powiatu oraz poznańskiego rynku pracy dysponującego ogromną rzeszą fachowców, korzystnym otoczeniem okołobiznesowym oraz połączeniami komunikacyjnymi. Natomiast starosta Jan Grabkowski podziękował i pogratulował, że Amazon znajdzie się w bardzo dobrym towarzystwie. Powiat poznański jest bowiem liderem w gromadzeniu inwestorów.
Realizacja inwestycji rozpoczęła się na jeszcze pod koniec zeszłego roku i będzie trwać do połowy sierpnia 2014 r., kiedy to magazyn zostanie oddany do użytku. Generalnym wykonawcą jest firma Depenbrock.
Jestem pewien, że wybór naszej gminy pod inwestycję Amazona był trafnym posunięciem. Zarówno nasza lokalizacja, infrastruktura, jak i kapitał ludzki z pewnością korzystnie wpłyną na rozwój tej firmy, a równocześnie pojawienie się kolejnego wielkiego podmiotu gospodarczego w naszej gminie sprzyjać będzie podniesieniu jakości życia wszystkich jej mieszkańców – powiedział Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego podkreślając, że pozyskanie tego inwestora było ogromnym testem dla administracji, bo rozmowy rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. To sukces państwa polskiego.

000 0014

Amazon kamień 1

Amazon kamień 3

Amazon kamień 2

***
Panattoni Europe obecnie realizuje w Polsce i w Czechach projekty o powierzchni ponad 343.000 m kw., w tym obiekty dla firmy Amazon, obiekt dla Castorama Polska o powierzchni 50.000 m kw., obiekt BTS dla firmy Polaris o powierzchni 33.000 m kw., czy BTS w Kutnie. Rozbudowywany jest również własny park przez dewelopera w Łodzi. Od 2005 roku, czyli od początku istnienia Panattoni w Europie Środkowej, wybudował ponad 2 miliony m kw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej.
W 2013 roku Panattoni Europe dostarczył najwięcej spośród wszystkich deweloperów powierzchni przemysłowo-magazynowej – aż 90.000 m kw., miał również największy udział w inwestycjach w fazie budowy – 317.000 m kw. z 713.500 m kw. powierzchni obiektów realizowanych na rynku.
Systematycznie prowadzona strategia rozwoju jest doceniana przez rynek, który w ciągu ostatnich lat wyróżnił Panattoni wieloma nagrodami. Do ostatnich można zaliczyć przyznany niedawno tytuł Dewelopera Roku 2013 w konkursie Eurobuild Awards „Przemysłowego Dewelopera Roku” podczas konkursu CIJ Awards 2013, czy na ESTALOG 2013 tytuł najemców za „Najlepszy Park Logistyczny Roku 2013″ za Airport Logistic Park, a także miano Przemysłowego Dewelopera Roku 2012 w ramach finału prestiżowego konkursu CEE Quality Awards.

Informacje o firmie Amazon.com

Firma Amazon.com Inc. (NASDAQ: AMZN) z siedzibą w Seattle rozpoczęła działalność w sieci WWW w lipcu 1995 r. Obecnie jest sklasyfikowana na liście Fortune 500, a jej oferta jest określana jako „największy wybór na świecie” — Earth’s Biggest Selection. Amazon.com chce być firmą w największym stopniu nastawioną na potrzeby klientów, pomagającą im wyszukiwać i odkrywać wszystkie produkty i usługi, które chcieliby kupić w sieci. Jednocześnie pragnie oferować klientom jak najniższe ceny. Amazon.com oraz inni sprzedawcy oferują miliony niepowtarzalnych, nowych i używanych produktów z takich kategorii, jak książki, filmy, muzyka i gry, materiały cyfrowe do pobrania, komputery i elektronika, dom i ogród, zabawki, produkty dla dzieci i niemowląt, artykuły spożywcze, odzież, obuwie i biżuteria, zdrowie i uroda, sport i turystyka, narzędzia, motoryzacja i produkty przemysłowe. Amazon Web Services zapewnia programistom dostęp do infrastruktury usług w chmurze, opartej na własnej platformie technologicznej firmy Amazon. Za pomocą tej platformy programiści mogą umożliwić prowadzenie praktycznie dowolnego typ działalności. Kindle Paperwhite to najpopularniejszy na świecie i najbardziej zaawansowany czytnik e-booków. Wyposażono go w nowy ekran o lepszym kontraście, wbudowane oświetlenie nowej generacji, szybszy procesor, najnowsze technologie dotykowe i wyjątkowe, nowe funkcje, opracowane specjalnie na potrzeby czytników. Kindle, najmniejszy i najlżejszy czytnik tej marki, wyposażono w udoskonalone czcionki; przyspieszono również przechodzenie między stronami. Nowy Kindle Fire HDX wyróżnia się wyświetlaczem HDX o przekątnej 7 lub 8,9 cala. Wyposażono go w czterordzeniowy procesor 2,2 GHz i dwa razy więcej pamięci, a czas pracy akumulatorów wynosi 11 godzin. Wprowadzono również nowe funkcje systemu Fire OS 3.0, takie jak X-Ray for Music, Second Screen, pobieranie filmów Prime Instant Video oraz rewolucyjny przycisk ratunkowy „Mayday”. Kindle Fire HD to zupełnie nowy produkt z wyświetlaczem HD, wydajnym procesorem i podwójnymi głośnikami, dostępny za wyjątkowo niską cenę.