Ostrówek 12: nowe apartamenty w historycznej dzielnicy Poznania

1174
Ostrówek IW 1

Ostrówek IW 1

Coraz modniejsze stają się mieszkania w odnowionych kamienicach. Urok lokalizacji nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością apartamentu. W Poznaniu ta sztuka udaje się spółce Inwestycje Wielkopolski. Jeszcze w tym roku ruszą prace nad jej najnowszą realizacją przy ul. Ostrówek 12.

Ostrówek 12 to inwestycja umiejscowiona w centrum Poznania, w zacisznym zakątku Śródki – dzielnicy sąsiadującej z Ostrowem Tumskim. Znaczną większość powierzchni kamienicy zajmą lokale mieszkalne. Na parterze od strony ulicy zaplanowano miejsca na usługi. Na kondygnacji podziemnej znajdą się natomiast miejsca parkingowe wyłącznie dla mieszkańców.
Projekt nie zakłada jednak wyłącznie budowy nowego obiektu. Budynek powstanie na bazie istniejącej już w tym miejscu XIX-wiecznej kamienicy. Inwestor zachowa obecnie istniejącą bryłę budynku, wzmacniając jego konstrukcję i odnawiając elewację. Do niej dobudowane zostanie nowe skrzydło.
Tym samym architektura nowego-starego budynku będzie symbolicznym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Nie zakłóci on zatem charakteru okolicy, lecz uwydatni jej elegancję – mówi Marcin Sucharski, architekt Ostrówka 12 z pracowni Easst.com.
W pełni zachowana będzie natomiast funkcjonalność typowa dla nowego budownictwa. W budynku znajdą się 24 apartamenty spełniające najwyższe standardy. Wszystkie wyposażone będą w balkony oraz duże przeszklenia zapewniające odpowiednie doświetlenie mieszkań. O wysokim standardzie świadczą też materiały użyte do budowy. Dotyczy to nie tylko elewacji, ale również wnętrz lokali, klatki schodowej i korytarzy. Na najwyższym piętrze budynku znajdą się natomiast mieszkania z przestronnymi tarasami. Powierzchnia największego z nich wyniesie blisko 60 m kw.
Kamienica będzie obiektem prestiżowym również ze względów historycznych. Jak mówi Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski, inwestora Ostrówka 12 dzieje ulicy Ostrówek to jeden z najciekawszych wycinków historii Poznania. To pozostałość po dawnym mieście, które ulokował w 1444 roku Władysław Warneńczyk. Z powodu swoich rozmiarów Ostrówek był nazywany swego czasu najmniejszym miastem Korony Polskiej. Rewitalizowana kamienica była w Ostrówku pierwszym budynkiem zbudowanym z cegieł. Jest zatem najstarszą kamienicą mieszkalną w okolicy.
Nie sposób pominąć niezwykłego położenia inwestycji. Ta wyjątkowość to przede wszystkim specyficzny staromiejski urok Śródki. Warto podkreślić również bliskość historycznego Ostrowa Tumskiego z najstarszą katedrą w Polsce czy obiektów rekreacyjnych – rzeki Warty i jeziora Maltańskiego. Budynek jest również dogodnie skomunikowany z resztą miasta – od węzła komunikacyjnego na rondzie Śródka dzieli go 400 metrów, a do Starego Rynku można dojść w zaledwie 20 minut.
Ostrówek 12 to nie pierwsze takie przedsięwzięcie firmy. W swoim dorobku ma ona już realizację takich projektów jak Stare Chwaliszewo czy Rybaki 20. W obu przypadkach Inwestycje Wielkopolski odmieniły stare, popadające w ruinę budynki, w prestiżowe i klimatyczne kamienice. Według Andrzeja Marszałka wszystkie swoje inwestycje firma lokalizuje w centrum Poznania, nadając im wyjątkowy charakter. Tworzą go najczęściej wyjątkowe miejsce budynku, architektura czy dostęp do terenów zielonych. Na tej bazie kreuje unikatową w skali kraju ofertę, a przy tym zmienia miasto.
Najnowsza inwestycja dołączyć ma do tego chlubnego grona. Wpisuje się ona w misję inwestora: zapewnić nabywcom na miarę miejskich możliwości przyjazne miejsce, spokój, jak najwięcej zieleni, niezwykłe widoki, jasne i przestronne lokale i estetyczne elewacje. Ostrówek 12, tak jak wcześniejsze projekty, ma stać się prestiżowym adresem i ofertą skierowaną do wymagających klientów, chcących w pełni korzystać z życia w centrum miasta.
Prace budowlane na Ostrówku 12 rozpoczną się jeszcze w tym roku. Inwestor szacuje, że potrwają one do września 2015 roku.