Nowe życie ulicy Próżnej – ruch, gwar, zabawa

1318
Próżna rewitalizacja

Próżna rewitalizacja

W środę, 18 czerwca, została oficjalnie oddana do użytku zmodernizowana nawierzchnia ulicy Próżnej w śródmieściu Warszawy, przywracająca jej przedwojenny blask. Dzięki odrestaurowaniu XIX-wiecznych kamienic i nadaniu nowego kształtu placowi Grzybowskiemu, ta 160-metrowa ulica z zachowaną po wojnie zabudową po obu stronach, staje się kolejnym miejscem w stolicy, do którego wraca życie i miejski gwar.

Rewitalizowana ulica Próżna z odremontowaną jezdnią zachęca do spacerów i urzeka klimatem dawnej Warszawy. W ramach modernizacji współfinansowanej przez Dzielnicę Śródmieście i prywatnego inwestora, który odrestaurował XIX-wieczne kamienice po nieparzystej stronie ulicy, powróciła wydobyta spod asfaltu i oczyszczona kamienna kostka brukowa, ułożona w charakterystyczny wzór wachlarzy. Chodniki pokryto granitowymi płytami, wykorzystując przedwojenne krawężniki. Istniejące latarnie zostały zastąpione latarniami stylowymi typu „Pastorał Warszawski”.
Jeszcze kilka lat temu Próżna była jedną z najbardziej zaniedbanych ulic w Warszawie, w której praktycznie nie było żadnego życia miejskiego. Dziś ta okolica rozkwita. Kilkaset osób pracuje w odrestaurowanych XIX-wiecznych kamienicach Le Palais. Mieszkańcy chętnie spotykają się w restauracjach, które powstały na parterze kameralnego biurowca, odwiedzają Austriackie Forum Kultury, galerię sztuki. Chętnie spacerują ulicą Próżną, odpoczywają na placu Grzybowskim. Ten fragment Śródmieścia Warszawy odzyskuje blask dawnej żydowskiej Warszawy – mówi Maciej Zajdel, prezes zarządu IVG Poland, właściciela kamienic Le Palais.
Sukces ulicy Próżnej, który obserwujemy, jest przykładem udanej współpracy inwestora prywatnego z władzami Dzielnicy Śródmieście. Taka kooperacja przyczynia się do zmieniania całych fragmentów stolicy oraz wspólnego budowania przyjaznych przestrzeni miejskich – dodaje Jerzy Krogulec, prezes zarządu Warimpex Polska, firmy biorącej udział w procesie restaurowania kamienicy Próżna 12 i współfinansującej remont ul. Próżnej.
Modernizacja ulicy Próżnej jest częścią konsekwentnie realizowanej przez nas strategii, zakładającej oddawanie mieszkańcom coraz większej liczby terenów, w których miło spędza się wolny czas, spaceruje, relaksuje, wymienia doświadczeniami. Ulica Próżna, ale też zrewaloryzowany Ogród Krasińskich czy zmodernizowany plac Grzybowski są tego najlepszymi przykładami – podkreśla Wojciech Bartelski, burmistrz dzielnicy Śródmieście.
W najbliższych tygodniach zakończy się pełna rewitalizacja ulicy Próżnej. W ciągu 1,5 miesiąca zostanie oddana do użytku odtworzona fasada kamienicy Próżna 12. Remont nawierzchni ulicy Próżnej kosztował 1,2 mln zł.