Nowa odsłona centrum GALAXY w Szczecinie

1145
Nowe Galaxy 3

Nowe Galaxy 3

Spółka Echo Investment zaprezentowała wizualizację zwycięskiego projektu rozbudowy CHR GALAXY w Szczecinie, który przygotowała pracownia Open Architekci. Inwestycja całkowicie zmieni wygląd najpopularniejszego w regionie zachodniopomorskim centrum handlowo-rozrywkowego.

Prace nad projektem rozbudowy CHR GALAXY zajęły architektom ponad 6 miesięcy. Zróżnicowane propozycje przygotowane przez zespoły architektów z czterech pracowni ewoluowały przez cały okres projektowy. Dzięki temu możliwe było optymalne zaplanowanie nowopowstałej przestrzeni obiektu, zapewnienie mu funkcjonalności i dopasowanie do nowych potrzeb.
Konkurs wygrał projekt pracowni Open Architekci. Budynek GALAXY, funkcjonujący przy al. Wyzwolenia od 10 lat, otrzyma nową elewację na miarę XXI wieku. Projektanci zadbali, aby bryła budynku nabrała bardziej nowoczesnego charakteru, który będzie pasował do obecnego otoczenia centrum Szczecina.
Wygląd budynku zmieni się radykalnie, trudno będzie rozpoznać, że to ten sam obiekt. Naszym zamierzeniem było to, aby galeria handlowa po rozbudowie stała się wizytówką Szczecina. Architektura sprzed dekady wymagała już zmiany, zmieniło się zarówno otoczenie, jak i warunki, w jakich działa to najpopularniejsze w regionie centrum handlowe, które odwiedziło dotychczas ponad 140 mln klientów – wyjaśnia Krzysztof Giemza, prokurent w Echo Investment.
W ramach rozbudowy powstanie zadaszona aleja handlowa z rozległym, wewnętrznym placem, który stanie się popularnym miejscem spotkań i zakupów dla mieszkańców Szczecina i regionu. W nowej części obiektu, która dysponować będzie powierzchnią około 17.000 mkw., znajdzie się także miejsce dla klubu fitness, nowych sklepów i kolejnych 200 miejsc parkingowych. Po rozbudowie GALAXY, dzięki której powstanie około 500 nowych miejsc pracy, obiekt będzie posiadał około 60.000 mkw. powierzchni handlowej.
W ramach prezentacji najnowszych wizualizacji projektu rozbudowy GALAXY, inwestor zorganizował debatę pt. „Centrum handlowe – współczesna agora miasta”, do której zostali zaproszeni przedstawiciele władz Szczecina, radni, architekci i urbaniści, przedstawiciele inwestora i socjolog specjalizujący się w zagadnieniach konsumpcjonizmu i centrów handlowych. Przedmiotem dyskusji były zmiany w architekturze i funkcjonalności centrów handlowych oraz ich wpływ na życie i rozwój miast, a także rola, jaką tego typu obiekty odgrywają w życiu społecznym.

Nowe Galaxy 5

GALAXY to najpopularniejsze centrum handlowo-rozrywkowe w regionie zachodniopomorskim. Powierzchnia przeznaczona pod wynajem to 42.000 mkw. W Galaxy klienci mogą korzystać z oferty 170 sklepów różnych branż, wielosalowego kina i hipermarketu Real. Obiekt zaprojektowany przez pracownię architektoniczną OTH został otwarty w 2003 roku. W 2010 roku inwestycja otrzymała nagrodę Polskiej Rady Centrów Handlowych w kategorii „Centrum Handlowe Roku – Zarządzanie i eksploatacja”. W 2013 roku obiekt uzyskał certyfikat ekologiczny BREEAM In-Use.